Nieoczywiste perspektywy 2.0

Za nami kolejna edycja przygotowanej przez Koło Kreatywności Biznesowej konferencji Creative Vibes – wyjątkowego zderzenia świata biznesu, nauki i innowacyjnych rozwiązań. Miałem przyjemność być jego częścią, prowadząc warsztat Nieoczywiste perspektywy 2.0 w trakcie ostatniego dnia wydarzenia.

To moje drugie spotkanie z Creative Vibes w roli trenera. Rok temu, wspólnie z Marią Nyklewicz, przeprowadziliśmy Nieoczywiste perspektywy – warsztat, stanowiący zaproszenie do fascynującego świata psychologii twórczości (relacja TUTAJ). Jego rozwinięciem była propozycja, którą przygotowałem w ramach V edycji konferencji.

Zabawa < Użyteczność

Swobodna atmosfera, towarzysząca warsztatom kreatywności, czyni z nich jeden z przyjemniejszych obszarów w pracy szkoleniowej. Zwłaszcza, kiedy uczestnicy są zmotywowani do działania, a ten komfort miałem w trakcie sobotniego warsztatu. Z drugiej strony, to sytuacja, w której łatwo zgubić czujność. Biorąc udział w wielu warsztatach kreatywności często obserwowałem sytuacje, w których zabawa przesłaniała szkoleniowe cele. Nie jestem zwolennikiem pop-psychologii twórczości i uproszczeń w stylu dobre pomysły są kwestią olśnienia albo zadowalania się pierwszym rozwiązaniem, zaproponowanym przez grupę. Wierzę, że kreatywność wymaga nie tylko wysiłku, ale również solidnych podstaw: wiedzy i sprawności myślenia, które ułatwiają osiąganie lepszych wyników. Dlatego zależało mi, żeby Nieoczywiste perspektywy 2.0 – oprócz dobrej zabawy – dostarczyły uczestnikom narzędzi, przydatnych przy rozwiązywaniu realnych problemów.

Nie tylko burza mózgów

Burza mózgów to prawdopodobnie najczęściej stosowana technika twórczego rozwiązywania problemów. Niestety, niewątpliwej popularności nie towarzyszy równie wysoka skuteczność. Istnieją badania, pokazujące, że burza mózgów ani nie gwarantuje generowania lepszych pomysłów, ani nawet nie sprzyja kreatywności. Co więcej – może hamować potencjał członków zespołu. W jaki sposób? Jeden z głównych zarzutów wobec burzy mózgów odnosi się do promowania koncepcji, zgłaszanych przez uczestników z największą siłą przebicia (co prowadzi do zepchnięcia na dalszy plan wartościowych pomysłów, których autorami są osoby o niższej pewności siebie). Warto mieć świadomość, że istnieją inne narzędzia, które mogą stanowić zamiennik dla klasycznej burzy mózgów. Podczas zajęć opowiedziałem o analizie morfologicznej, kapeluszach myślowych oraz synektyce. Danie główne stanowiła sesja SCAMPER, poprzedzona krótkim ćwiczeniem, wprowadzającym do analizy problemu z różnych perspektyw.

 

Pytania, które pomagają

SCAMPER to technika bazująca na pytaniach pomocniczych, porządkujących proces generowania pomysłów (więcej na ten temat TUTAJ). Uczestnicy, pracując w zespołach, musieli odpowiedzieć na pytania Jak sprawić, aby ludzie spędzali więcej czasu na świeżym powietrzu? oraz Jak sprawić, żeby zakupy w centrach handlowych były bardziej przyjazne dla osób, które źle czują się w tłumie? Pomimo presji czasu i konieczności odnalezienia się w nowej sytuacji (żadna z osób biorących udział w szkoleniu nie pracowała wcześniej w oparciu o SCAMPER), w obu grupach w ciągu kilkunastu minut udało się tworzyć kilkadziesiąt rozwiązań. Najciekawsze z nich – jak stworzenie zielonych enklaw ze strefami (ciszy, aktywności, pracy) w miastach czy…zatrudnianie terapeutów zakupowych w centrach handlowych – zostały zaprezentowane na koniec warsztatu.

 

Inicjatywa warta uwagi

Dziękuję Joli Bieńkowskiej i całemu zespołowi Creative Vibes za zaproszenie i kolejną okazję do spotkania w ramach warsztatów. To moje trzecie podejście do konferencji i z roku na rok z przyjemnością obserwuję, jak Wasza inicjatywa się rozwija. Cieszę się, że jako Biuro Karier UŁ ponownie byliśmy partnerem Creative Vibes. Jeszcze więcej radości daje mi świadomość, że udało się Wam stworzyć na UŁ ofertę, na jaką czekałem – i do której chętnie wrócę w przyszłym roku. Dobra robota!

Wszystkich tych, którzy szukają okazji do rozwijania kreatywności w praktycznych działaniach, już dziś zapraszam na Lumumby 14. W najbliższym czasie mamy dla Was Rozwój Kompetencji Cyfrowych – międzynarodowy program Facebooka, w którym mówimy m.in. o innowacjach (szczegóły i zapisy W TYM MIEJSCU). W lipcu startuje kolejna edycja Przystanku Pomysł – wakacyjnego kursu kreatywności (możesz o nim przeczytać na TEJ STRONIE), a wraz z nowym semestrem chcemy uruchomić kolejną edycję projektu, w którym zapraszamy studentów do współtworzenia oferty Biura Karier UŁ, wykorzystując w tym celu Design Thinking (więcej informacji TUTAJ).

W tekście wykorzystałem zdjęcia autorstwa Kamila Pisarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 − = 23