5 elementów. Trening Moderatora Design Thinking

16 grudnia 2020 zakończyła się premierowa edycja kursu 5 elementów. Przez półtora miesiąca rozkładaliśmy proces Design Thinking na czynniki pierwsze, pomagając przyszłym Moderatorom i Moderatorkom w przygotowaniach do wykorzystania towarzyszących DT narzędzi i sposobu myślenia w praktyce. Sprawdź, jak nam poszło.

Końcówka 2020 roku przyniosła nowe trenerskie wyzwania. Dzięki zaproszeniu Katarzyny Talagi-Korcz miałem okazję współtworzyć kurs 5 elementów, który jest nowością w ofercie Design Thinking Institute. Tym razem moja rola nie sprowadzała się wyłącznie do prowadzenia spotkań. Kasia dała mi przestrzeń do wpływania na ostateczny kształt programu zajęć. Dostałem ramy, do których mogłem dodawać własne propozycje ćwiczeń i nowe wątki.

5 elementów - oferta
Kurs 5 elementów przygotuje Cię do przeprowadzenia pierwszego procesu Design Thinking
Trening Moderatora od podszewki. Jak działa 5 elementów?

5 elementów to kurs, skupiony na praktycznych umiejętnościach Moderatora Design Thinking. Kurs obejmuje pięć niezależnych od siebie części, poświęconych różnym aspektom pracy z grupą w oparciu o podejście Design Thinking. Uczestnicy mogą sięgnąć po całość lub skorzystać z wybranego elementu. Całość odbywa się online, a każda z pięciu części wpisuje się w te same ramy: moduł wprowadzający (3 h), pracę własną (1 h), sesję Q&A (1 h) oraz drugi moduł wiedzowy z podsumowaniem treści (2 h).

Czego dowiesz się z kursu 5 elementów?

Podczas kursu dzielimy się wiedzą i sprawdzonymi narzędziami, ułatwiającymi zaplanowanie i przeprowadzenie pierwszego procesu Design Thinking. Skupiamy się na praktycznych umiejętnościach: od doboru person, przez formułowanie wyzwań projektowych na podstawie rozpoznanych potrzeb aż po mini-sesje moderowania, w których uczestnicy i uczestniczki kursu mogą przetestować swoje pomysły na działania w przyjaznej atmosferze.

Na program kursu składają się:

Element 1. Proces Design Thinking

Wprowadzenie, które porządkuje wiedzę o głównych założeniach Design Thinking i pozwala na doświadczenie procesu oraz jego poszczególnych etapów w praktyce.

Element 2. Zadania Moderatora

Odróżnienie roli Moderatora i uczestnika procesu oraz skupienie się na zadaniach, jakie pierwszy z nich pełni na kolejnych etapach pracy z wykorzystaniem DT.

5 elementów - narzędzia
Trzeci element skupia się wokół przydatnych narzędzi
Element 3. Narzędzia Moderatora

Przydatne narzędzia, usprawniające pracę zespołów na poszczególnych etapach procesu Design Thinking.

Element 4. Sesje Moderowania

Bezpieczna przestrzeń do wcielenia się w rolę Moderatora. Uczestnicy i uczestniczki kursu przygotowują próbki szkoleniowe, po których otrzymują informacje zwrotne od prowadzących i zespołu.

Element 5. Planowanie: Zespół i Kroki

Omówienie ról poszczególnych uczestników procesu oraz planowanie pracy w oparciu o autorskie narzędzia Design Thinking Institute.

Dla kogo?

Kurs 5 elementów to propozycja dla wszystkich którzy są zainteresowani zdobyciem nowych kompetencji z zakresu Design Thinking. W premierowej edycji wzięło udział 10 uczestników i uczestniczek. W wirtualnej sali szkoleniowej spotkały się osoby z doświadczeniem w edukacji, branży UX, bankowości, prowadzeniu procesów HR, tworzeniu projektów graficznych czy animacji lokalnej. Bogactwo różnorodności, wiedzy i pomysłów na wykorzystanie Design Thinking w swojej zawodowej rzeczywistości. Dla mnie była to niezwykle cenna perspektywa i okazja do spojrzenia na dobrze znany proces z zupełnie innej strony. Cieszę się, że wartość kursu dostrzegły również osoby, które zdecydowały się wziąć w nim udział:

Kurs 5 elementów - podsumowanie
Informacje zwrotne od uczestników i uczestniczek kursu dają wielką satysfakcję!
Kolejne edycje

W pierwszym kwartale 2021 roku odbędą się dwie kolejne edycje kursu 5 elementów. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie organizatora (TUTAJ). Do zobaczenia 21 stycznia!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu Design Thinking w pracy z grupą, TU możesz sprawdzić relacje z prowadzonych przeze mnie warsztatów i projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

34 − 30 =