Najdziwniejsze pytania rekruterów

Myślisz, że pytanie o wizję siebie za 5 lat to najbardziej oderwana od rzeczywistości kwestia, którą w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może poruszyć rekruter? Nic bardziej mylnego! W dzisiejszym tekście wybrałem dla Ciebie przykłady pytań, w których poprzeczka jest zawieszona o wiele wyżej.

Bez obaw – większości z nich prawdopodobnie nie usłyszysz podczas spotkania z przyszłym pracodawcą. Nietypowe pytania pojawiają się sporadycznie, a jeśli już – dotyczy to raczej tych stanowisk, które wymagają sporej kreatywności. Aplikując na stanowisko analityka, specjalisty do spraw finansów, laboranta albo spedytora (raczej) możesz spać spokojnie – tutaj ważniejsze będą inne kompetencje. Jeśli poszukujesz pracy, związanej z obszarem marketingu, public relations albo mediów istnieje spore prawdopodobieństwo, że staniesz przed koniecznością zmierzenia się z dziwnym pytaniem rekrutera.

Czy nietypowe pytania zawsze są oryginalne?

Pytania, przez niektórych określane mianem kreatywnych (co w moim odczuciu jest niefortunne – kreatywność to cecha typowo ludzka, a nie właściwość przedmiotów, pomysłów, czy zagadnień poruszanych w trakcie rozmowy), często są wtórne i pozbawione oryginalności. Czy możesz podać 10 nietypowych zastosowań kartki papieru?, Jakim superbohaterem chciałbyś być? albo Gdybyś mogła wskazać zwierzę, które najbardziej oddaje Twój charakter, na co byś się zdecydowała? są tak oklepane, że pracodawca, który je zadaje prawdopodobnie szuka twórczego pracownika dlatego, że jest to modne, niekoniecznie mając pomysł na to, jak wykorzystać jego potencjał (więcej na ten temat w artykule dotyczącym klimatu dla kreatywności w organizacjach).

Na szczęście (albo niestety – w zależności od Twojego podejścia do niestandardowych pytań rekruterów), niektóre firmy potrafią zaskoczyć niebanalnymi problemami, jakie stawiają przed kandydatami w trakcie rekrutacji.

Liczenie kalorii, plastikowe torebki i szukanie igły w stogu siana

Na amerykańskim portalu Glassdoor co roku publikowana jest lista najdziwniejszych pytań, które pojawiały się podczas rozmów o pracę w największych przedsiębiorstwach w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Francji, Niemczech i Holandii. Oto kilka z nich:

Matematyka, której nie uczą w szkole

Pierwsza grupa pytań wymaga umiejętności dokonywania szybkich obliczeń. Daleko im jednak do zadań, które czekały na Ciebie w szkole lub w trakcie studiów – aby udzielić odpowiedzi nie wystarczy znajomość tabliczki mnożenia i podstawowych reguł matematycznych.

Ile pieluszek sprzedaje się rocznie w Wielkiej Brytanii? (Aviva Investors, Wielka Brytania, 2016)

Wolisz walczyć z jedną kaczką wielkości konia, czy stoma końmi wielkości kaczek? (Whole Food Market, USA, 2016)

Jak wiele piłek do koszykówki zmieści się w tym pokoju? (Delta Air Lines, USA, 2016)

Jak wiele kalorii znajdziesz w sklepie spożywczym? (Google, Wielka Brytania, 2015)

Ile osób dojeżdża do pracy rowerem w Paryżu? (PTOLEMUS Consulting Group, Francja, 2016)

Ile wynosi roczne zużycie Clearasilu (żel do twarzy) w Niemczech? (RB, Niemcy, 2015)

Uważny obserwator

Kolejna kategoria pytań odnosi się do refleksji nad sobą i otaczającym światem. Na pierwszy rzut oka zadanie wydaje się łatwe, jednak nie spodziewaj się rozmowy o powodach wyboru danego pracodawcy lub Twoich kompetencjach (jak poradzić sobie z pytaniami o mocne i słabe strony dowiesz się TUTAJ).

O czym myślisz, podróżując samotnie samochodem? (Gallup, USA, 2013)

Jak działa Internet? (Akamai, USA, 2014)

Czy kiedykolwiek czułeś się jak plastikowa torebka? (Canada’s Wonderland, Kanada, 2016)

Czego najbardziej żałujesz w życiu? (Grand Circle, Francja, 2015)

Czego udało Ci się nauczyć w zeszłym tygodniu? (Trivago, Niemcy, 2016)

Jak wyglądałaby tabliczka czekolady Mars, gdyby była osobą? (Happy Thinking People, Niemcy, 2016)

Skok na głęboką wodę

Ostatni typ pytań przeniesie Cię w sam środek wydarzeń, zmuszając do podejmowania niełatwych wyborów i działania w – delikatnie mówiąc – niecodziennych sytuacjach. W tym wypadku zyskujesz największą szansę do zaprezentowania się jako osoba, która potrafi skutecznie rozwiązywać problemy.

Co zrobisz, będąc jedyną osobą ocalałą z katastrofy lotniczej? (Airbnb, USA, 2015)

W jaki sposób wyciągniesz plastikową piłeczkę z kubka bez dotykania go? (TD, Kanada, 2015)

Gdybyś na jeden dzień objął urząd premiera, jakie prawo byś zmienił i dlaczego właśnie to? (Davies Ward Phillips & Vineberg, Kanada, 2016)

Jak sprzedasz lodówkę Eskimosowi? (Harrods, Wielka Brytania, 2015)

Na ile sposobów możesz znaleźć igłę w stogu siana? (Cloudreach, Holandia, 2016)

Gdybyś mógł zlikwidować jeden dowolny stan w USA, który byś wybrał i dlaczego? (Forrester, USA, 2013)

Jak sobie poradzić?

Jeśli usłyszysz podobne pytanie w trakcie rozmowy – nie panikuj. Rekruter nie oszalał – nietypowe pytania mają na celu sprawdzenie, jak radzisz sobie z myśleniem abstrakcyjnym i czy potrafisz zmierzyć się z wyzwaniami w nieoczywistych sytuacjach. Nie chodzi o odpowiedź zgodną z kluczem – większość z pytań, badających nieszablonowe myślenie nie ma jednego poprawnego rozwiązania. Chodzi o sposób, w jaki uzasadnisz swój wybór i drogę rozumowania, którą podążasz. Puszczając wodze fantazji, pamiętaj także o związkach przyczynowo-skutkowych i logicznej argumentacji zaproponowanego wariantu. Nietypowe pytania to także szansa do wykazania się poczuciem humoru, które może stanowić Twój dodatkowy atut.

Kontekst

Przywołane przeze mnie przykłady potraktuj jako ciekawostkę w świecie rekrutacji. Pamiętaj, że podczas spotkania z pracodawcą główne wątki rozmowy będą dotyczyły Twoich kompetencji, doświadczeń i planów na przyszłość – a to daje szansę na dobre przygotowanie się do odpowiedzi. Nietypowe pytania pojawiają się sporadycznie i nawet jeśli pracodawca zada Ci jedno z nich, raczej będzie ono dodatkiem do pozostałych kwestii, niż kluczowym elementem, od którego zależy Twoje być albo nie być w firmie. Jeśli czujesz, że kreatywność nie jest Twoją najmocniejszą stroną, mam dla Ciebie dobrą wiadomość – można ją rozwijać, stosując proste ćwiczenia. Na blogu znajdziesz opis części z nich, a praktyczne zadania czekają na Ciebie podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów. Do zobaczenia w sali szkoleniowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

80 − 71 =