Studenckie Czwartki – podsumowanie semestru letniego 2023/2024

To była najbardziej nietypowa edycja Studenckich Czwartków. Po raz pierwszy moja rola w projekcie, który pilotuję od samego początku, była epizodyczna. Zapraszam na podsumowanie semestru letniego 2023/2024.

Studenckie Czwartki zadebiutowały w ofercie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego w 2017 roku. Początkowo organizowaliśmy kilka szkoleń rocznie, od pewnego czasu każdy semestr obejmuje osobny cykl popołudniowych warsztatów dla osób studiujących na UŁ.

Przez siedem ostatnich lat byłem zaangażowany w każdą edycję programu. Czasem – jak w semestrze zimowym 23/24 – przygotowywałem i prowadziłem je w całości. Tym razem było inaczej.

Dłuższa przerwa

Wiosna 2024 to czas, w którym (nadal) łączyłem prowadzenie własnej firmy z aktywnościami na uczelni. Równocześnie, praca zeszła na drugi plan. Przez kilka miesięcy skupiałem się przede wszystkim na domowych sprawach. Wykorzystywałem urlop rodzicielski i odpuściłem część tematów, żeby zostać z młodszym synem i ułatwić powrót do pracy mojej żonie.

Z tego względu musiałem ustalić priorytety. Większość i tak już ograniczonych zasobów, zarezerwowanych dla UŁ, poświęciłem organizacji Akademii Kompetencji. Inne sprawy musiały poczekać. W tym – Studenckie Czwartki.

Studenckie Czwartki w 2024 roku otworzyła propozycja przygotowana przez Agnieszkę
Budżet studencki na start

Jak oszczędzać? Jakie narzędzia mogą pomóc w planowaniu wydatków? Co zrobić, żeby spiąć studencki budżet?

Tuż przed startem mojego urlopu zdążyłem załapać się na warsztaty, poświęcone planowaniu budżetu. Przygotowała je Agnieszka Michniacka, z którą przez kilka tygodni spotykałem się w ramach programu praktyk szkoleniowych.

Martyna i Gosia zaopiekowały się Studenckimi Czwartkami pod moja nieobecność. Dziękuję!
Wiosna z pierwszymi krokami na rynku pracy

Kolejne warsztaty przygotowały moje koleżanki z Biura Karier UŁ – Gosia Sinior i Martyna Dębska.

Najpierw, w marcu, zaprosiły grupę na spotkanie wprowadzające w tematykę rozmowy rekrutacyjnej, dając przestrzeń do sprawdzenia się w symulacji interview.

Miesiąc później Martyna dołozyła do tego Pimp your CV!, czyli zajęcia pomagające w podrasowaniu dokumentów aplikacyjnych.

Warsztaty wprowadzające do FRIS® przygotowałem wspólnie z Gosią
Powrót pod znakiem FRIS®

Gosia wróciła do Studenckich Czwartków w maju, a razem z nią ja. Wspólnie przygotowaliśmy warsztaty poświęcone stylom myślenia FRIS®. To polskie narzędzie, które uwzględnia cztery perspektywy poznawcze:

  • Faktów
  • Relacji
  • Idei
  • Struktur

Ich świadomość pozwala lepiej zrozumieć, jakim informacjom nadajesz priorytet i jak reagujesz w nowych sytuacjach. To z kolei pomaga lepiej poznać siebie i swoje preferencje, a także wskazać mocne strony i obszary do rozwoju – na przykład w kontekście współpracy w zespole.

W oczekiwaniu na jesień

Kolejna odsłona Studenckich Czwartków jest zaplanowana na jesień. Mam nadzieję, że tym razem będę mógł włączyć się w nią w większym zakresie. Wcześniej będziemy mieli okazję do spotkania w ramach 6. edycji Przystanku Pomysł – wakacyjnego kursu kreatywności.