3 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie VIII edycji Projektu mentorskiego Absolwent VIP. Dwa dni wcześniej przeprowadziłem warsztaty online, które miały przygotować mentees do pierwszego kontaktu z mentorami.
Program mentorski Absolwent VIP jest propozycją dla aktywnych i ambitnych studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Zgłaszając się do projektu mają szansę trafić pod skrzydła wybitnych absolwentów Uczelni i czerpać z ich doświadczeń. W gronie mentorów najsilniejszą reprezentację posiada biznes: właściciele, prezesi i menedżerowie firm i start-upów, jednak studenci i studentki mogą nawiązać współpracę także z przedstawicielami mediów, świata kultury czy polityki. Współpraca trwa sześć miesięcy i opiera się na indywidualnych spotkaniach. Równocześnie, mentorzy i mentees mogą wprowadzać dodatkowe elementy, na przykład jak mini-projekty oraz zadania pozwalające rozwinąć kluczowe w danej branży kompetencje. Moim zadaniem jest pomoc mentees w przygotowaniach do pierwszego kontaktu z Absolwentami VIP.
Uwierzyć w siebie
Pomysł na szkolenie wprowadzające dla mentees narodził się w 2017 roku, kiedy startowała V edycja projektu. Od tego czasu towarzyszę kolejnym grupom studentek i studentów, starając się zmniejszyć ich stres przed współpracą z mentorami. Wspieram ich w wyznaczaniu celów w projekcie i planowaniu kroków, umożliwiających ich osiągnięcie. Jednak przede wszystkim zależy mi na tym, żeby osoby uczestniczące w warsztatach opuszczały je ze świadomością swoich mocnych stron i przekonaniem, że posiadają zasoby, żeby wycisnąć z projektu, ile tylko się da.
VIII edycja projektu jest wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że po raz pierwszy warsztaty odbyły się w formie online. W naszym spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób, co stanowiło rekord projektu, ale i spore wyzwanie logistyczne.
Rejs w nieznane
Główne założenia warsztatów pozostają niezmienne. W trakcie pracy wykorzystujemy metaforę rejsu, a poszczególne elementy spotkania odwołują się do jego etapów. Od wejścia na pokład, które pozwala przygotować się do działania, przez kwestie motywacji (żagle/galery), aż po współpracę z mentorem-kapitanem i przemyślane korzystanie z pojawiających się okazji (tu reprezentowanych przez busolę i nawigatora).
Spotkanie rozpoczęliśmy od szybkiej rundki, w której uczestnicy i uczestniczki projektu rozwijali hasła, które widzisz na nagraniu powyżej. Ćwiczenie stanowiło punkt wyjścia do rozmowy o motywacjach, które skłoniły mentees do wysłania zgłoszenia do programu oraz celach, jakie przed sobą stawiają.
W poszukiwaniu wsparcia i kompetencji, czyli czego potrzebują mentees?
Powody udziału w Projekcie mentorskim Absolwent VIP były różne. Większość osób liczy, że współpraca z mentorem pomoże im w planowaniu ścieżki kariery. Niemal równie liczna grupa ma nadzieję na rozwój kluczowych kompetencji, dostrzegając w programie szansę na wykorzystanie swoich zasobów i pracę nad obszarami wymagającymi poprawy. Częstą motywacją była chęć rozwijania sieci kontaktów. Wśród odpowiedzi pojawiły się również inne opcje: ciekawość ścieżki, jaką przebył mentor, nadzieja na lepszy start na rynku pracy dzięki jego rekomendacji, poszukiwanie inspiracji na założenie własnego biznesu oraz możliwość uatrakcyjnienia CV. Jedna osoba zgłosiła się do projektu z konkretnym pomysłem na projekt, do którego chce zaangażować Absolwenta VIP.
O co pytać mentora?
Największym zainteresowaniem ze strony mentees cieszyły się pytania, które warto zadać mentorom. Zanim przedstawiłem swoje propozycje, przypisane do kolejnych etapów współpracy, wspólnie z grupą zebraliśmy kilka propozycji. Uporządkowałem je w cztery grupy:
Refleksja nad pytaniami do mentora na ogół jest tym, co najbardziej doceniają osoby uczestniczące w warsztatach wprowadzających do projektu. Tak było i tym razem, gdy poprosiłem członków grupy o wskazanie jednej rzeczy, którą zabierają ze sobą. Wśród odpowiedzi pojawiały się również: determinacja, wsparcie, uśmiech, większa pewność siebie przed spotkaniem z mentorem, poczucie bycia zaopiekowaną, głód działania czy oryginalna przerażeniociekawość.
Dlaczego to może się udać?
Ostatnim elementem stacjonarnych warsztatów była sesja, poświęcona mocnym stronom mentees. Tym razem nie mogliśmy wykorzystać dostępnych w zasięgu dłoni przedmiotów i metafor, które otwierały się po ich dotknięciu. Zmodyfikowałem tę część spotkania, dostosowując ją do pracy zdalnej. Wspólnymi siłami stworzyliśmy mapę supermocy i zasobów uczestników oraz uczestniczek. Dowiesz się z niej, dlaczego patrzę z optymizmem na VIII edycję Projektu mentorskiego Absolwent VIP:
Dowiedz się więcej
Szczegółowe informacje na temat Projektu mentorskiego Absolwent VIP znajdziesz TUTAJ. Na stronie – oprócz założeń programu i relacji z wcześniejszych edycji – możesz poznać sylwetki mentorów i mentees (W TYM MIEJSCU). Jeśli interesuje Cię, jak wyglądały warsztaty wprowadzające w wersji stacjonarnej, zajrzyj do archiwalnych wpisów (V edycja, VI edycja, VII edycja)
Trzymam kciuki za uczestników i uczestniczki tegorocznej odsłony programu. Prawdopodobnie spotkamy się jeszcze na jednym ze szkoleń uzupełniających. Powodzenia i do zobaczenia!