3. edycja Students’ POWER. Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów

Czy kreatywności można się nauczyć? Przy odrobinie wysiłku i regularnych ćwiczeniach z pewnością można ją rozwijać. W ubiegłą środę zamknąłem 3. edycję kursu Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów.

Kolejna grupa studentów i studentek Uniwersytetu Łódzkiego ukończyła 16-godzinny program, wprowadzający do podstaw psychologii twórczości. Przez cztery środowe popołudnia osoby uczestniczące w zajęciach mierzyły się z praktycznymi zadaniami, wymagającymi kreatywności, analizowania problemów i proponowania nieoczywistych rozwiązań.

Grupa

Warsztaty rozpoczęliśmy w 16-osobowym składzie. W skład grupy wchodzili studenci i studentki z różnych wydziałów i kierunków UŁ. Kurs Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów był dla mnie okazją do spotkania z reprezentantami i reprezentantkami między innymi: stosunków międzynarodowych, zarządzania biznesem, finansów i rachunkowości, mikrobiologii, ekonomii, prawa, filologii rosyjskiej czy logistyki. Spora różnorodność, prawda?

Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów - grupa
(Niektórzy) uczestnicy i uczestniczki 3. edycji kursu.
Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów – o kursie

Tym, co cieszy mnie za każdym razem, gdy realizuję zajęcia w projekcie Students’ POWER, jest możliwość stopniowego podnoszenia poziomu trudności.

Otwierające spotkanie stanowi wprowadzenie do psychologii twórczości. Pojawiają się pierwsze definicje, przyglądamy się najczęstszym mitom i stereotypom i podejmujemy próby szukania rozwiązań z wykorzystaniem najpopularniejszej techniki – burzy mózgów.

Druga część kursu to zabawa wokół zdolności, powiązanych z kreatywnością. Dynamiczne rozgrzewki i ćwiczenia są punktem wyjścia do refleksji nad tym, że kreatywność czy – szerzej – twórczość to złożone zagadnienia, które możemy rozwijać na różnych płaszczyznach.

Zajęcia poświęcone zdolnościom zazwyczaj są najwyżej oceniane przez osoby uczestniczące w kursie. Tym razem było inaczej. W ankiecie końcowej najwięcej pozytywnych ocen zebrało trzecie spotkanie, w trakcie którego wprowadzam grupę do tematyki analizowania problemów. W tym celu wykorzystujemy elementy programu CoRT Edwarda de Bono – w tym najczęściej kojarzone z autorem kapelusze myślowe.

Analiza morfologiczna
Propozycje, wypracowane przez zespoły z wykorzystaniem uproszczonej wersji analizy morfologicznej.

Domknięciem kursu są warsztaty, podczas których sięgamy po różne sposoby na rozwiązywanie problemów. Między innymi uproszczoną wersję analizy morfologicznej, łączącej przestrzeń dla pomysłów z koniecznością poruszania się w określonych ramach. Uzupełnienie czwartego, finałowego spotkania stanowią informacje o klimacie dla kreatywności i przegląd literatury, która rozwija poruszane w trakcie kursu wątki.

Zadowolona grupa = zadowolony trener

Pochlebne oceny zajęć, udzielone przez uczestników i uczestniczki kursu były nagrodą za wysiłek, jaki włożyłem w jego przygotowanie. Średnia ocena kursu to 9,43 w 10-stopniowej skali. Jeszcze większą przyjemność sprawiły mi życzliwe komentarze i wiadomości, które tym razem zachowam wyłącznie dla siebie. Jak zwykle pojawiły się też pomysły na drobne usprawnienia – mam nadzieję, że pomogą mi usprawnić kolejne edycje. Przy okazji – najbliższa odsłona kursu Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów już jesienią. Jeśli nie chcesz jej przegapić, zajrzyj na stronę Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego na początku semestru zimowego 2021/2022. Albo obserwuj co dzieje się na LinkedIn – na pewno wrzucę informację o rekrutacji z wystarczającym wyprzedzeniem.

Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów to część oferty szkoleniowej Biura Karier UŁ, realizowanej w ramach projektu Students’ POWER.

Wracając do zajęć – nie tylko uczestnicy i uczestniczki dobrze się przy nich bawili. Ja również miałem sporą frajdę, obserwując twórcze eksperymenty, dowcipne propozycje i przysłuchując się prowadzonym z zaangażowaniem dyskusjom. Niesamowicie cieszę się z tego, że w zdecydowanej większości pracowaliśmy z włączonymi kamerami i mikrofonami – to nadal nie jest standard podczas zajęć online. Dzięki grupie mogłem poczuć namiastkę atmosfery z tradycyjnej sali szkoleniowej.

Najbliższe plany

Zanim wystartuje kolejna edycja Twórczego myślenia i rozwiązywania problemów, pojawią się inne możliwości rozwijania kreatywności z Biurem Karier UŁ. W wakacje do oferty zajęć wróci Przystanek Pomysł – wakacyjny kurs kreatywności, a tuż przed startem nowego semestru odbędzie się druga odsłona spotkań wokół Design Thinking. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

45 − 44 =