Przystanek Pomysł 2024

Przystanek Pomysł 2024 to szósta edycja wakacyjnego kursu kreatywności, który zaprojektowałem i prowadzę dla Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego. Każda odsłona ma swój motyw przewodni – tym razem było nim projektowanie nowych produktów i usług.

Idea Przystanku Pomysł jest prosta. To inicjatywa dla osób, które chcą rozwijać swoją kreatywność, lubią bawić się koncepcjami i szukają oferty zajęć w wakacje, gdy liczba dostępnych opcji jest znacznie mniejsza, niż w trakcie roku akademickiego.

W 2024 roku przygotowałem kurs już po raz szósty. Każda edycja dotyczyła innego obszar, związanego z kreatywnością i technikami twórczego rozwiązywania problemów. Były już odsłony, poświęcone Design Thinking, technikom generowania pomysłów, czy analogiom i bionice (to ubiegłoroczna propozycja – możesz przeczytać o niej TUTAJ).

Potrzeba zmiany

Po co zmieniać coś, co się sprawdza?

Jest co najmniej kilka powodów.

Po pierwsze – psychologia twórczości ma do zaoferowania znacznie więcej, niż najbardziej popularną, klasyczną odmianę burzy mózgów. Warto się tym dzielić

Po drugie – zmiana tematów sprawia, że jednorazowe uczestnictwo nie wyklucza nikogo z udziału w kolejnej edycji. Dzięki temu osoby, którym spodoba się Przystanek Pomysł, mogą na niego wrócić.

Po trzecie – nigdy nie lubiłem tworzyć szkoleniowych gotowców, do powtarzania z kolejnymi grupami w niezmienionej formie. To byłoby nudne i – na dłuższą metę – wypalające. Dlatego optymalizacji pracy szukam gdzie indziej, a wakacyjny kurs kreatywności traktuję jako dobrą zabawę również dla siebie. Projektowanie zajęć daje mi sporo frajdy.

Szóstą edycję Przystanku Pomysł przygotowałem wspólnie z Marią Nyklewicz (fot. Łukasz Dobiński)
Trudna sztuka dzielenia?

Przystanek Pomysł 2024 to nie tylko zmiana motywu przewodniego albo drobne korekty formatu. Po raz pierwszy nie był to wyłącznie mój kurs. Każdą z poprzednich edycji planowałem, projektowałem i realizowałem samodzielnie. Miałem pomysły na dalsze eksperymenty i następne tematy, które warto poruszyć. Nadal mam.

Pomyślałem, że dla programu – ale i dla mnie – korzystne będzie wpuszczenie świeżego powietrza i poszerzenie perspektywy. Dlatego zaprosiłem do współtworzenia kursu Marię Nyklewicz. Znaliśmy się ze wspólnych działań w Biurze Karier UŁ i zawsze odpowiadała mi jej twórcza energia i pomysłowość.

Łatwiej, niż myślałem, było podzielić się odpowiedzialnością i dać przestrzeń na autorskie pomysły Marysi. Tym razem powiedzenie jeśli chcesz, żeby coś było zrobione dobrze – zrób to sam nie miało zastosowania. Dzielenie się – nawet inicjatywą, która w pewnym sensie jest moim dzieckiem dało mi satysfakcję.

Z dala od Design Thinking

Gdyby ktoś zapytał mnie o sprawdzony sposób projektowania rozwiązań, w pierwszej kolejności zaproponowałbym Design Thinking. Podoba mi się stawianie w centrum uwagi realnych potrzeb uzytkowników. Doceniam to podejście za uporządkowaną strukturę i intuicyjność działania. No i zrealizowałem na tyle dużo procesów i szkoleń, że przygotowanie kolejnych zajęć byłoby prostsze, niż sięganie po rzadziej testowane narzędzia.

No właśnie. Wspólnie z Marysią uznaliśmy, że nie chcemy iść na łatwiznę. Zdecydowaliśmy sie przetestować grę szkoleniową, w zabawowy sposób wprowadzającą wybrane techniki twórczego rozwiązywania problemów. Dzień później wykorzystaliśmy je ponownie – już nie w abstrakcyjnej fabryce, produkującej roboty, ale do projektowania usług osadzonych w uczelnianej rzeczywistości.

Nasz pakiet – prezentacja pomysłu, wspierającego pracę doktorantek i doktorantów (fot. Łukasz Dobiński)
Pomysły

W kursie brało udział 10 osób. Dzięki temu mogliśmy stworzyć trzy zespoły – każdy z nich pracował nad innym rozwiązaniem.

Agata, Joanna i Ola zaproponowały Nasz pakiet, czyli ofertę wsparcia dla doktorantek i doktorantów, stawiających pierwsze kroki w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Dedykowane materiały pomogłyby im przygotować angażujące i atrakcyjne ćwiczenia i laboratoria.

Mentowizja to propozycja Moniki, Adriana, Agaty i Bartosza. To połączenie onboardingu, projektu mentorskiego i programów typu buddy. Wprowadzenie nowych roczników w blaski i cienie studiowania byłoby zadaniem ambasadorek i ambasadorów, współpracujących z Biurem Karier UŁ.

Bartosz, Julia i Agnieszka stworzyli BoUŁt Summer School – grę miejską, pozwlającą na poznanie od środka łódzkiego rynku pracy. Wszystko po to, żeby zachęcać studentki i studentów do spojrzenia na Łódź nie w charakterze tymczasowego przystanku, a docelowego miejsca, z którym warto związać przyszłość.

Do zobaczenia w 2025 roku! (fot. Łukasz Dobiński)
Szansa na wdrożenie?

Więcej o pomysłach i samym Przystanku Pomysł 2024 przeczytasz W TYM MIEJSCU. Wypracowanymi zalążkami rozwiązań podzieliliśmy się z zespołem Biura Karier UŁ. O tym, że mają szansę na realizację najlepiej świadczy inicjatywa Students Alumni Meetup. Wydarzenie czerpie z formatu Czy istnieje życie po studiach?, za którym stał zespół pierwszej edycji Programu Ambasadorskiego Biura Karier UŁ.

Kolejna odsłona wakacyjnego kursu kreatywności – mam nadzieję – latem 2025. Możliwe, że wcześniej będę prowadził otwarte warsztaty, związane z kreatywnością i twórczym rozwiązywaniem problemów. Śledź tę stronę i mój profil na LinkedIn, żeby być na bieżąco. Do zobaczenia!