Grudniowy maraton warsztatów

Końcówka 2018 roku okazała się o wiele bardziej intensywna, niż zakładałem. Nowe projekty, ostatnie przed świąteczną przerwą Studenckie Czwartki i inauguracja programu mentorskiego Absolwent VIP wyciągnęły ze mnie sporo energii. Mimo wszystko – było warto!

Grudzień, zwłaszcza w perspektywie uczelnianego kalendarza, ciężko nazwać męczącym miesiącem. Studenci powoli wypatrują świątecznej przerwy, ruch w Biurze Karier stopniowo spowalnia, aż na konsultacjach pojawiają się tylko najbardziej zdesperowani.

Tym razem było inaczej.

Studenckie Czwartki

Ostatnia w tym roku odsłona cyklu warsztatów, w którym rozwijamy miękkie kompetencje studentów i absolwentów (najczęściej w oparciu o gry) dał mi sporo powodów do radości. Po pierwsze, kolejny raz na zajęciach pojawiła się stała grupa uczestników, uzupełniona o kilka owych twarzy. To najlepszy dowód, że nasza praca jest oceniana pozytywnie – w końcu uczestnicy Studenckich Czwartków wracają na kolejne spotkania. Po drugie, wykorzystując lekko zmodyfikowaną grę Drzewo genealogiczne (przerobiłem ją na bardziej przystępny Zjazd rodzinny i opracowałem grafiki na karty), udało się pobić najlepszy dotychczasowy wynik grup, z jakimi pracowałem. Ponad 9 minut zapasu to rezultat, do którego większość zespołów nawet się nie zbliża. Po trzecie, mam wrażenie, że dzięki cyklicznym spotkaniom udało się zbudować na tyle dobre relacje ze studentami, żeby zachęcić ich do otwartego mówienia o swoich potrzebach i pomysłach na kolejne szkolenia. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam przygotować warsztaty w 2019 roku.

DSC_0066
Porządkowanie rozproszonych informacji niektórym przychodziło z dużą łatwością.
Program Mentorski Absolwent VIP

To fantastyczna inicjatywa, która dla wielu studentów Uniwersytetu Łódzkiego może być trampoliną do satysfakcjonującej kariery. W poprzedniej edycji po raz pierwszy pojawiły się warsztaty wprowadzające dla uczestników – przygotowałem je wspólnie z Asią Muzal (relację znajdziesz TUTAJ).

Ponieważ warsztaty spotkały się z dobrymi reakcjami Mentees, zostały włączone także do VI edycji Programu, która wystartowała na początku grudnia. Ku mojemu zaskoczeniu, szkolenia zaplanowano jeszcze na grudzień (rok temu startowaliśmy w styczniu), co w praktyce oznaczało przygotowanie ich w bardzo krótkim czasie.

Na szczęście, wszystko się udało – mimo drobnych przeciwności (dziękuję Gosi Sinior za pomoc przy drugim szkoleniu!). Mam nadzieję, że dla większości uczestników informacje i wskazówki, które przygotowaliśmy będą przydatne i pozwolą ułożyć współpracę z Mentorem w możliwie efektywny sposób. Trzymam kciuki.

48364600_1038684452970232_4704103892047101952_n
Wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami to jedna z najmocniejszych stron programu mentorskiego.
Przygoda z Freeformers

Ostatnim szkoleniowym akcentem w grudniu były warsztaty kompetencji cyfrowych, przygotowane przez Freeformers. Tym razem wystąpiłem w roli uczestnika (choć samo szkolenie przygotowywało do roli trenera w międzynarodowej inicjatywie, realizowanej we współpracy z Facebookiem). Dwa dni na sali szkoleniowej minęły błyskawicznie. Nadal jestem oczarowany tym, jak wiele przydatnych informacji i narzędziowych inspiracji udało się upchnąć w trakcie raptem czterech 70-minutowych modułów. Nie miałem pojęcia o wielu rozwiązaniach, które mogą stanowić wartościowe uzupełnienie już stosowanych przeze mnie metod pracy. Chyba najbardziej spodobał mi się Marvel, pozwalający błyskawicznie sprototypować działanie aplikacji – jestem pewien, że nieraz sięgnę po niego podczas sesji Design Thinking.

IMG_20181218_125208
8 minut na opracowanie zarysu reklamy? Proszę bardzo!
2019 rok pełen wyzwań

Cieszę się ze świątecznej przerwy – bardzo potrzebowałem złapania oddechu przed nowym rokiem. 2019 powinien obfitować w wiele wyzwań – w Biurze Karier startujemy z nowymi projektami, w lutym czeka mnie Design Thinking Fest i warsztaty dla trenerów, rzutem na taśmę udało mi się zakwalifikować na Laboratorium Gier 6, a kilka ostatnich tygodni poświęciłem na dopracowywanie koncepcji działań, które chciałbym zrealizować w moim rodzinnym miasteczku (przy okazji wracając do świata wniosków projektowych po dwuletniej przerwie). Nie zabraknie też Studenckich Czwartków, warsztatów kreatywności i spotkań z kołami naukowymi. I, prawdę mówiąc, strasznie mnie to cieszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

38 − 36 =