Trzy perspektywy. Metoda Walta Disney’a

Trudno o bardziej rozpoznawalną postać ze świata rozrywki, niż Walt Disney. Wykreowane przez niego postaci na stałe weszły do kanonu popkultury, a wizyta w Disneylandzie jest obiektem westchnień kolejnych pokoleń, marzących o spotkaniu z bohaterami filmów i animacji, przy których od prawie stu lat bawią się całe rodziny. Mimo upływu czasu (Disney zmarł w 1966 roku), stworzone przez niego imperium ma się świetnie – w grudniu 2017 roku koncern Walt Disney Company przejął wytwórnię 21st Century Fox za niebagatelną kwotę 52,4 mld dolarów, umacniając się na pozycji lidera w filmowej branży. Ojciec Myszki Miki to nie tylko utalentowany filmowiec, zdobywca rekordowej liczby Oscarów (26) i sprawny przedsiębiorca. Disney’owi przypisuje się autorstwo jednej z najpopularniejszych metod twórczego rozwiązywania problemów, której poświęciłem dzisiejszy tekst.

Metoda trzech krzeseł, znana także jako metoda trzech pokojów lub – po prostu – metoda Walta Disney’a, dzięki prostym założeniom znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Możesz ją wykorzystać jako ćwiczenie służące rozwijaniu kreatywności, narzędzie wspierające rozwiązywanie codziennych problemów, czy usprawnienie działalności zawodowej. Podobnie, jak sześć myślowych kapeluszy Edwarda de Bono, propozycja Disney’a pozwala na zmianę perspektywy i szersze spojrzenie na analizowaną sytuację.

Ponoć Disney w swojej pracy przyjmował trzy punkty widzenia: marzyciela, realisty oraz krytyka. Odrębność tych ról nie była wyłącznie metaforyczna – filmowiec starał się odseparować je również w fizycznym wymiarze. Stąd stosowanie trzech osobnych krzeseł, a w późniejszym czasie również pomieszczeń, które dosłownie pozwalały przejść do danego etapu rozwiązywania problemu. Każdy krok bazował na innych założeniach:

Marzyciel

Przyjmując perspektywę marzyciela zapomnij o ograniczeniach, zasadach i rozwiązaniach, które już znasz. Możesz tworzyć irracjonalne pomysły, fantazjować, przełamywać schematy i przeczyć prawom fizyki. Krzesło/pokój marzyciela ma pomóc Ci w wyobrażeniu sobie celu i spojrzeniu na problem z perspektywy przyszłości.

Realista

To rola, w której najistotniejsze jest tu i teraz. Wcielając się w realistę pamiętaj o zdrowym rozsądku, obowiązujących zasadach i systematyczności. Inspiruj się pomysłami marzyciela, zastanawiając się, jak można wprowadzić je w życie. To krzesło/pokój skupia się na teraźniejszości, pomagając wytyczyć drogę do celu.

Krytyk

To absolutne przeciwieństwo marzyciela. Przyjmując perspektywę krytyka szukaj słabych punktów pomysłów, zastanów się nad ich wykonalnością i potencjalnym zyskiem. Trzecie krzesło/pokój pozwala na rozpatrywanie problemu zrówno z perspektywy przeszłości, jak i przyszłości.

Jeśli znasz metodę sześciu kapeluszy myślowych de Bono, bez problemu zauważysz podobieństwo marzyciela z zielonym kapeluszem, realisty – z białym, a w krytyku dostrzeżesz czarny kapelusz. Są one na tyle uniwersalne, że nadają się zarówno do pracy indywidualnej, jak i grupowej. Wariant zespołowy wydaje się łatwiejszy do zastosowania – przyjęcie trzech perspektyw przez jedną osobę, choć możliwe, wymaga o wiele większej samoświadomości i otwartości, niż odnalezienie się w określonej roli jako zespół. Mimo wszystko, metoda Walta Disney’a to ciekawe narzędzie. Zachęcam Cię do jego przetestowania.

Przygotowując materiał, korzystałem ze zbioru ćwiczeń, opracowanych przez Agnieszkę Bielę:

Biela, A. (2015), Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie, Warszawa: Wydawnictwo Edgard.

Szukasz informacji o technikach twórczego rozwiązywania problemów? Zajrzyj do tekstu, w którym zebrałem 10 narzędzi, ułatwiających generowanie pomysłów. Znajdziesz go TUTAJ. Jeszcze więcej o kreatywności znajdziesz W TYM MIEJSCU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 3 =