CV bez tajemnic

Jak stworzyć dobre CV? Jakich błędów unikać? Czy zdjęcie w dokumentach aplikacyjnych jest konieczne? Czym różnią się poszczególne rodzaje życiorysu zawodowego? Na analizę których sekcji rekruterzy poświęcają najwięcej czasu? Dlaczego warto podzielić się zainteresowaniami? W czwartek starałem się odpowiedzieć na powyższe pytania podczas warsztatów CV bez tajemnic.

Warsztaty były ostatnią w tym roku akademickim odsłoną Studenckich Czwartków – cyklu popołudniowych szkoleń, dedykowanych studentom i studentkom Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas zajęć skupiamy się na praktycznych ćwiczeniach i kompetencjach ułatwiających poruszanie się po rynku pracy. W ostatnich tygodniach dzieliliśmy się wiedzą, dotyczącą wyznaczania celów i planowania (Agata Matuszewska-Kubicz), podpowiadaliśmy, jak radzić sobie ze stresem (Małgorzata Sinior) i zapraszaliśmy do przetestowania w działaniu wybranych technik generowania pomysłów.

CV bez tajemnic

Ostatnie Studenckie Czwartki 2020/2021 poruszały tematykę dokumentów aplikacyjnych. Miało na to wpływ kilka czynników.

Po pierwsze, właśnie zakończyła się letnia sesja egzaminacyjna. Wakacje to dla wielu studentów i studentek czas nie tylko odpoczynku, ale też zbierania pierwszych doświadczeń zawodowych. Dobrze przygotowane CV może być przepustką na rozmowę kwalifikacyjną.

Po drugie, zanim większość mojej pracy skupiła się na organizacji i prowadzeniu szkoleń w Biurze Karier UŁ, pracowałem jako doradca zawodowy. Od 2016 roku przeprowadziłem kilkaset konsultacji, również tych, dotyczących CV. Mimo szeroko dostępnych w sieci informacji na ten temat, zdecydowana większość dokumentów, które do mnie trafiały, była przygotowana niepoprawnie. Powielały proste błędy, które oddalały kandydatów i kandydatki od wymarzonej pracy. W tym kontekście warsztaty CV bez tajemnic były potrzebne.

W końcu, po trzecie, część potencjalnych klientów i klientek Biura Karier UŁ (błędnie) zakłada, że zawieszamy działalność na okres wakacyjny. Tymczasem latem nadal można korzystać z naszej oferty – w tym z rozbudowanych konsultacji CV pod okiem naszych ekspertek. Zależało mi, żeby zajęcia były wprowadzeniem do tematu, a osoby zainteresowane doszlifowaniem swoich dokumentów aplikacyjnych miały świadomość, że mogą to zrobić przy Lumumby 14 w Łodzi.

Jak pracowaliśmy?
Zadaniem grup było ułożenie CV. Każda sekcja miała kilka wariantów, z których trzeba było wybrać najlepszy.

Podzieliłem warsztaty na kilka części. Najwięcej czasu poświęciliśmy na klasyczne CV. Zaprosiłem uczestników i uczestniczki do ćwiczenia, w którym – pracując w grupach – zadanie polegało na stworzeniu CV z rozsypanki. Każda z sekcji miała 4 warianty, z których czasem więcej, niż 1 był poprawny. Ćwiczenie miało na celu pokazać, że nie istnieje jeden poprawny wzór dokumentów aplikacyjnych, a – w zależności od celu, jaki przyjmiemy, niektóre sekcje można wyeksponować na różne sposoby. Było też punktem wyjścia do rozmowy o dobrych praktykach i błędach, których unikać w CV.

Czy dobre CV rzeczywiście powinno mieścić się na 1 stronie A4?

W dalszej części zajęć przyjrzeliśmy się faktom i mitom, dotyczącym CV. Sprawdziliśmy, jaki odsetek rekruterów szuka informacji o kandydatach w sieci i ile czasu trwa wstępna analiza CV. Sięgnęliśmy po raporty i przekonaliśmy się, co mówią badania eye-trackingowe o zdjęciach w dokumentach aplikacyjnych, a także rozprawiliśmy się z przekonaniem o tym, że dobre CV musi mieścić się na jednej stronie A4.

Z quizem podsumowującym zajęcia, najlepiej poradził sobie Maciej.

Na koniec zaprezentowałem trzy główne rodzaje życiorysu zawodowego: najczęściej wykorzystywane CV chronologiczne, pozwalające zaprezentować kompetencje kandydata (i ukryć luki w zatrudnieniu) CV funkcjonalne, a także będące ich połączeniem CV mieszane. Dodatkowo, podzieliłem się kilkoma inspiracjami, dotyczącymi niestandardowych CV (o części z nich pisałem TUTAJ), Zajęcia zamknęliśmy podsumowaniem w formie quizu. Z pytaniami najlepiej poradził sobie Maciej – gratulacje!

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów „CV bez tajemnic”. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach!
Wakacyjne możliwości

Choć kolejne Studenckie Czwartki odbędą się dopiero jesienią, po rozpoczęciu roku akademickiego 2021/2022, latem nie zabraknie propozycji dla osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje. Poza wspomnianymi wcześniej konsultacjami, w lipcu startuje nowy cykl warsztatów. Strefa kariery będzie poruszała tematy wokół CV i rozmowy kwalifikacyjnej. Latem pojawi się też drugi sezon Serii z Jakiem, czyli krótkie filmy ułatwiające poruszanie się po rynku pracy (dotychczasowe nagrania możesz obejrzeć W TYM MIEJSCU).

Ze mną możesz spotkać się podczas kolejnej edycji Przystanku Pomysł oraz na wrześniowym kursie Design Thinking, który mam przyjemność prowadzić wspólnie z Asią Muzal.

Do zobaczenia!