Publikacje i media

Jestem autorem publikacji poświęconych psychologii, innowacjom oraz edukacji. Pisałem dla magazynu „Forward” i „Inspiracji Psychologicznych” oraz portalu psychologia-spoleczna.pl. Współpracuję z „Magazynem Creative Vibes”, a na stronie Biura Karier UŁ publikuję teksty poświęcone planowaniu kariery. Pojawiałem się w mediach, gdzie opowiadałem o kreatywności i pierwszych krokach na rynku pracy. W tej sekcji znajdziesz wybrane materiały i multimedia.

Artykuły w czasopismach

Artykuł stworzony wspólnie z Joanną Stompel, opublikowany w magazynie Creative Vibes 2/2020, (s. 36-45) – LINK

Jak często korzystasz z aplikacji mobilnych? Ile godzin dziennie spędzasz w mediach społecznościowych? Pewnie zdarzyło Ci się zrobić zakupy online albo uczyć nowych rzeczy w oparciu o tutoriale na YouTube. Jeśli do tej pory hasło kompetencje cyfrowe kojarzyło Ci się głównie z wpisywaniem obsługi pakietu MS Office do umiejętności w CV, być może najwyższy czas, żeby zmienić podejście i spojrzeć na temat z szerszej perspektywy. Rozwijaj kompetencje cyfrowe i zyskaj przewagę na rynku pracy!

Artykuł został opublikowany w magazynie Creative Vibes 1(2)/2020, (s. 28-37) – LINK

Design Thinking (DT) to podejście do tworzenia nowych produktów i usług. W tekście skrótowo przedstawiłem jego historię oraz poszczególne fazy procesu. Czytając artykuł poznasz przykłady wykorzystania DT (nie tylko) w biznesie, a dzięki przeglądowi literatury i wydarzeń zamieszczonemu na końcu dowiesz się, gdzie warto zajrzeć, żeby zdobyć więcej informacji.

Tekst ukazał się w magazynie Creative Vibes 1/2019, (s. 2-4) – LINK

Być może konferencje kojarzą Ci się z nieczytelnymi wykresami w Power-Poincie, którym towarzyszy monotonna narracja. Ewentualnie – z odczytaniem referatu, pełnego niezrozumiałych słów i wielokrotnie złożonych zdań. W każdym razie – z czymś średnio interesującym, prawda? Jeśli tak, to koniecznie wybierz się na Creative Vibes, gdzie szybko przekonasz się, że wymienione wyżej spostrzeżenia, to tylko relikt przeszłości. Zderzenie nauki i biznesu, naprawdę może być pasjonujące!

Tekst ukazał się w Pracuję w Łodzi 7/2017 (s. 22-24) – LINK

Mentoring to bazująca na przywództwie i inspiracji partnerska relacja pomiędzy mistrzem (mentor) i uczniem (mentee). (…) To nieocenione narzędzie wspierania pracownika, zwłaszcza na początkowym etapie jego kariery, gdy potrzebne jest nie tylko nabywanie nowych kompetencji i adaptacja do oczekiwań środowiska, ale także budowanie poczucia sprawstwa oraz wiary we własne możliwości.

Tekst ukazał się w Inspiracjach psychologicznych 1/2015 (s. 4-13).

Z jednej strony mamy badaczy i publicystów twierdzących, że szkoła zabija kreatywność – na czele z Kenem Robinsonem, którego wystąpienie „How schools kill creativity” (…) obejrzało dotychczas ponad 30 mln (!) osób (…). Przeciwnikom Robinsona stosunkowo łatwo jest odeprzeć przynajmniej część z zarzutów. (…) Być może zamiast pytać o to, czy szkoły zabijają kreatywność powinniśmy zastanowić się, czy wspierają ją w odpowiedni sposób.

Tekst ukazał się w Inspiracjach psychologicznych 1/2015 (s. 40-43) – LINK

Innowacje stają się coraz bardziej elitarne, przybierają formę „produktu” zamiast służyć ogólnospołecznemu dobru. (…) Wyjściem z sytuacji może być jugaad – rodzaj oddolnej innowacji bazującej na ludzkiej kreatywności przy niewystarczających środkach (por. Gupta, Singh i Mondal, 2012). Termin pochodzi z języka hindi i nie ma polskiego odpowiednika. Potocznie mianem jugaad określa się własnoręcznie stworzone z dostępnych materiałów pojazdy (Britchnell, 2011). Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że innowacje jugaad to innowacje typu „zrób to sam”, wpisujące się w doskonale znane w Polsce powiedzenie: „potrzeba matką wynalazku”.

Tekst ukazał się w magazynie Forward 11/2013 (s. 35-36) – LINK

Nie istnieje jedna, uniwersalna definicja kreatywności, a zależnie od perspektywy badawczej, jest ona ujmowana w zupełnie różnych kategoriach. (…) Niezależnie od przyjętej definicji, można stwierdzić, że kreatywność wiąże się z określonym sposobem myślenia, umożliwiającym generowanie twórczych rozwiązań. Wymaga więc giętkości myślenia, jego płynności oraz oryginalności – wychodzenia poza schematy, angażowania wyobraźni czy poczucia humoru.

Artykuły na portalach

Tekst został opublikowany 04.11.2021 w serwisie LinkedIn – LINK

Czy zdarzyło Ci się kiedyś brać udział w spotkaniu, które miało pomóc rozwiązać problem, a przerodziło się w zmierzającą donikąd licytację: na emocje, punkty widzenia i – rzadziej – argumenty? Znalezienie dobrego pomysłu często wymaga czegoś więcej, niż postawienia wyzwania i zaimprowizowanej burzy mózgów. Przydzadzą się analityczne zdolności, kreatywność i struktura, która pozwoli efektywnie wykorzystać czas. To wszystko łączą w sobie kapelusze myślowe Edwarda de Bono.

Tekst został opublikowany 25.02.2021 w serwisie LinkedIn – LINK

Dlaczego przed generowaniem pomysłów warto poświęcić czas na twórczą rozgrzewkę? W jaki sposób przeprowadzić ją podczas warsztatów online? Jak zadbać o różnorodne narzędzia i aktywności, które zaangażują zespół? Poznaj 5 pomysłów na twórczą rozgrzewkę online.

Tekst został opublikowany 15.09.2020 na stronie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego – LINK

Jak udzielać informacji zwrotnej? Przede wszystkim warto pamiętać, że informacja zwrotna odnosi się do konkretnego zachowania. Nie jest oceną osoby ani sposobem na krytykę. Równie dobrze feedback może budować pewność siebie i poczucie kompetencji u odbiorcy.
Istnieje kilka modeli udzielania informacji zwrotnej. Najbardziej popularne to: kanapkaFUKO oraz SPiNKA.

Tekst został opublikowany 18.05.2020 na stronie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego – LINK

Masz już konto na LinkedIn? Nie czekaj na moment, w którym skończysz studia. Przygotowałem krótki poradnik, który ułatwi Ci stawianie pierwszych kroków w serwisie. Przed Tobą 6 rzeczy, które musisz wiedzieć o najpopularniejszym portalu do zarządzania karierą.

Tekst został opublikowany 17.04.2020 na stronie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego – LINK

Jeśli planszówki dotychczas kojarzyły Wam się głównie z Chińczykiem lub Monopoly, ewentualnie – z rozrywką dla dzieci albo zabawą w kalambury – warto zerwać z tym stereotypem. Branża wykonała ogromny krok naprzód, a gry familijne i kalambury to tylko wycinek ogromnego rynku (…). Wybrałem trzy tytuły, od których możecie rozpocząć przygodę ze światem planszówek.

Tekst został opublikowany 15.04.2020 na stronie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego – LINK

Dla wielu osób udział w spotkaniu z rekruterem jest tak stresujący, że nie wykorzystują w pełni możliwości, jakie daje ostatnia część rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jesteś jedną z nich, a na zaproszenie Czy ma Pan(i) jakieś pytania? reagujesz milczeniem lub – w najlepszym wypadku – do głowy przychodzą Ci jedynie kwestie benefitów, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Tekst ukazał się 06.04.2020 na stronie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego – LINK

Jak stworzyć CV, które zainteresuje pracodawcę? Kiedy przygotowujesz dokument masz sporo możliwości: od edytorów tekstu przez gotowe kreatory, udostępniane bezpłatnie przez twórców portali rekrutacyjnych. Wybrać gotowy szablon, czy postawić na własną pomysłowość? Nie znam idealnej odpowiedzi – każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W dzisiejszym tekście pokażę Ci serwis Canva – narzędzie, łączące spory wybór wzorów CV z jeszcze większą swobodą działania.

Tekst opublikowany 02.04.2020 w serwisie LinkedIn – LINK

Nie licząc kilku branżowych eventów i wykładowców-pasjonatów, większość prezentacji, których słuchałem w życiu, była po prostu nudna. Jednostajny wywód, slajdy przeładowane treścią i niechęć do angażowania słuchaczy potrafią zabić nawet najbardziej interesujący temat. Na szczęście, na rynku jest dostępnych coraz więcej rozwiązań, które stanowią alternatywę dla klasycznego sposobu przekazywania wiedzy. Zapraszam Cię do przetestowania Mentimeter – narzędzia, które ożywi Twoje wystąpienia.

Tekst ukazał się 13.02.2020 w serwisie LinkedIn – LINK

Twórcze rozwiązywanie problemów to nie tylko burza mózgów. Znajomość innych technik ułatwia wspieranie kreatywności u pracowników, a w trakcie szkoleń pozwala ukierunkować uczestników na tworzenie większej ilości wartościowych pomysłów. Umiejętność wykorzystania różnorodnych narzędzi przyda się również w indywidualnej pracy i własnych (twórczych) poszukiwaniach. W tekście skrótowo przedstawiłem 10 technik generowania pomysłów.

Tekst ukazał się 08.10.2019 na stronie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego – LINK

Sytuacja osób poszukujących zatrudnienia jest najlepsza od lat. Rekordowo niskie bezrobocie i rynek pracownika pozwalają z optymizmem myśleć o perspektywach po zakończeniu przygody z UŁ. Nie oznacza to jednak, że każdy absolwent otrzyma dobrze płatną pracę na wymarzonym stanowisku.

Tekst ukazał się 05.07.2019 na stronie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego – LINK

Dane osobowe, opis doświadczenia i umiejętności – to sekcje, które pojawiają się w każdej aplikacji. I bardzo dobrze! Każda z nich zawiera niezbędne dla rekrutera informacje. Niewiele osób ubiegających się o zatrudnienie uzupełnia klasyczne elementy CV o mniej popularne (a równie przydatne) pozycje.

Tekst ukazał się 14.06.2019 na stronie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego – LINK

Przygotowując CV stajesz przed wyborem: stworzyć dokument samodzielnie czy sięgnąć po jeden z dostępnych kreatorów? Oba rozwiązania mają plusy i minusy (…). Niezależnie od tego, po którą możliwość sięgniesz, pamiętaj, że kluczowa jest treść Twojego CV. Nawet dopieszczone graficznie CV będzie bezużyteczne, jeśli rekruter nie znajdzie w nim istotnych informacji. Nie oznacza to, że estetyka to drugorzędna kwestia.

Tekst ukazał się 16.11.2017 na blogu SETki Inspiracji Grupy SET – LINK

Chyba każdy, kto zajmuje się wspieraniem kreatywności lub chociaż w niewielkim stopniu interesuje się psychologią twórczości, zetknął się z metodą sześciu kapeluszy myślowych. Równocześnie, niewiele osób zna koncepcję sześciu sposobów działania – a szkoda, bo i tutaj de Bono ma wiele do zaoferowania.

Tekst ukazał się 02.11.2017 na blogu SETki Inspiracji Grupy SET – LINK

“Twórcy gier prześcigają się w deklaracjach. Rozwijają współpracę i zdolności strategicznego myślenia, wzmacniają motywację i zaangażowanie, stymulują kreatywność i otwartość na zmiany. Ciężko stwierdzić, ile w tym prawdy. (…) Pomijając wątpliwości, na ile można zaufać obietnicom producentów, jedno jest pewne – gry pozwalają doświadczać emocji (na ogół przyjemnych, choć zdarzają się trudności – zwłaszcza, kiedy dostajesz srogi łomot od przeciwnika). Mogą też stanowić interesujące uzupełnienie szkoleń i sesji coachingowych.” 

Tekst ukazał się 13.07.2016 na portalu psychologia-spoleczna.pl – LINK

Wykorzystując gry w pracy z uczniami, zaobserwowałem, że wiele z nich stanowi interesujące uzupełnienie metod proponowanych przez de Bono, Nęckę, Szmidta czy Altszullera. Co więcej – niektóre z gier do złudzenia przypominają popularne metody inwentyczne lub wprost odnoszą się do guilfordowskich sprawności. Zdecydowałem się podzielić częścią wypróbowanych tytułów, po które sięgałem, prowadząc treningi twórczości.

Tekst ukazał się 26.06.2016 na portalu psychologia-spoleczna.pl – LINK

Zastosowanie w edukacji gier – w tym nowoczesnych gier planszowych – może służyć osiąganiu celów dydaktycznych, wykraczających daleko poza integrację grupy i dobrą zabawę. Ważne, aby wykorzystywać gry ze świadomością, jakie umiejętności chcemy rozwijać, oraz ze zrozumieniem, w jaki sposób zachodzą pożądane zmiany.

Media

17.06.2021 byłem gościem audycji Agnieszki Marszał Sztuka życia (Radio PiK). Tematem naszej rozmowy było flow, czyli stan przepływu lub uniesienia. To termin, wpisujący się w nurt psychologii pozytywnej. Autorem koncepcji flow jest Mihaly Csikszentmihalyi. Rozmowa jest dostępna tutaj  – LINK .

Zachęcam do zajrzenia na stronę audycji Sztuka życia i przesłuchanie innych rozmów, poświęconych kreatywności i szczęściu (TU).

Z kolei W TYM MIEJSCU znajdziesz artykuł wprowadzający do koncepcji przepływu.

01.12.2019 byłem gościem audycji Uniwersytet Łódzki na Fali (Radio Łódź). Rozmawialiśmy o obawach studentów w pierwszych krokach na rynku pracy, programie mentorskim Absolwent VIP i tym, co do zaoferowania ma Biuro Karier UŁ – LINK (wejście od 16:25).

11.09.2019 na kanale OTVM ukazał się zapis Rozmowy Dnia (Telewizja Ret-Sat), której byłem gościem. Przybliżałem zawód doradcy zawodowego. Kiedy (i jak) rozpoznać predyspozycje zawodowe? Czym kierować się przy wyborze studiów? Co zrobić, żeby ułatwić sobie start na rynku pracy?LINK

04.08.2019 wspólnie z Agnieszką Gasińską w audycji Uniwersytet Łódzki na Fali (Radio Łódź) opowiadaliśmy, jak efektywnie wykorzystać wakacyjną przerwę na uczelni. Na czym polega Przystanek Pomysł? Jak zostać copywriterem? Gdzie możemy wykorzystać kreatywność? – LINK (wejście od 17:13).

09.05.2019 w audycji Uniwersytet Łódzki na Fali zapraszałem do udziału w konferencji Creative Vibes i towarzyszącym jej warsztacie Nieoczywiste perspektywy 2.0. , który prowadziłem. Jakie mity, dotyczące kreatywności funkcjonują w wiedzy potocznej? Jak rozwijać zdolności twórcze? Ile prawdy jest w stwierdzeniu, że wszyscy jesteśmy kreatywni?- LINK (wejście od 14:38).

08.11.2018 byłem gościem programu Łodzią po regionie w TVP Łódź. Kogo poszukują łódzcy pracodawcy i jak w starcie do kariery pomaga Biuro Karier UŁ? – LINK (materiał i rozmowa od 11:43).

Inne - do zobaczenia i posłuchania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 5 = 12