Jak wykorzystać Design Thinking do promocji koła?

Koniec roku akademickiego był dla mnie okazją do przetestowania pomysłu, który pojawił się w szkoleniowej ofercie Biura Karier UŁ w trakcie pandemii. W ramach akcji Aktywni mogą więcej! wspólnie z Joanną Stompel przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy proces, w którym razem z SKN SPATIUM zastanawialiśmy się, jak wykorzystać Design Thinking do promocji koła.

Aktywni mogą więcej! to propozycja Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego, skierowana do działających przy uczelni kół naukowych i organizacji studenckich. Osoby, które wykazują ponadprzeciętne zaangażowanie w trakcie studiów mogą skorzystać z dedykowanych, zamkniętych warsztatów i szkoleń.

Starzy znajomi, nowe możliwości

SKN SPATIUM – koło naukowe, funkcjonujące przy Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ – skupia się wokół gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska i urbanistyki. Wydaje magazyn Kwartał, organizuje studenckie projekty i wydarzenia, a jego członkowie biorą udział w konferencjach, inicjatywach i konkursach (między innymi w Odysei Umysłu, którą polecam Twojej uwadze).

Są też częstymi gośćmi na zajęciach, organizowanych w Biurze Karier UŁ. Zwłaszcza w ostatnim roku akademickim, gdzie kołowicze sprawdzili w praktyce pełną ofertę projektu Aktywni mogą więcej! Pierwszy raz miałem okazję do spotkania z nimi w grudniu, podczas warsztatów kreatywności (relacja TUTAJ). Asia, z którą prowadziłem zakończone właśnie zajęcia, również dobrze kojarzyła studentów i studentki z SKN SPATIUM. Wszystko za sprawą wspólnej pracy podczas warsztatów, wprowadzających do narzędzi online, które mogą usprawnić działania koła.

Oba spotkania były krótkimi, wprowadzającymi do danego tematu zajęciami. Tym razem mieliśmy więcej czasu, a za efekty naszej pracy odpowiadaliśmy po równo. My, jako trenerzy, za przygotowanie ram działania. Osoby uczestniczące w zajęciach – za zebranie danych, umożliwiających wykonywanie kolejnych zadań. Wszystko za sprawą Design Thinking (DT).

Jak wykorzystać Design Thinking do promocji koła?

Proces Design Thinking to najbardziej rozbudowana propozycja Biura Karier UŁ, skierowana do kół naukowych i organizacji studenckich. Wymaga sporego zaangażowania i odpowiedzialności na przestrzeni kilku tygodni. Osoby, uczestniczące w warsztatach wykonują dodatkowe zadania pomiędzy zajęciami, a od wyników ich pracy zależy powodzenie lub porażka kolejnych etapów. Co kluczowe – mają wpływ na temat procesu. Oferujemy wsparcie w usprawnianiu bieżących działań, projektowaniu nowych projektów, przebudowaniu podejścia do rekrutacji czy tworzeniu pomysłów na promocję koła. Ostatni obszar był najbardziej atrakcyjny dla grupy i to na nim skupiliśmy się w trakcie wspólnej pracy.

Jak powstawały pomysły?

SKN SPATIUM wzięło udział w pilotażu procesu. Pierwsze z czterech warsztatów odbyły się 20 maja, ostatnie – 28 czerwca. Podczas zajęć przechodziliśmy przez kolejne etapy Design Thinking.

Cele uczestników i uczestniczek procesu
Lepszy networking? Bardziej ekologiczne projektowanie przestrzeni? Nowe wydarzenia? Razem z SKN SPATIUM zastanawialiśmy się jak wykorzystać Design Thinking do promocji koła.
Zebranie oczekiwań i podstawy DT

Zaczęliśmy od poznawania: siebie i głównych założeń Design Thinking. Pierwsze zajęcia pozwoliły nam na zebranie oczekiwań, ustalenie formuły pracy i określenie celu. Wiedząc, w jakim obszarze będziemy pracować, przeszliśmy do etapu empatii. Poprosiliśmy uczestników i uczestniczki o wskazanie osób, których perspektywa może wnieść najwięcej cennych informacji na temat funkcjonowania kół i ich działań promocyjnych. Wspólnie stworzyliśmy mapę interesariuszy i bazę pytań, które przydadzą się podczas wywiadów. Każda z osób, biorących udział w procesie, miała za zadanie przeprowadzić rozmowę z Personą.

Insighty
Wywiady były punktem wyjścia do szukania insightów – cytatów, które ułatwiają zrozumienie spojrzenia Persony na studia i funkcjonowanie kół naukowych.
Poznanie Person i określenie wyzwań

Zebrane w ten sposób informacje wykorzystaliśmy podczas drugiego spotkania. Transkrypcje wywiadów były punktem wyjścia do dalszej pracy na etapie empatii. Kołowicze, podzieleni na dwa zespoły, tworzyli moodboardy, szukali insightów i dzielili się kluczowymi obserwacjami. Wszystko po to, żeby zanurzyć się w świecie Persony i spojrzeć na działalność kół z jej perspektywy. To umożliwiło przejście do drugiego etapu Design Thinking – diagnozy potrzeb, zakończonego sformułowaniem wyzwania projektowego przez każdą z grup.

Selekcja pomysłów
W selekcji pomysłów pomocna okazałą się macierz WOW/HOW/NOW.
W poszukiwaniu pomysłów

Trzecie zajęcia wykorzystaliśmy na generowanie pomysłów, będących odpowiedzią na określone wcześniej wyzwania. Grupy stworzyły kilkadziesiąt wstępnych rozwiązań, usprawniających działania promocyjne. Od szerokiej akcji informacyjnej, obejmującej pojawianie się na zajęciach na pierwszym roku, przez stworzenie kołowego serwera w grze Minecraft, aż po uruchomienie ogrodu społecznego albo widowiskowy damage testing makiety miasta przy symulacji tsunami.

Kolejnym krokiem była selekcja pomysłów – każdy z zespołów musiał dokonać wyboru trzech inicjatyw, które chce rozwijać w dalszej pracy. W tym celu wykorzystaliśmy macierz WOW/HOW/NOW. Studenci i studentki przygotowali krótkie prezentacje, skupiające się na głównych założeniach poszczególnych pomysłów. Zadaniem, które przed nimi postawiliśmy, polegało na przeprowadzeniu testów na wydziale i zebraniu informacji zwrotnych w oparciu o strukturę Podobało mi się/Chciał(a)bym…

Prototyp
Jeden z prototypów akcji promocyjnej, mającej na celu przyciągnięcie nowych osób do SKN SPATIUM.
Ostatnie szlify

Uzyskane w ten sposób dane pomogły nam w usprawnieniu wstępnych koncepcji działań. Podczas ostatniego ze spotkań zespoły tworzyły ulepszone wersje prototypów wybranych rozwiązań. Dodatkowo, zaprosiliśmy grupy do planowania kolejnych kroków, umożliwiających wcielenie pomysłów na promocję w życie. Proces zakończyliśmy krótkim podsumowaniem i rundą informacji zwrotnych.

Wrażenia

Jestem zadowolony z zajęć. Nie chodzi tylko o dobre oceny (choć średnia ocena zajęć 9,28/10 jest satysfakcjonująca). Podczas pierwszych warsztatów postawiliśmy pytanie: Jak wykorzystać Design Thinking do promocji koła? Myślę, że udało się znaleźć kilka ciekawych odpowiedzi. Trzymam kciuki, żeby wypracowane podczas spotkań rozwiązania w najbliższym czasie faktycznie pojawiły się w działaniach SKN SPATIUM.

SKN SPATIUM
Część zespołu SKN SPATIUM, z którym pracowaliśmy.

Cieszy mnie również zaangażowanie uczestników i uczestniczek. Mam mieszane doświadczenia z dodatkowymi zadaniami, do których zapraszam studentów i studentki. Mówiąc wprost – często są wykonywane na mizernym poziomie, jeszcze częściej – w ogóle. Z tego powodu miałem spore obawy, czy na przestrzeni miesiąca grupie nie zabraknie motywacji, żeby podążać za kolejnymi wyzwaniami. Przyjemnie się rozczarowałem, zwłaszcza przeglądając kolejne wywiady z Personami. Część z nich została wykonana na bardzo wysokim poziomie, dając świetny materiał do dalszej pracy. Inne były dobre lub – z jednym wyjątkiem – przynajmniej przyzwoite. Z nie mniejszą przyjemnością obserwowałem postępy w trakcie kolejnych spotkań. Mimo, że pracowaliśmy w kameralnej grupie, gdzie odpowiedzialność za wynik jest większa, niż w bardziej licznym zespole, udało się osiągnąć postawione cele. SKN SPATIUM – brawa dla Was!

Podziękowania należą się również Asi Stompel, z którą przygotowaliśmy cały proces. Jak zwykle praca w tym duecie była dla mnie źródłem dużej satysfakcji. Przez cały czas czułem się bezpiecznie. Wiedziałem, że mogę liczyć na wsparcie i miałem pewnośc, że podążamy w tym samym kierunku.

Kolejne szkolenia

Pilotaż procesu Design Thinking za nami. Mamy sporo materiału do analizy, kilka rzeczy z pewnością da się usprawnić w kolejnych edycjach. Jeśli studiujesz na Uniwersytecie Łódzkim i działasz w kole naukowym lub organizacji studenckiej, zajrzyj na stronę programu Aktywni mogą więcej! Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jesteś spoza UŁ, ale szukasz szkoleniowych możliwości dla siebie lub swojej organizacji? Napisz do mnie na LinkedIn.