Wakacyjny kurs kreatywności powrócił do Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego. W czwartek, 9 września, zamknęliśmy tegoroczną edycję. Po raz pierwszy pracowaliśmy w całości online.
Letnia przerwa między semestrami to na ogół martwy okres w studenckim kalendarzu. Wydziałowe korytarze świecą pustkami, a oferta zajęć – o ile istnieje – jest ograniczona. Z drugiej strony, gdy tylko startuje rok akademicki i pojawiają się studenckie obowiązki, przestrzeń na udział w dodatkowych aktywnościach stopniowo staje się coraz mniejsza.
Chciałem stworzyć warsztaty, które wprowadzałyby do świata psychologii twórczości. Takie, które nie kolidują z uczelnianym kalendarzem i stanowią uzupełnienie wypoczynku po sesji. Tak narodził się Przystanek Pomysł – wakacyjny kurs kreatywności, który zadebiutował w 2018 roku.
Nowa formuła
Do tej pory zrealizowałem trzy edycje zajęć. Każda z nich różniła się od poprzedniej. Wakacyjny kurs kreatywności ewoluował, zmieniając swoją formułę. Nie zmieniło się jednak główne założenie – pomoc w rozwijaniu jednej z kluczowych kompetencji XXI wieku.
Po roku przerwy (ze względu na pandemię zrezygnowałem z realizacji Przystanku Pomysł 2020), kurs znów pojawił się wśród propozycji Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego. Ponieważ w międzyczasie rozpoczęliśmy realizację projektu Students’ POWER, w ramach którego prowadzę rozbudowane kursy twórczego myślenia i rozwiązywania problemów oraz Design Thinking, najnowszą odsłonę Przystanku Pomysł potraktowałem jako coś w rodzaju teasera. Albo – jak kto woli – zajawki czy próbki szkoleniowej. Chciałem, żeby osoby zainteresowane naszymi warsztatami mogły na spokojnie sprawdzić, czy moja propozycja to rzeczywiście coś dla nich. Bez wielkich zobowiązań, podpisywania umów i wielu godzin, poświęconych na wspólną pracę.
Program
Wakacyjny kurs kreatywności 2021 odbył się w całości online. Spotkaliśmy się dwukrotnie. W poniedziałek, 6 września, zaprosiłem grupę do ćwiczeń, rozwijających wybrane zdolności, powiązane z kreatywnością. Sięgnęliśmy też po mniej znane techniki generowania pomysłów (tym razem postawiłem na paradoksalną burzę mózgów).
W czwartek, 9 września, skupiliśmy się na Design Thinking, przechodząc przez kolejne kroki mini-procesu DT. Nie zabrakło odwołań do podstaw tego podejścia do rozwiązywania problemów, a także historii udanych wdrożeń. Całość zamknęła krótka seria informacji zwrotnych. Tym cenniejsza, że po raz pierwszy realizowałem wakacyjny kurs kreatywności w tym kształcie. Głosy uczestników i uczestniczek pomogą mi rozwijać koncepcję Przystanku Pomysł w kolejnych latach.
Więcej możliwości
Kurs jest tylko wprowadzeniem do bardziej rozbudowanych propozycji. Dlatego, jeśli studiujesz na Uniwersytecie Łódzkim i interesuje Cię tematyka kreatywności, zapraszam do skorzystania ze szkoleń Students’ POWER. Aktualnie prowadzimy rekrutację na intensywny kurs Design Thinking (5 dni, 20 godzin) – szczegółowe informacje znajdziesz W TYM MIEJSCU. Na początku października wystartują z kolei zapisy na I ścieżkę szkoleniową, w tym 16-godzinne warsztaty twórczego myślenia i rozwiązywania problemów.