Szkolenia wprowadzające do Projektów Solidarności EKS przyjęły nową formę. W 2024 roku zadebiutowało Laboratorium EKSperymentów. Miałem przyjemność współprowadzić obie edycje w Gdyni.
Laboratorium EKSperymentów to najnowsza odsłona szkoleń dla młodzieży, zainteresowanej realizacją Projektów Solidarności EKS. To program grantowy, w ramach którego grupy mogą pozyskać środki na realizację oddolnych inicjatyw. Po to, żeby zmieniać swoje otoczenie na lepsze.
Byłem zaangażowany we wszystkie dotychczasowe edycje szkoleń, organizowanych przez działający przy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zespół Projektów Solidarności. Zaczynaliśmy od Fabryki Pomysłów, później testowaliśmy format EKSplozji Pomysłów i EKS-misji, z oddzielnymi ścieżkami dla młodzieży i organizacji wspierających. Tym razem spróbowaliśmy czegoś nowego. Laboratorium EKSperymentów przeplatało sesje, poświęcone planowaniu i realizacji projektów z modułami specjalistycznymi, osadzonymi w priorytetach programu.
Ja odpowiadałem za projektową część, priorytetami opiekowali się Krzysiek Pokorski (komponent Green) i Marta Skorczyńska (Mental health). Dodatkowo, korzystaliśmy ze wsparcia Kamila Oleszkiewicza, który w sesji dobrych praktyk dzielił się doświadczeniami z realizowanych przez siebie inicjatyw.
Jedną z nich jest projekt Liderzy Solidarności, za który Kamil zgarnął Salto Award 2023 (czyli nagrodę przyznawaną najlepszym działaniom w Unii Europejskiej). Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o inicjatywie:
Projektowy niezbędnik
Możliwe, że najczęstszą pułapką, w jakie wpadają ludzie tworzący wnioski (nie tylko w Projektach Solidarności EKS) jest wychodzenie od pomysłów, a nie potrzeb. W nieco karykaturalnym świetle można by przedstawić to następująco:
Lubię planszówki, dlatego inni też z pewnością je pokochają. Zróbmy projekt o planszówkach!
Od uczestników słyszę obawę, że nikt nie pojawi się na organizowanych przez nich zajęciach. To główne ryzyko tworzenia projektów, które bazują wyłącznie na zainteresowaniach grupy piszącej wniosek. Jeśli nie sprawdzam realnych potrzeb, to projektuję działania dla siebie, a nie mojej społeczności.
To kwestia, nad którą pracowaliśmy w ramach sesji Od diagnozy do projektu.
W innej części – ZaPROJEKTowanych – rozwijaliśmy wstępne koncepcje na działania i korzystaliśmy z doświadczeń grupy. Pracując z talią kart, zawierającą pytania pomocnicze, osoby uczestniczące mogły zaopiekować się nieoczywistymi wątkami, związanymi z planowaniem lokalnych inicjatyw.
Z kolei Zarządzanie kryzysowe i analiza ryzyka pozwalały na zaplanowanie działań profilaktycznych i naprawczych, pozwalających na optymalizację ryzyka projektowego. W tym celu sięgnęliśmy po rekomendowaną przez Project Management Institute macierz ryzyka.
Te sesje pojawiły się w obu edycjach Laboratorium EKSperymentów. Szkolenia różniły się modułami eksperckimi – każde ze spotkań było poświęcone innemu komponentowi programu.
Green Laboratorium EKSperymentów
Pierwsze ze szkoleń odbyło się w kwietniu i dotyczyło ekologicznych praktyk, zmian klimatycznych, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. To tematy, w których świetnie odnajduje się Krzysiek Pokorski, znany też jako Ekocentryk.
Krzysiek świetnie połączył wiedzę z praktyką. Było refleksyjnie, zabawnie, momentami nieco przerażająco. Przez wszystkie sesje – angażująco.
Tak, jak podczas budowania pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii albo gry dyplomatycznej, w której grupy wcielały się w delegacje państw, starających się ugrać jak najwięcej dla siebie podczas szczytu klimatycznego.
Bardzo podobało mi się racjonalne podejście Krzyśka do działań ekologicznych. Zamiast nakazów, zakazów i zmiany nawyków o 180 stopni, proponował drobne (i realne do wdrożenia) kroki, których suma może dawać realne korzyści.
Stronę Krzyśka znajdziesz TUTAJ.
Mental health Laboratorium EKSperymentów
Na czerwcowym Laboratorium EKSperymentów pracowaliśmy w obszarze zdrowia psychicznego, radzenia sobie ze stresem i dobrostanu. Mimo, że kończyłem psychologię, nigdy nie ciągnęło mnie do tych obszarów dlatego ucieszyłem się, że tematem zaopiekuje się Marta Skorczyńska.
Kilka lat temu mieliśmy okazję do współpracy przy projekcie szkoleniowym w Łodzi, więc ze spokojem mogłem wejść w formy, po które nie sięgam w codziennej pracy.
Jedną z nich jest drama. W wersji proponowanej przez Martę praca z ciałem (której nie lubię) nie wywołuje we mnie poczucia skrępowania. Więcej – w elementach, wymagających improwizacji jest całkiem przyjemna!
Tu również pojawiły się gry – w tym autorska propozycja Marty Dogadajmy się!, wprowadzająca do kultury pokoju (do pobrania TU).
Najbardziej podobała mi się sesja Podróż stresu, w której powstawały komiksy, ilustrujące źródła stresu i sposoby reagowania na napięcie. Nie zdradzając zbyt wiele – sprytna zmiana w trakcie pracy otwierała dużo możliwości interpretacji na wielu płaszczyznach. Fajne, biorę ze sobą!
Dowiedz się więcej o Projektach Solidarności EKS
Projekty Solidarności EKS to jedna z moich ulubionych inicjatyw. Widzę w niej szansę na realne, oddolne zmiany i budowania poczucia sprawczości wśród młodych ludzi.
Zachęcam Cię do sprawdzenia strony programu (TUTAJ) i kontaktu z zespołem. Jeśli myśląc o konkursach grantowych i ich operatorach wyobrażasz sobie surowe, bezwzględne audytorki… Olga, Agata i Viktoriia bardzo Cię zaskoczą.