kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemówrelacjewarsztaty i szkolenia

Trening kreatywności

W najnowszym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego zdolności powiązane z kreatywnością i rozwiązywaniem problemów stanowią połowę kluczowych kompetencji najbliższej przyszłości. Umiejętność twórczego myślenia i działania przydaje się nie tylko w pracy. Dzięki niej jesteś w stanie efektywnie radzić sobie z pojawiającymi się wyzwaniami i generować wartościowe rozwiązania. 10 grudnia przeprowadziłem Trening kreatywności w ramach Studenckich Czwartków.

Końcówka 2020 roku upływa pod znakiem szkoleń i warsztatów. Po kilkumiesięcznej przerwie do oferty Biura Karier UŁ wróciły Studenckie Czwartki – cykl popołudniowych szkoleń, w którym stawiamy na rozwój kluczowych kompetencji na rynku pracy. 26 listopada stawialiśmy pierwsze kroki na LinkedIn (RELACJA). Dwa tygodnie później przygotowałem Trening kreatywności.

Wstęp do twórczego myślenia

Większość szkoleń, które prowadzę, dotyczy twórczego rozwiązywania problemów. Na stronie bez problemu znajdziesz relacje z warsztatów dla studentów, projektów i kursów poświęconych kreatywności. Jednym z nich jest Students’ POWER, gdzie odpowiadam za Design Thinking oraz szkolenie Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów. Czwartkowy trening kreatywności stanowił wstęp do bardziej rozbudowanych propozycji, które realizuję w Biurze Karier UŁ.

Jak pracowaliśmy?

Dwie godziny, którymi dysponowaliśmy, to niewiele czasu. Dlatego praktycznie zrezygnowałem z teoretycznego wprowadzenia, skupiając się na praktycznych ćwiczeniach. Zależało mi, żeby połączyć zadania rozwijające powiązane z kreatywnością zdolności oraz techniki twórczego rozwiązywania problemów.

Zaczęliśmy od szybkiej rozgrzewki, w której tworzyliśmy absurdalne przepisy, zainspirowane nietypowymi (i często bezużytecznymi) prawami. Na przykład, w Denver (USA) pożyczenie odkurzacza sąsiadom może być karane pójściem do więzienia, a w stanie Vermont (również USA) mężatki potrzebują zgody męża na… noszenie sztucznej szczęki. Dziwaczne przepisy to nie tylko domena Stanów Zjednoczonych. W Kanadzie obowiązuje zakaz podlewania trawników podczas deszczu, w Singapurze zakazane są skoki na bungee, a w Szwecji nie można korzystać z usług prostytutek…przy równoczesnej legalizacji prostytucji. W Wielkiej Brytanii naklejenie do góry nogami znaczka pocztowego z wizerunkiem królowej jest traktowane jako zdrada stanu, a w parlamencie obowiązuje oficjalny zakaz umierania w rządowych budynkach. Jakie absurdalne przepisy wygenerowali uczestnicy i uczestniczki treningu kreatywności?

Trening kreatywności - absurdalne przepisy
Jakie absurdalne przepisy moglibyśmy wprowadzić?
Wszystkie rodzaje pytań i studenckie syndromy

W drugiej części zajęć skupiliśmy się na wybranych zdolnościach, powiązanych z kreatywnością. Zaczęliśmy od myślenia pytajnego, które pobudza ciekawość poznawczą i zachęca do stawiania pytań. Często dotyczących znanych rzeczy albo zjawisk. Co ciekawego może skrywać w sobie gumka do ścierania? Czego moglibyśmy dowiedzieć się o liściach? Jakie pytania pozwoliłyby nam lepiej zbadać tusz do długopisów? Zaprosiłem grupę do stworzenia listy pytań, które rzuciłyby nowe światło na to, w jaki sposób myślimy o studiach:

Trening kreatywności - wszystkie rodzaje pytań
Czego chcielibyśmy dowiedzieć się o studiach?

Kolejną zdolnością, którą przećwiczyliśmy, było transformowanie. Zainspirowani przez profesora Krzysztofa Szmidta tworzyliśmy syndromy, które dotykają studentów i studentki Uniwersytetu Łódzkiego. Zadaniem grup było nazwanie syndromu, wskazanie jego typowych i nietypowych objawów oraz zaproponowanie profilaktyki i sposobów leczenia.

Wśród propozycji pojawiły się:

  • syndrom nieotwartej książki,
  • syndrom strachu przed sesją,
  • syndrom oblanej sesji;

Najwyraźniej widmo nadchodzących egzaminów jest coraz bardziej wyraźne. Uspokajając: co roku w okolicach sesji w Biurze Karier UŁ organizujemy warsztaty radzenia sobie ze stresem. Na początku lutego 2021 odbędzie się kolejna edycja na którą zapraszam w imieniu Małgorzaty Sinior (TUTAJ możesz sprawdzić, jak wyglądało ostatnie spotkanie).

Trening kreatywności i twórcze rozwiązywanie problemów

Ostatnim elementem czwartkowego spotkania było twórcze rozwiązywanie problemów. Większość z nas kojarzy burzę mózgów (zazwyczaj prowadzoną w nieprawidłowy sposób, o czym pisałem W TYM MIEJSCU). Dlatego zaproponowałem uczestnikom i uczestniczkom treningu inne narzędzie. Pracowaliśmy w oparciu o trójkąty pomysłów. Zasada jest prosta: wychodzimy od problemu/wyzwania, na które szukamy trzech możliwych rozwiązań. Każde z nich wpisujemy w wierzchołek trójkąta. Następnie, każdy z pomysłów, zapisanych w wierzchołkach trójkąta, jest inspiracją do tworzenia nowych, bardziej szczegółowych pomysłów (które wpisujemy do kolejnych trójkątów). Jeśli opis wydaje Ci się skomplikowany, poniższy przykład powinien wszystko wyjaśnić:

Trójkąty pomysłów w praktyce. Jak moglibyśmy promować usługi Biura Karier UŁ?

Po raz pierwszy wykorzystałem trójkąty pomysłów w wariancie online. Presja czasu, którą narzuciłem grupie była zbyt duża. Biorąc pod uwagę głosy osób uczestników i uczestniczek warsztatów, przydałoby się dodatkowe 15-20 minut na dokończenie pracy i jej dokładniejsze podsumowanie. Być może kolejny trening kreatywności online powinien trwać 2,5 godziny, żeby podnieść komfort pracy.

Wracamy w 2021 roku!

Trening kreatywności to ostatnia propozycja w 2020 roku. Studenckie Czwartki wracają po świąteczno-noworocznej przerwie. Zapraszam na anglojęzyczne warsztaty How to write a CV?, które 14 stycznia poprowadzi Joanna Stompel. Ze mną możesz spotkać się tydzień później podczas Gier komunikacyjnych. Dodatkowo, w pierwszym kwartale nowego roku organizujemy kolejną edycję szkoleń miękkich w ramach projektu Absolwent IT, a w projekcie Students’ POWER odbędą się kursy Własna firma dla początkujących oraz Design Thinking. Absolwentom pomogę zoptymalizować profile na LinkedIn. 20-godzinny kurs Design Thinking zadebiutuje w naszej ofercie. Będę miał przyjemność prowadzić go wspólnie z Joanną Muzal. Do zobaczenia!

Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach i warsztatach w Biurze Karier UŁ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 − 25 =