Powrót po przerwie

W ostatnich tygodniach było tu cicho. Zabrakło motywacji? Zawiesiłem działania? Nic z tych rzeczy. Wręcz przeciwnie – działo się i to całkiem sporo. Pora nadrobić blogowe zaległości.

Poprzedni wpis pojawił się pod koniec października, kiedy wrzuciłem krótką relację z I Zjazdu Beneficjentów Projektów Solidarności.

Od tego czasu wydarzyło się całkiem sporo: końcówka roku to prawdziwy maraton szkoleń, projektów i inicjatyw. Kilka z nich to wędrówka po dobrze znanym gruncie. Miałem też okazję sprawdzić się w nowych obszarach. Idąc z falą wpisów, podsumowujących 2022 rok, pokuszę się o zebranie w całość najważniejszych wyzwań (głównie) z listopada i grudnia.

Studenckie Czwartki (fot. Łukasz Dobiński)
Działania na UŁ

Właśnie zamknęliśmy jesienno-zimową edycję popołudniowych warsztatów dla studentów i studentek Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadziłem je wspólnie z Asią Stompel. Zazwyczaj oferowaliśmy kilka odrębnych szkoleń, dotykających kluczowych kompetencji. W tym semestrze szukaliśmy nieco innej formy wydarzenia. Ostatecznie postawiliśmy na powiązany tematycznie cykl, który miał pomóc w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Skupiliśmy się na klasyce: zbieraniu doświadczenia, przygotowywaniu CV, budowaniu wizerunku w sieci i rozmowie kwalifikacyjnej.

Wygląda na to, że format się sprawdził, zwłaszcza, że wprowadziliśmy kilka zabawowych elementów. Podczas każdego ze spotkań można było wygrać pakiet uniwersyteckich gadżetów, dodatkowo – daliśmy szansę na zrobienie profesjonalnych zdjęć do CV (o które zadbał Łukasz Dobiński). Pracujemy nad ofertą na semestr letni – szczegóły wkrótce na stronie projektu.

Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów (fot. Łukasz Dobiński)

Przygotowałem też siódmą (!) odsłonę kursu Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów w ramach powoli kończącego się projektu Students’ POWER. Zabrałem kolejną grupę w podróż w kierunku podstaw psychologii twórczości, mitów dotyczących kreatywności i konkretnych narzędzi, ułatwiających tworzenie oryginalnych i użytecznych rozwiązań. Mam nadzieję, że osoby uczestniczące w kursie bawiły się równie dobrze, jak ja podczas pracy nad zadaniami.

Po przerwie wróciłem do spotkań z wydziałowymi grupami. Razem z Asią Stompel przygotowałem zajęcia dla studentów i studentek Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, którzy odwiedzili nas w poszukiwaniu możliwości zbierania doświadczenia w trakcie nauki na Uniwersytecie Łódzkim.

Nie zabrakło nowych wyzwań. Dzięki Łukaszowi (tak, temu samemu, który ogarnął zdjęcia podczas warsztatów i jeszcze lepszy film promocyjny Biura Karier UŁ) kilka tygodni temu uruchomiliśmy kanał na Tik Tok’u. W pewnym sensie można powiedzieć, że zostałem Tiktokerem.  Każdy, kto zna mnie choć trochę, wie, że mówienie (tylko) przez kilkadziesiąt sekund nie jest moją mocną stroną. Podjąłem rękawicę, czego efektem jest cykl porad, dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W materiałach znajdziesz też wskazówki jak wykorzystać okres studiów, choć to akurat zasługa Łukasza i Asi (moją jest co najwyżej to, że nie przeszkadzałem).

Pomysły Mentees X edycji Projektu Mentorskiego UŁ

Grudzień to miesiąc, w którym startuje jedna z najciekawszych inicjatyw na Uniwersytecie Łódzkim. Projekt mentorski UŁ to dla studentów i studentek UŁ okazja na nawiązanie współpracy z wybitnymi absolwentami Uniwersytetu Łódzkiego. To już X edycja programu, a ja – podobnie jak w czterech ostatnich – towarzyszyłem Mentees na początku ich przygody w projekcie.

Moja współpraca z Uniwersytetem Łódzkim nie ograniczała się do Biura Karier. W poprzednim roku akademickim debiutowałem w zespole osób, prowadzących zajęcia w ramach studiów podyplomowych e-commerce na Uniwersytecie Łódzkim. Wygląda na to, że pierwsza edycja została dobrze oceniona nie tylko przez studentów i studentki, ale też zespół odpowiedzialny za program studiów. W każdym razie – zostałem zaproszony do przygotowania kolejnych warsztatów Design Thinking w e-commerce (i chętnie z tego zaproszenia skorzystałem!).

Ponownie pracuję ze Szkołami Doktorskimi. W 2020 roku prowadziłem warsztaty dla Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UŁ. Rok później spotkałem się z doktorant(k)ami Szkoły Doktorskiej BioMedChem UŁ i Instytutów Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Kolejna edycja Warsztatów z kreatywności i innowacyjności wystartowała w grudniu. Obie szkoły połączyły siły, w dodatku zajęcia odbywają się stacjonarnie (poprzednio realizowałęm je online) – same dobre wieści!

Konferencja możliwości

W listopadzie pojawiłem się na organizowanej przez stowarzyszenie Level Up! Konferencji możliwości. Wydarzenie było częścią projektu E-volunteering – key to be active, a jego celem było zachęcenie młodych ludzi do zdobywania wiedzy i doświadczeń poza tradycyjnym programem nauczania.

W ramach współpracy przygotowałem krótkie warsztaty wprowadzające do Design Thinking w kontekście inicjatyw społecznych.

Ostatnia w 2022 roku EKS-misja (a dokładniej – sesja Q&A z Beatą, Olgą i Kasią z Narodowej Agencji)
Współpraca z FRSE

Skoro już jesteśmy przy inicjatywach społecznych – kontynuowałem działania, realizowane wspólnie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

Pod koniec listopada odbyła się ostatnia w tym roku EKS-misja, czyli szkolenie wprowadzające do możliwości Europejskiego Korpusu Solidarności. Przez dwa dni pracowaliśmy w Konstancinie-Jeziornie z grupą pracowników młodzieżowych i społeczników, zainteresowanych wprowadzaniem oddolnych zmian w swoich społecznościach lokalnych. To jedno z moich ulubionych szkoleń – za każdym razem spotykam się ze świetną energią i inspiracji. Zwłaszcza, że tym razem zamiast bloku z prezentacjami zrealizowanych projektów postawiliśmy na wymianę narzędzi, przydatnych w pracy z młodzieżą. Pojawiło się mnóstwo możliwości: lodołamacze, energizery, gry i aktywności, z których część z przyjemnością wykorzystam w sali szkoleniowej.

W dalszym ciągu zajmowałem się polską Siecią EuroPeers. Byłem w kontakcie z Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, spotykałem się z EuroPeersami i starałem się odpowiadać na ich potrzeby na tyle, na ile potrafiłem. Niedawno wystartowała nowa strona Sieci – w najbliższych miesiącach będziemy wypełniać ją aktywnościami i możliwościami dla młodzieży wspólnie z EuroPeersami!

W mikołajkowym klimacie z uczestniczkami 158. edycji Szkoły Trenerów Biznesu Grupy SET
Train the trainer i współpraca z biznesem

W listopadzie minął pierwszy rok mojej współpracy z Grupą SET. Po kilku latach wróciłem do szkoły, w której zrobiłem swój kurs trenerski i wziąłem udział w treningu interpersonalnym. Mogłem wykonać kolejny krok na swojej zawodowej ścieżce i po latach pracy z organizacjami pozarządowymi, uczelniami i samorządami mocniej wejść w bardziej biznesowe otoczenie (które dotychczas znałem głównie ze szkoleń realizowanych dla Design Thinking Institute).

To zupełnie inne środowisko, niż grupy z którymi dotychczas spotykałem się w sali szkoleniowej. Duże wyzwanie, ale i spora satysfakcja, zwłaszcza kiedy udało mi się wyeliminować kilka rzeczy, z których nie byłem do końca zadowolony. Superwizje, możliwość pracy w trenerskich duetach, otwartość grup do dzielenia się doświadczeniami – wszystko to sprawia, że mimo kilku cięższych momentów jestem zadowolony z tej przygody i z niecierpliwością wyczekuję kolejnych zjazdów.

Dobrym doświadczeniem (i zarazem ostatnią okołoszkoleniową aktywnością w 2022 roku) był udział w spotkaniu grupy DTI Dream Team, współpracującej z Design Thinking Institute. Wymienialiśmy się doświadczeniami z projektowania warsztatów szytych na miarę pojawiło się też kilka nowych narzędzi i podejść, które chętnie wykorzystam w swojej pracy.

E-learningowy debiut

Ok, może nie do końca debiut. W końcu byłem zaangażowany w powstawanie nagrań do Akademii Przedsiębiorczości. Tym razem chodziło jednak o coś zupełnie innego, niż przygotowanie treści na stronę i nagranie kilkudziesięciosekundowych wstępów do odcinków. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprosiła mnie do udziału w cyklu wykładów dotyczących szeroko rozumianego projektowania uniwersalnego. Przygotowałem materiał poświęcony bionice, który nabrał finalnych kształtów dzięki produkcji Grupy Autograf. Nagranie będzie niebawem dostępne w bazie materiałów dla studentów, studentek oraz kadry WSB. Dzięki atmosferze, wprowadzonej przez Filipa i Bogusława praca nad tym projektem była dobrym doświadczeniem – dzięki panowie!

Porządki

Świąteczno-noworoczną przerwę wykorzystałem na uporządkowanie spraw, którymi powinienem zająć się dawno temu. W końcu znalazłem przestrzeń na wprowadzenie drobnych zmian na moim profilu na LinkedIn. Dokończyłem kilka tekstów, które czekały na publikację od kilku miesięcy, a wraz z kolejnymi zawodowymi opcjami spadały w hierarchii pilnych spraw na coraz bardziej odległe pozycje.

W końcu, zadbałem o siebie i o to, czego najbardziej brakowało mi w ostatnich miesiącach – czas dla najbliższych i złapanie oddechu. W nowy rok wszedłem z energią, pomysłami i chęcią do działań. A tych – mam nadzieję – będzie sporo. Za moment startują nowe kursy Design Thinking, rozpoczynam cykl indywidualnych spotkań z EuroPeersami. Chcę w końcu wypuścić zawieszone w próżni teksty, a na horyzoncie zaczynają pojawiać się coraz ciekawsze opcje szkoleniowej współpracy. Dobrego 2023 roku!