2. edycja Students’ POWER. Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów

Wraz z nadejściem nowego roku akademickiego wystartowała druga edycja projektu Students’ POWER. Wśród szkoleń i warsztatów dedykowanych studentom Uniwersytetu Łódzkiego pojawiła się przygotowana przeze mnie propozycja. Kurs Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów skończył się 21 października. Zapraszam na krótką relację.

Czy dzieci rzeczywiście są bardziej kreatywne niż dorośli? Dlaczego nie wszystko, co oryginalne jest twórcze? Jak rozwijać pojawiające się pomysły? Tym – choć nie tylko – zajmowaliśmy się w trakcie kursu Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów. Poszukiwaliśmy też dziwnych nazw, sprawdzaliśmy w praktyce alternatywy dla burzy mózgów, a nawet wcieliliśmy się w pacyficzny parlament, decydując o przyszłości jednego z wyspiarskich państewek. W Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego od dłuższego czasu zajmuję się organizacją szkoleń i warsztatów. Te, poświęcone kreatywności, niezmiennie dają mi ogromną satysfakcję. I – biorąc pod uwagę informacje zwrotne od grupy – chyba nie tylko mnie.

Students’ POWER

Tworząc koncepcję modułu szkoleniowego w projekcie zależało nam na wsparciu studentów w rozwijaniu kluczowych kompetencji na rynku pracy. Wykorzystaliśmy zarówno dane, zbierane w corocznym badaniu potrzeb szkoleniowych, jak i własne trenerskie doświadczenia. Efektem jest szeroka oferta, z której mogą skorzystać osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy. Na zainteresowanych czekają 4 ścieżki szkoleniowe, w tym między innymi spotkania z przedstawicielami biznesu, wsparcie dla przyszłych przedsiębiorców i kurs Design Thinking. Najbardziej rozbudowana ścieżka obejmuje biznesowe konwersacje po angielsku (lub kurs Excela), do którego uczestnicy dobierają dwa z czterech szkoleń miękkich, poświęconych komunikacji, zarządzaniu czasem, kompetencjom cyfrowym i kreatywności. Jestem odpowiedzialny za ostatnie z nich.

Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów

W projekcie Students’ POWER rozwijam koncepcję Przystanku Pomysł – wakacyjnego kursu kreatywności, który po raz pierwszy przygotowałem w 2018 roku. Założenie jest proste: przez zajęcia chcę promować wiedzę o podstawach psychologii twórczości, rozprawiać się z najczęściej rozpowszechnianymi mitami dotyczącymi kreatywności (na pewno znasz koncepcję, że mamy twórczą i analityczną półkulę mózgu – to nieprawda) i dzielić się narzędziami, które umożliwiają bardziej efektywne radzenie sobie z problemami. Kurs Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów trwa 16 godzin. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę mnogość technik twórczego rozwiązywania problemów lub liczbę badań, poświęconych kreatywności. Z drugiej strony, to wystarczający czas, żeby nakreślić główne wątki i podzielić się inspiracjami ze studentami, którzy mogą kontynuować poszukiwania na własną rękę.

Warsztaty odbywały się w pełni zdalnie. Choć wolę pracę na sali szkoleniowej, MS Teams też daje radę.
Kreatywność online

Kurs Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów, podobnie jak cały projekt Students’ POWER, był zaplanowany jako zajęcia stacjonarne. Niestety, pandemia sprawiła, że od pół roku wszystkie warsztaty realizujemy zdalnie, w oparciu o platformę MS Teams. Choć brakuje mi kontaktu z uczestnikami i niepowtarzalnej atmosfery sali szkoleniowej, a tylko nieliczne osoby uczestniczące korzystają z kamerek, zdążyłem się przyzwyczaić do warsztatów online. Zwłaszcza, że pierwsza edycja kursu była świetnym poligonem doświadczalnym do testowania aplikacji i pomysłów na przeniesienie treningu kreatywności do sieci (TUTAJ możesz sprawdzić, na ile się to udało). Zdobyte w ten sposób doświadczenia pomogły mi zmodyfikować program tak, żeby zajęcia były jeszcze bardziej efektywne i angażujące. Do pełnego komfortu pracy zabrakło mi bardziej intuicyjnego podziału uczestników na grupy. Zapowiadana na październik premiera breakout rooms w aplikacji MS Teams przesunęła się w czasie na drugą połowę listopada. Cóż, może przy kolejnej odsłonie warsztatów będę mógł skorzystać z tej opcji.

Cztery spotkania

Na kurs Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów składają się cztery spotkania. Pierwsze z nich jest poświęcone wprowadzeniu do psychologii twórczości i uporządkowaniu wiedzy, dotyczącej kreatywności. W programie pojawiają się także burza mózgów i inne techniki ułatwiające generowanie pomysłów (między innymi SCAMPER). Drugie warsztaty to proste, rozgrzewkowe zadania i ćwiczenia, skupione wokół podstawowych zdolności, powiązanych z twórczym myśleniem. Trzecia część kursu wykorzystuje elementy programu CoRT Edwarda de Bono i stanowi zaproszenie do analizy problemów. Czwarte, zamykające serię warsztaty stwarzają przestrzeń do przetestowania w praktyce wybranych technik twórczego rozwiązywania problemów (w tym uproszczonej wersji analizy morfologicznej).

Jak sprawić, żeby zajęcia online były bardziej przyjazne dla studentów i prowadzących?
Uczestniczki i uczestnicy

W porównaniu do pierwszej edycji szkoleń Students’ POWER, tym razem pracowaliśmy w nieco bardziej kameralnej grupie. Na zajęcia zgłosiło się 13 osób, 11 z nich dotrwało do końca kursu. Grupę stanowili studenci i studentki UŁ, z różnorodnych kierunków, od filologii hiszpańskiej, przez finanse i rachunkowość, aż po administrację czy informatykę i ekonometrię. Rozmaite doświadczenia i punkty widzenia przydawały się zwłaszcza podczas tych zadań, gdzie osoby uczestniczące mierzyły się z poszukiwaniem rozwiązań problemów w mniejszych grupach.

Oczekiwania uczestniczek i uczestników 2. edycji kursu
Odpowiedzieć na potrzeby, czyli co jest ważne dla grupy

Przed każdym z prowadzonych przeze mnie kursów staram się zbierać potrzeby i oczekiwania grupy. Chyba całkiem nieźle udało mi się na nie odpowiedzieć. Poniżej kilka wypowiedzi z ankiet ewaluacyjnych:

Całe zajęcia były przeprowadzone w sposób przemyślany. Nie było pomyłek, a zadania były angażujące. Przed przystąpieniem do kursu bałam się 4 godzin zajęć, ale jednak mijały one bardzo szybko! Myślę, że całe zajęcia były efektywne i wybranie ich było bardzo dobrą decyzją. Elementami, które podobały mi się najbardziej były zadania, w grupie czy samodzielne. Mocno uruchomiały wyobraźnię.

Nie było jakichś większych technicznych trudności, wszystko działało sprawnie, a zajęcia były bardziej angażujące i interesujące niż inne zajęcia które odbywają się stacjonarnie – super formuła.

Przedstawianie się za pomocą padletu trochę ograniczało możliwość wzajemnego poznania się, bo nie było zbyt wiele czasu na przeczytanie opisów, aczkolwiek fajny pomysł dla osób które są wstydliwe gdy chodzi o opowiadanie o sobie.

Dziękuję za super zajęcia, dla dorosłych już osób myślę że były to zajęcia dające trochę frajdy (a nie tylko nudne, uczelniane wykłady). Myślę, że otworzyły dużo horyzontów i pozwoliły wyjść z szarego, szablonowego myślenia.

Oby tak dalej ! 🙂 Jeśli można to proszę o podzielenie się technikami z wykładowcami, dzięki temu skończyłaby się nuda na zajęciach.

Oceny kursu również wypadły obiecująco. Cieszę się, że udało mi się spełnić oczekiwania osób, które wybrały go spośród czterech równie interesujących propozycji w projekcie Students’ POWER.

Osoby uczestniczące w kursie oceniają go dobrze lub bardzo dobrze.
Przyszłość

Projekt Students’ POWER będzie kontynuowany w przyszłości. W przyszłym semestrze uruchomimy kolejny nabór na 1. ścieżkę szkoleniową (a w niej trzecią edycję kursu Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów). Prawdopodobnie jeszcze wcześniej spotkamy się na debiutanckiej odsłonie popołudniowego kursu Design Thinking, który poprowadzę wspólnie z Joanną Muzal.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdziesz TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

48 − 39 =