Ideathon – finał pierwszej edycji za nami!

Ideathon to najnowsza inicjatywa Uniwersytetu Łódzkiego. 30 czerwca odbył się finał pierwszej edycji wydarzenia.

Ideathon UniLodz to konkurs, w którym zespoły stają przed wyzwaniami społecznymi i środowiskowymi, zaproponowanymi przez Partnerów wydarzenia. W ciągu kilku godzin mają za zadanie wypracowanie rozwiązania i stworzenie prezentacji, w której zaprezentują swoją koncepcję przed jury.

Koncepcja Ideathonu jest zbliżona do znanych z branży IT hackathonów – z tą różnicą, że tworzone projekty nie ograniczają się do rozwiązań technologicznych. Równie dobrze zespoły mogą pracować nad wydarzeniami, kampaniami promocyjnymi i analogowymi produktami. Dzięki temu, że udział w wydarzeniu nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej i umiejętności programistycznych, z konkursu może skorzystać szersze grono odbiorców, niż w przypadku klasycznych hackathonów.

Ideathon UniLodz – wyzwania 2023

W premierowej edycji wydarzenia zespoły zmierzyły się z wyzwaniami społecznymi, środowiskowymi i z obszaru rynku pracy, zgłoszonymi przez Partnerów Ideathonu:

1️⃣ Jakie rozwiązania można zaproponować, by wspierać cele osiągnięcia neutralności klimatycznej poprzez implementację rozwiązań Green IT? (Partner: Nordea)

2️⃣ Jak wspierać ludzi w zmianie stylu życia, aby ograniczyć konsumpcję, a tym samym np. wytwarzanie odpadów, zmniejszenie śladu węglowego? (Partner: Veolia)

3️⃣ Co może zrobić Wella Company, aby zostać pracodawcą pierwszego wyboru (employer of choice) wśród osób młodych/studentów rozpoczynających swoją karierę zawodową? (Partner: Wella Company)

4️⃣ Jak tworzyć kulturę budującą poczucie sprawczości wśród pracowników oraz umożliwiającą pracownikom świadome współtworzenie organizacji? (Partner: Wella Company)

5️⃣ Jak zachęcać pracowników do współtworzenia i korzystania z przestrzeni biurowych w nowej rzeczywistości pracy hybrydowej, aby poprawiały efektywność pracy i wspierały co-working? (Partner: Nordea)

6️⃣ Jak budować lokalne grupy inicjatywne – szukać osób chcących się angażować, wymieniać kompetencje, uczyć się, w tym międzypokoleniowo? (Partner: Miasto Łódź)

7️⃣ Jak bank mógłby wspierać osoby, które wpadły w pętlę zadłużenia? (Partner: ING Bank Śląski)

8️⃣ Co bank mógłby zaoferować seniorom, aby pomóc im być krok do przodu i wspierać ich zdrowie finansowe? (Partner: ING Bank Śląski)

Ideathon UniLodz 2023 - warsztaty DT
Finał Ideathonu poprzedzały warsztaty wprowadzające do Design Thinking (fot. Maria Nyklewicz).
Użytkownicy w centrum uwagi

Zanim zespoły poznały wyzwania, z którymi się zmierzą, zaprosiliśmy osoby uczestniczące w Ideathonie na warsztaty wprowadzające do Design Thinking. Spotkanie odbyło się 22 czerwca, a udział w nim nie był obowiązkowy. Regulamin konkursu nie narzucał sposobu pracy – grupy miały pełną dowolność w sposobie tworzenia rozwiązań. Mimo tego, uznaliśmy, że wartościowe może być osadzenie pracy w podejściu, które w centrum uwagi stawia użytkowników. W ten sposób chcieliśmy uwrażliwić grupy na realne potrzeby i projektowanie, dla którego punktem wyjścia są dobrze zdiagnozowane problemy, a nie gotowe pomysły, na które szukamy odbiorców.

Razem z Marią Nyklewicz przygotowaliśmy krótkie warsztaty, podczas których zaprezentowaliśmy podstawowe założenia Design Thinking. Podzieliliśmy się też sprawdzonymi narzędziami do diagnozy potrzeb, generowania i selekcji pomysłów, czy rodzajami prototypów. Dodatkowo, zaprosiliśmy grupy do refleksji nad sposobem prezentacji rozwiązań – tak, aby pokazać rozwiązania w działaniu zamiast o nich opowiadać.

Formowanie zespołów

W Biurze Karier UŁ sporo dyskutowaliśmy o koncepcji wydarzenia. Czy Ideathon powinien dopuszczać zgłoszenia zespołów, czy stawiać na networking i budowanie relacji od zera? Oba rozwiązania miały swoich zwolenników.

Praca w zespole, który znasz to szansa na lepiej dopracowane koncepcje i – z organizacyjnego punktu widzenia – większa pewność, że będziemy mieć do czynienia ze zmotywowanymi zespołami. Z drugiej strony – ryzyko, że pomysły niekoniecznie będą powstawały w trakcie finału konkursu, a część zespołów wystartuje z półproduktem lub gotową koncepcją, co może tworzyć nierówności już na starcie.

Mieszanie osób uczestniczących to okazja do networkingu i – przynajmniej teoretycznie – wyrównanie szans, ale też niepewność, czy spotkamy się w pełnym składzie i większe prawdopodobieństwo konfliktów, które są naturalną fazą rozwoju zespołu.

Mnie było zdecydowanie bliżej do drugiej opcji – mieszania zespołów. Wychodziłem z założenia, że w takiej sytuacji możesz wygrać niezależnie od rozstrzygnięcia konkursu. Jeśli nie zgarniesz jednej z nagród, Twoją korzyścią mogą być nowe kontakty i relacje. Za takim podejściem przemawiały też moje doświadczenia. Jako uczestnik byłem zachwycony formatem Laboratorium Gier, gdzie musiałem odnaleźć się w działaniu z kompletnie różnymi ode mnie osobami.

Finalnie, zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, które stawiało na różnorodność (to my dobieraliśmy zespoły na podstawie formularzy zgłoszeniowych), ale dawało też poczucie wpływu uczestnikom i uczestniczkom Ideathonu. Dopuściliśmy zasadę, która umożliwiała wskazanie preferowanego partnera/partnerki w zespole. Jeśli dwie osoby wpisały swoje nazwiska w formularzu, trafiały do jednej grupy. W przypadku większej liczby osób, zainteresowanych wspólną pracą, rozdzielaliśmy je pomiędzy poszczególne zespoły – tak, aby nie zdominowały pracy nad rozwiązaniami.

Dzięki temu w czwartkowe popołudnie spotkaliśmy się w 8 zróżnicowanych zespołach na warsztatach teambuildingowych.

Ideathon UniLodz 2023 - teambuilding
Podczas warsztatów teambuildingowych osoby uczestniczące poznały składy zespołów i wyzwania.
Teambuilding

Koncepcję warsztatów przygotowałem wspólnie z Marią Nyklewicz i Joanną Stompel. Podczas spotkania towarzyszyła nam Agata Matuszewska-Kubicz, która wprowadziła osoby uczestniczące w najważniejsze kwestie organizacyjne (i która wzięła na siebie trud sensownego podziału grup).

Po krótkiej rozgrzewce na forum, zaprezentowaliśmy składy zespołów. To moment, w którym uczestnicy i uczestniczki Ideathonu dowiadywali się, z kim będą pracować, ale też – z jakim wyzwaniem przyjdzie im się zmierzyć. Następnie, zaprosiliśmy grupy do gry, złożonej z szeregu twórczych zadań. Jednym z nich było nagranie kilkunastosekundowego zaproszenia na finał Ideathonu… z wykorzystaniem wylosowanego gadżetu:

 

Zadań było więcej: policzenie łącznego wieku grupy i przedstawienie go przestrzennie z wykorzystaniem ciał, stworzenie selfie z zainteresowaniami członków i członkiń zespołu czy sportretowanie jednego z celów zrównoważonego rozwoju w dowolnej formie to tylko kilka z nich.

Ideathon UniLodz 2023 - jajoloty
Zespół upewnia się, czy jajolot przeszedł pomyślnie próbę lądowania (fot. Joanna Stompel).

Warsztaty zamknęliśmy tworzeniem jajolotów – konstrukcji, które miały zapewnić bezpieczne lądowanie… kurzego, surowego jajka. Na zbudowanie jajolotów zespoły miały tylko 15 minut i ograniczoną pulę materiałów. Ciężko mówić tu o zaawansowanych testach bezpieczeństwa – mieliśmy do czynienia z doskonałym przykładem testowania na produkcji, kiedy wynalazki zespołów mknęły na spotkanie z podłogą.

Ćwiczenie było punktem wyjścia do refleksji nad pracą w zespole i planowaniem usprawień w komunikacji i współpracy podczas piątkowego finału.

Ideathon UniLLoz 2023 - finał
Dyrektor Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ – Przemysław Fabjanowski – otwiera finał Ideathonu UniLodz (fot. Łukasz Dobiński).
Wielki Finał

Jak wyglądał finał? W dwóch słowach – działo się!

Zespoły miały kilka godzin na wypracowanie rozwiązań. Po drodze musiały pokonać kolejne kroki: zapoznanie się z kartą wyzwania, analizę danych, uzupełnienie ich o brakujące informacje, diagnozę potrzeb, generowanie pomysłów na rozwiązania i selekcjonowanie najlepszych z nich, dopracowanie koncepcji i przygotowanie prezentacji, którą wypadałoby jeszcze przećwiczyć.

Do tego dochodziły spotkania z trenerami i mentorami, na które trzeba było znaleźć czas w napiętym do granic możliwości harmonogramie. Trenerzy – w tym: Asia Stompel, Maria Nyklewicz, Gosia Sinior i ja – starali się porządkować pracę grup. Pilnowaliśmy czasu, przypominaliśmy o celach i – jeśli było to konieczne – zadawaliśmy pytania, które miały pomóc skupić się na kluczowych aspektach rozwiązania. W jeszcze lepszym zrozumieniu wyzwań pomagali mentorzy – przedstawiciele i przedstawicielki Partnerów konkursu.

Mentorzy

Zespoły mogły czerpać ze wsparcia doświadczonych pracowników. Nordeę reprezentowali Rafał Jaksa i Luiza Nazaruk. Grupa, która pracowałą nad wyzwaniem Veolii mogła liczyć na wsparcie Patrycji Mielczarek. Pomoc ze strony Wella Company gwarantowały Bożena Kowtun i Daria Grzyb, a stereotypowe wyobrażenie o miejskich urzędnikach odczarował Przemysław Górski.

Ideathon UniLodz 2023 - ING Bank Śląski
Zespoły pracujące nad rozwiązaniami wyzwań ING z przedstawiciel(k)ami banku. Miałem przyjemność wspierać obie grupy jako trener (fot. Łukasz Dobiński).

Zespoły, którymi się opiekowałem, trafiły pod skrzydła Borysa Ornowskiego i Ilony Jezierskiej z ING Banku Śląskiego. Z przyjemnością obserwowałem ich działania. W tego typu konkursach granica między dostarczaniem informacji a sugerowaniem rozwiązań jest niezwykle cienka. Łatwo ulec pokusie i kierować zespół ku projektom, które najbardziej podobają się firmie. Borys i Ilona nie tylko się jej oparli, pozwalając na wybór zespołom, ale też kilkakrotnie włożyli kij w mrowisko, zadając pytania, które zmusiły grupy do przemyślenia potencjalnych zagrożeń (i ułatwiły późniejszą prezentację przed jury). Dzięki!

Prezentacje pomysłów

Każdy z zespołów miał 3 minuty na zaprezentowanie swojego pomysłu przed jury. W jego skład weszli:

  • prof. Agnieszka Kurczewska – prorektor UŁ ds. współpracy z otoczeniem
  • prof. Inga Kuźma – kierowniczka Centrum Innowacji Społecznych UŁ
  • dr Agata Rudnicka-Reichel – ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju, Wydział Zarządzania UŁ
  • Jakub Bagiński – Head of Software Development, Business Area Technology Leader w firmie Nordea
  • Sebastian Fagasiński – Talent Aquisition Manager/Lead w firmie Wella Company
  • Katarzyna Wszoła – Dyrektor ds. Innowacji w firmie Veolia
  • Małgorzata Jarczyk-Zuber – Chief ESG Innovation Officer w ING Banku Śląskim
  • Agata Kobylińska – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży

Po prezentacji zespoły odpowiadały na pytania jurorów.

Jakie pomysły powstały podczas Ideathonu? Grupy zaprezentowały (zgodnie z kolejnością wystąpień):

🌱 ekologiczne (i ekonomiczne) laptopy modułowe, optymalizujące koszty użytkowania sprzętu dzięki wymianie podzespołów

🏵️ oparty o grywalizację, pilotażowy konkurs dla mieszkańców Łodzi, mający na celu ograniczenie konsumpcji

💬 rekrutomat – inspirowaną fotobudkami opcję, automatyzującą pierwsze etapy rekrutacji do firmy

🤝 WEdnesDAY – cykliczne spotkania zespołu, angażujące pracowników w życie firmy i jej wyzwania

📈 system motywacyjny, nagradzający obecność w siedzibie firmy

🎭 wykorzystujący elementy teatru spotkania dla mieszkańców, włączające ich w proces partycypacyjny

💸 kilkustopniowy system wychodzenia z pętli zadłużenia, wykorzystujący mobilną aplikację, AI i wsparcie asystenta finansowego

💰 konto, dedykowane seniorom, zainspirowane rozwiązaniami finansowej kontroli rodzicielskiej

Trudny wybór, prawda?

Ideathon UniLodz 2023
Pierwszą edycję Ideathonu UniLodz wygrał zespół, który stworzył koncepcję rekrutomatu (fot. Łukasz Dobiński).
Wyniki

Po burzliwych dyskusjach jurorzy zdecydowali się wyróżnić trzy zespoły:

🥉 Na najniższym stopniu podium stanął zespół w składzie: Łukasz, Michał, Błażej, Marta i Iza. To jedna z grup, pracujących nad rozwiązaniami dla ING. Konkretnie – nad programem wyjścia ze spirali zadłużenia.

🥈 Drugie miejsce zajęli: Patrycja, Karolina, Piotr, Karolina, Paulina i Łukasz, którzy zmierzyli się z wyzwaniem Nordei z obszaru Green IT. Pomysł z wykorzystaniem modułowych laptopów należał do nich.

🥇 Główna nagroda trafiła do Aleksandry, Justyny, Hanny, Julii, Marka i Agaty. Ich zespół zaproponował rozwiązanie z rekrutomatem, czyli rodzajem budki, w której kandydat(ka) może wziąć udział we wstępnej rozmowie kwalifikacyjnej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, bez angażowania rekruterów.

Gratulacje należą się nie tylko wygranym, ale wszystkim zespołom, które trafiły na Ideathon. Wasza praca, zaangażowanie i pomysłowość zasługują na uznanie.

Z trenerskiej perspektywy…

Dziękuję obu ekipom, z którymi pracowałem. W koncepcji Olgi, Magdaleny, Amelii, Sary, Jakuba i Barbary bardzo podobał mi się pomysł sumowania transakcji z dwóch niezależnych kart, umożliwiający łatwiejsze osiągnięcie progu, zwalniającego z opłat. Chciałbym, żeby stał się standardem nie tylko w kontach dla seniorów, ale też rozwiązaniach dla par. Z przyjemnością obserwowałem Waszą pracę podczas teambuildingu i samego finału. Dzięki za wspólny obiad i budujące informacje zwrotne. Tym razem się nie udało, ale widzę potencjał na kolejne wspólne działania.

Zespół Łukasza, Michała, Błażeja, Marty i Izy zaczął od trzęsienia ziemi. Napięcie w czwartek było tak silne, że obawiałem się, czy spotkamy się w pełnym składzie podczas finału. Kiedy po teambuildingu prosiłem o ocenę nastawienia w skali 1-10, najbardziej optymistyczna odpowiedź brzmiała “5”. To nie wróżyło najlepiej. Na szczęście, potrafiliście odparować emocje i złapać rytm, który skończył się wysokim, trzecim miejscem. I to umiejętności przezwyciężenia kryzysu gratuluję Wam bardziej, niż wyróżnienia.

Sposoby na reset były różne. Jednym podzielił się Michał:

Musieliśmy się zresetować. Mały Zahir i duży kufel okazały się pomocne.

 

Ideathon UniLodz 2023 - Agata Matuszewska-Kubicz
Agata Matuszewska-Kubicz była sercem i mózgiem Ideathonu (fot. Łukasz Dobiński).
Organizatorzy

Ideathon UniLodz to inicjatywa Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ, którego istotną część stanowi Biuro Karier UŁ. Szczerze mówiąc – byłem dość sceptyczny co do pomysłu organizowania finału tuż po sesji egzaminacyjnej. Na szczęście, pomyliłem się, a wydarzenie okazało się organizacyjnym sukcesem. Stał za nim duży zespół, który warto wymienić:

Przemek Fabjanowski, który kieruje Centrum pozyskiwał Partnerów – nie tylko tych na zewnątrz, ale i w samym UŁ, bez czego wystartowanie z konkursem byłoby niemożliwe.

Magda Paszko w ostatnich tygodniach krążyła między Centrum Promocji i Biurem Karier, dopinając ważne wizerunkowe tematy.

Natalia Bocian-Trędowicz potrafiła zadbać o atmosferę w Biurze Karier UŁ, dzięki czemu mogliśmy przezwyciężyć trudności i część osób – w tym ja – znalazła dla siebie przestrzeń podczas konkursu w sastysfakcjonującym wymiarze.

Ewelina Milcarz stanowiła pierwszą linię wsparcia dla Partnerów, z życzliwością odpowiadając na ich potrzeby. I pytania. Dużo pytań.

Łukasz Dobiński zadbał o obsługę foto, jak zwykle wyłapując najważniejsze momenty swoim obiektywem.

Maria Nyklewicz, Asia Stompel i Gosia Sinior zaopiekowały się grupami jako trenerki, doprowadzając do sytuacji, w której każdy zespół domknął koncepcję i jej prezentację w wyznaczonym czasie, co wcale nie było łatwym zadaniem.

Kuba Jaśniewicz stanowił nieocenione wsparcie logistyczne, udowadniając, że posiada w zasadzie nieograniczoną wyobraźnię, gdy trzeba zmieścić nadmiar sprzętu do ograniczonej przestrzeni.

Największe podziękowania należą się Agacie Matuszewskiej-Kubicz, która była sercem i mózgiem Ideathonu. Agata jest zbyt skromna, żeby pchać się do wywiadów i w blask flaszy, ale jak najbardziej na to zasługuje. Gdyby nie jej zaangażowanie, skrupulatność i umiejętność gaszenia pojawiających się znienacka pożarów, Ideathon nie doszedłby do skutku w takiej formule.

Jeśli o kimś zapomniałem – wybaczcie.

Perspektywy

Wygląda na to, że Ideathon na stałe zagości w ofercie Biura Karier UŁ. Nadal czekamy na ankiety ewaluacyjne z informacjami zwrotnymi od osób uczestniczących w konkursie, ale po rozmowach w trakcie wydarzenia jestem dobrej myśli. Większość ludzi, z którymi rozmawiałem, była zadowolona. Dotyczy to studentów i studentek, ale też osób, reprezentujących Partnerów Ideathonu.

Jestem ciekawy kierunków rozwoju tej inicjatywy. Na analizy, wnioski i plany przyjdzie jeszcze czas, teraz przyda się chwila oddechu po wyjątkowo długim i obfitującym w wydarzenia roku akademickim.

Wierzę, że dzięki Ideathonowi Biuro Karier UŁ pozyskało nowych klientów i klientki, a ja – uczestników i uczestniczki szkoleń przy Lumumby 14. Pierwsza okazja do wspólnego spotkania już wkrótce – niebawem na stronie Biura pojawi się nasza wakacyjna oferta szkoleniowa.