Studenckie Czwartki – podsumowanie semestru zimowego 2023/2024

Komunikacja. Kreatywność. Krytyczne myślenie. Kooperacja. Właśnie zamknąłem kolejną edycję Studenckich Czwartków. Tym razem motywem przewodnim był model 4K.

Studenckie Czwartki to cykl warsztatów, organizowanych przez Biuro Karier Uniwersytetu Łódzkiego. Jestem pomysłodawcą i opiekunem programu. Chodziło przede wszystkim o stworzenie okazji do ćwiczenia w praktyce uniwersalnych umiejętności, które przydadzą się na rynku pracy niezależnie od kierunku studiów. Popołudniowa forma to ukłon w kierunku tych osób, które ze względu na plan zajęć nie są w stanie skorzystać ze wsparcia Biura w standardowych godzinach pracy.

Na ogół tematy są ze sobą niepowiązane. Warsztaty stanowią odrębne wydarzenia. Rok temu jesienno-zimowa edycja po raz pierwszy tworzyła powiązany ze sobą cykl zajęć. Razem z Asią Stompel przetestowaliśmy pomysł na pakiet, ułatwiający poruszanie się po rynku pracy. Dotknęliśmy podstaw: sposobów szukania pracy, tworzenia CV, budowania wizerunku w sieci i przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej.

Model 4K

Tym razem osią, wokół której zbudowałem program warsztatów był model 4K. To koncepcja, odnosząca się do kluczowych kompetencji XXI wieku, którą zaproponował Jérémy Lamri.

Nie wchodząc w szczegóły – analiza raportów, dotyczących rynku pracy i uwzględnianych przez biznes oraz instytucje edukacyjne modeli kompetencyjnych, doprowadziła Lamri’ego do wniosku, że ich punktem wspólnym są 4 kluczowe kompetencje. Każda z nich rozpoczyna się na literę “K”, stąd tytułowy “Model 4K”, na który składają się komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie i kooperacja.

Więcej na temat modelu i książki Kompetencje XXI wieku W TYM MIEJSCU.

Pomyślałem, że koncepcja Lamri’ego to ciekawy punkt wyjścia do warsztatowej pracy. Każde ze spotkań, które przygotowałem w ostatniej edycji Studenckich Czwartków, odnosiło się do innej z kluczowych kompetencji.

Jedna z gier podczas spotkania, dotyczącego komunikacji.
Komunikacja

Cykl otworzyliśmy 16 listopada spotkaniem poświęconym komunikacji. Zaprosiłem grupę do gier, wymagających precyzyjnego formułowania myśli.

Na początek wykorzystaliśmy grę Symbole, w której zespół mierzy się z wyzwaniem ułożenia na planszy abstrakcyjnego wzoru, wykorzystując przy tym karty z geometrycznymi symbolami. Mają tylko jedno podejście do rozwiązania, a sprawę utrudnia to, że osoby uczestniczące w zabawie nie mogą wymieniać się ani pokazywać sobie kart. Bazują wyłącznie na słownym opisie.

Po omówieniu doświadczeń z rozgrywki i wyciągnięciu wniosków, grupa miała szansę na wykorzystanie nowej wiedzy w praktyce. Wszystko za sprawą drugiej gry – tym razem wymagającej odnalezienia się w gąszczu informacji. Znalezienie odpowiedzi na pytanie jest możliwe tylko w sytuacji, w której zespół wymieni się danymi i oddzieli istotne treści od zbędnych wiadomości.

W programie zajęć o kreatywności znalazły się twórcze rozgrzewki.
Kreatywność

Drugie ze spotkań to w zasadzie mini-trening twórczego myślenia.

Projektując zajęcia wykorzystałem metodę 5 kroków Agnieszki Bieli.

I tak – jako przełamywanie barier (krok 1.) zastanawialiśmy się, kiedy faktycznie mamy do czynienia z problemami i szukaliśmy nowych zastosowań dla przedmiotów codziennego użytku.

Po krótkiej (i szybkiej) rozgrzewce przeszliśmy do kroku 2. – nowej perspektywy. Tu pracowaliśmy przede wszystkim nad ciekawością poznawczą i umiejętnością myślenia pytajnego.

Krok 3. to budowanie skojarzeń – w tym wypadku wykorzystaliśmy wariację na temat popularnej gry w skojarzenia, gdzie trzeba połączyć dwa odległe od siebie pojęcia.

Twórcze przekształcenia (krok 4.) to zabawa z absurdem. najpierw poprosiłem grupę o stworzenie wiarygodnych, ale oryginalnych usprawiedliwień dla dziecka, które nie wykonało pracy domowej. To ćwiczenie, które zaproponował Krzysztof Szmidt, zainspirowany Antologią Wielkich Amerykańskich Wymówek Franka McCourt’a. Kolejne z zadań polegało na stworzeniu absurdalnego pomysłu rozwiązania wylosowanego problemu, które – w następnym kroku – było urealniane przez drugi zespół.

Ostatnim punktem zajęć było rozwiązywanie problemów (krok 5.), czyli – w tym wypadku – wykorzystanie Łamacza zasad. To technika, opisana przez Van Gundy’ego, która wymaga zebrania wszystkich założeń, dotyczących problemu i złamania tych założeń w celu poszukiwania nowych rozwiązań.

Model 4K. Krytyczne myślenie
Podsumowanie zajęć, poświęconych krytycznemu myśleniu.
Krytyczne myślenie

Model 4K to także krytyczne myślenie. To temat kolejnego ze spotkań.

Zaczęliśmy od szybkiej rozgrzewki z zagadkami logicznymi. Później szukaliśmy różnic między dezinformacją i misinformacją. Kolejnym krokiem było tropienie fake newsów i 7 kroków, ułatwiających weryfikację prawdziwości treści:

  • Sensacyjność
  • Prowokowanie
  • Racjonalność
  • Autor
  • Wadliwy kontekst
  • Dyskredytacja
  • Zamiar
  • Analiza
  • Manipulacja

Akronim S-P-R-A-W-D-Z-A-M to element kampanii NASK, uwrażliwiającej na zjawisko dezinformacji w sieci. Więcej TUTAJ.

Uzupełnieniem spotkania był moduł, poświęcony najczęstszym błędom poznawczym i autorska mini-gra, bazująca na słynnej zagadce Einsteina.

Model 4K. Kooperacja.
Każdy z zespołów pilnie strzegł fragmentów mapy. Finalnie nie pomogło to w efektywnej współpracy.

Kooperacja

Zamykające cykl warsztaty to kolejna gra. Tym razem poświęcona współpracy, czyli ostatniemu z elementów, skłądającego się na model 4K.

Osoby uczestniczące w spotkaniu weszły w skład czterech zespołów, reprezentujących prastare klany, szukające sposobu na ucieczkę z niegościnnej ziemi i rozpoczęcia życia na nowym kontynencie. Wystarczyło dostać się na statek i wskazać cel rejsu.

Każdy z rodów dysponował fragmentem mapy, który umożliwiał rozwiązanie zadania. Kluczem do sukcesu było współdziałanie zespołów.

Efekt? Umiarkowany.

Na poziomie zadania – każda drużyna grała na siebie, przez co… wszyscy zginęli.

Na poziomie refleksji – o wiele lepiej. Porażka pozwoliła spojrzeć z dystansu na podejmowane w trakcie rozgrywki decyzje i wyciągnąć wnioski. Również te, możliwe do zastosowania w codziennych sytuacjach.

Studenckie Czwartki

Model 4K zamknięty (podobnie jak Studenckie Czwartki w semestrze zimowym 2023/2024), ale to nie koniec popołudniowych zajęć w tym roku. Niebawem na stronie programu pojawią się propozycje na kolejne miesiące. Szczegóły W TYM MIEJSCU.