35 godzin twórczego eksperymentowania, 19 uczestników i kilkaset wygenerowanych pomysłów. Za sprawą Kursu Moderatora Design Thinking Kraków znalazł się w klimacie twórczego rozwiązywania problemów.
Dzięki zaproszeniu Kasi Gliszczyńskiej kolejny raz miałem okazję do przejścia przez proces z perspektywy prowadzącego. Grupa, z którą spędziłem pięć dni w Jagiellońskim Centrum Innowacji to prawdziwy tygiel wiedzy i doświadczeń. Pracownicy instytucji kultury, innowatorzy społeczni, specjaliści UX, edukatorzy, przedstawiciele biznesu, przedsiębiorcy i trenerzy – z pewnością nie mogliśmy narzekać na nudę. Różnorodność, której towarzyszyła otwartość na inne punkty widzenia, stanowiła ogromny kapitał uczestników. Ale…zacznijmy od początku.
Zanurzenie w doświadczeniu
Dotychczasowa przygoda z Design Thinking Institute dała mi pewność, że każdy z procesów w których miałem okazję uczestniczyć został dobrze przemyślany. Największą wartością, jaką dostrzegam w inicjatywach DTI jest możliwość przetestowania, na ile proponowane aktywności mają przełożenie na realne wyzwania. Tak było w przypadku Design Thinking Fest, to samo wrażenie towarzyszyło mi podczas Kursu Moderatora DT. Jego krakowska odsłona to przejście przez kolejne etapy Design Thinking, otwarta (pozornie chaotyczną) mini-sesją DT i domknięta modelowym procesem, w którym uczestnicy musieli zmierzyć się z realnym wyzwaniem projektowym. Z każdym dniem osoby biorące udział w kursie poszerzały skrzynkę narzędziową, od razu testując proponowane metody i rozwiązania.
Pomysły ze smakiem
Finałowym zadaniem, jakie postawiliśmy przed grupą było stworzenie nowej usługi gastronomicznej. Na fali popularności programów w stylu Master Chef i restauracyjnych eksperymentów coraz ciężej o świeży koncept. Obserwując pracę uczestników ostatniego dnia kursu jestem spokojny o przyszłość restauracyjnego biznesu. Spośród kilkuset pomysłów do finalnych prezentacji przeszły cztery rozwiązania.
Kulinarny escape room
Lubisz grywalizację, szukasz rozrywki ze znajomymi i chcesz wiedzieć, co ląduje na Twoim talerzu? Proszę bardzo – Agata, Kasia, Aga i Damian zaproponowali Cook&Friends. To doświadczenie, łączące restaurację i escape room. Zbierz ekipę i przygotujcie wspólny posiłek, rozwiązując zagadki i wykonując angażujące zadania pod presją czasu. A to wszystko w duchu zero waste!
Odległość nie jest już problemem
Jeśli fascynuje Cię rozwój technologii a odległość utrudnia Ci kulinarne spotkania z najbliższymi, sięgnij po Holofood. Za pomysłem wykorzystującym rozszerzoną rzeczywistość w branży gastronomicznej stoją Agnieszka, Zbyszek, Kaśka, Monika i Ewelina. Odpal aplikację, wybierz wystrój, połącz się ze znajomymi, zamów jedzenie z dowozem i…Feel eat!
Smaki w zasięgu ręki
Jedzenie to dla Ciebie przede wszystkim interakcje i szukanie nowych smaków? Odwiedź inspirowane południowym rynkiem Micro mercato – miejsce, w którym znajdziesz lokalne przysmaki, klimatyczne knajpki i zdrową żywność. Jego sercem jest plac do wspólnych spotkań i radości z jedzenia. To propozycja Ewy, Kuby, Asi, Błażeja i Ewy.
Gotuj – dziel się – zarabiaj
Szukasz domowych smaków i nie znosisz marnowania żywności? Ściągnij aplikację Bla Bla Gar i dołącz do sieci prywatnych wytwórców domowych posiłków. Dzięki rozwiązaniu Asi, Gosi, Kamy, Dominiki i Andrzeja znajdziesz świetne i tanie jedzenie w okolicy albo – za drobną opłatą – podzielisz się posiłkiem z innymi osobami. Dzięki aplikacji możesz też pomóc potrzebującym i przekazać jedzenie jednej z organizacji charytatywnych.
Dobry duet
Oprócz dobrej zabawy i sporej dawni inspiracji, Kurs Moderatora Design Thinking niezmiennie daje mi jeszcze jedną wartość. Czerpanie wiedzy od Kasi Gliszczyńskiej to ogromna przyjemność. Jej energia, otwartość na grupę i ogromne doświadczenie we wdrażaniu Design Thinking niezmiennie robią na mnie wrażenie. Tym bardziej cieszy mnie kolejna okazja do trenerskiej współpracy i cennych obserwacji. Równocześnie – dostałem przestrzeń do podzielenia się wiedzą w obszarze, w którym mam najwięcej do zaoferowania (tym razem do narzędzi generowania pomysłów dorzuciłem SCAMPER). Kasiu, dziękuję!
Na koniec – w ramach podsumowania – kilka przebitek z sesji Design Thinking Jam, w trakcie której powstały opisane wyżej innowacje dla branży gastronomicznej: