Jak stworzyć dobry projekt? Kiedy zacząć angażować odbiorców działań?Czym jest Europejski Korpus Solidarności? 20 listopada zakończyła się ostatnia w tym roku EKSplozja pomysłów.
EKSplozja pomysłów to dwudniowe szkolenie, wprowadzające młodych ludzi do możliwości Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS). Jest tegoroczną inicjatywą Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), a jego format i poruszane w trakcie zajęć treści bazują na doświadczeniach wyniesionych z Fabryki Pomysłów.
Dwie ścieżki
Jedną z nowości w EKS jest stworzenie dwóch ścieżek dla osób zainteresowanych projektami solidarności. W zależności od doświadczenia i pełnionej funkcji, mogą one skorzystać ze szkoleń dedykowanych pracownikom młodzieżowym, reprezentującym organizacje wspierające (relacja z sierpniowych warsztatów jest dostępna TUTAJ) albo spotkań dla młodzieży. I to właśnie tej grupie jest dedykowana EKSplozja pomysłów.
Podoba mi się formuła zajęć. Ich uczestnikami są zarówno osoby, która mają na swoim koncie pierwsze doświadczenia projektowe, jak również młodzi ludzie, którzy szukają inspiracji, żeby zacząć zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Wymiana doświadczeń, networking i mieszające się perspektywy są z pewnością jedną z mocniejszych stron szkoleń, organizowanych przez FRSE.
Możliwości, dobra diagnoza i cykl życia projektu
Materiał został podzielony na dwa dni. Pierwszego skupiliśmy się na uporządkowaniu wiedzy, dotyczącej Europejskiego Korpusu Solidarności i działań, jakie można w jego ramach realizować. Pomogły nam w tym Beata Pankowska i Olga Kokot z Narodowej Agencji Erasmus+, które przeprowadziły grupę przez organizacyjne kwestie. Wbrew pozorom, technikalia nie odstraszały nudą i zawiłymi zapisami w regulaminie. Ubieganie się o dotację w ramach projektów solidarności to najprawdopodobniej najbardziej przyjazna dla realizatorów ścieżka grantowa, z jaką możesz się spotkać. Jest czytelna i dostosowana do początkujących, co bardzo ułatwia sprawę! W mojej ocenie formularz jest jeszcze bardziej przystępny, niż w przypadku programów Równać szanse czy Aktywni obywatele, a to naprawdę duże osiągnięcie.
Po solidnej dawne informacji na temat EKS przeszliśmy do praktycznej części zajęć. Podzieliliśmy się sposobami na diagnozę potrzeb w lokalnym środowisku i zaprosiliśmy osoby uczestniczące w szkoleniu do zaplanowania własnych działań w tym zakresie. Żeby ułatwić podjęcie pierwszego kroku, wprowadziliśmy przydatne narzędzia: mapę interesariuszy oraz arkusz pytań do wywiadu.
Piątkowe zajęcia zamknęła sesja, poświęcona cyklowi życia projektu. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie cechy musi spełniać dobry projekt, a także układaliśmy w logicznym porządku jego kolejne etapy. Choć zdajemy sobie sprawę, że nie ma jednego (uniwersalnego) przepisu na projekt, staraliśmy się wykorzystać zebrane przez lata doświadczenia do wskazania dobrych praktyk oraz potencjalnych zagrożeń.
Efektywna współpraca, inspiracje i EKSplozja pomysłów
Drugi dzień szkolenia to przede wszystkim praca wokół pomysłów na działania. Zaczęliśmy od ćwiczenia w grupach, które stanowiło punkt wyjścia do refleksji nad efektywną współpracą w zespole projektowym. Przyglądaliśmy się też zasobom osób biorących udział w szkoleniu. Każda z nich dzieliła się na forum mocnymi stronami, przyklejając je do tablicy, podczas gdy reszta zespołu tworzyła szpaler i oklaskiwała prezentujących uczestników i uczestniczki.
Mając świadomość zasobów i obszarów do rozwoju, przeszliśmy do pracy koncepcyjnej. Wykorzystaliśmy Poker projektowy – zespołową grę refleksyjną, która zapraszała do odpowiedzi na ważne pytania (między innymi: Co chcemy osiągnąć w naszej społeczności? Co wymaga zmiany? Kto może nam pomóc? Jak włączyć uczestników i uczestniczki w działania?). Dzięki temu nie tylko krystalizowały się wizje projektów, ale też osoby biorące udział w EKSplozji pomysłów miały przestrzeń do wymiany doświadczeń.
Wielu inspiracji dostarczyło spotkanie z Dawidem Reją, który wspólnie z lubelską fundacją Sempre a Frente realizuje lokalne projekty. Również w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (W TYM MIEJSCU znajdziesz publikację, będącą efektem projektu Las wolontariatu). Z mojej perspektywy dużą wartość spotkania miały praktyczne wskazówki, w których nasz gość podkreślał jak ważne jest partnerskie traktowanie odbiorców działań i zaproszenie ich do współtworzenia projektu. Niestety wiele projektów jest tworzona głównie jako szansa na realizację ambicji ich autorów, zupełnie nie uwzględniając realnych potrzeb mieszkańców (co skutkuje obawami o to, jak przekonać innych do naszych pomysłów). Podejście Dawida, stawiające na dialog już na początku prac nad projektem, może być cenną lekcją dla uczestników i uczestniczek szkolenia.
Po spotkaniu czekał nas ostatni aspekt zajęć. Zaprosiliśmy grupę do stworzenia galerii projektów, zawierającej krótkie opisy planowanych projektów. Dodatkowo, przeprowdziliśmy sesję elevator pitch, zakończoną krótkimi informacjami zwrotnymi od pozostałych uczestników i uczestniczek.
To dopiero początek!
EKSplozja pomysłów za nami, ale przed osobami biorącymi udział w szkoleniu jeszcze sporo pracy. Najbliższy nabór wniosków wystartuje na początku przyszłego roku, a czas na zgłaszanie projektów upłynie 23 lutego 2022. Jestem przekonany, że przynajmniej kilka pomysłów, o których usłyszeliśmy w Warszawie, pojawi się na polskiej mapie Europejskiego Korpusu Solidarności.
Cieszą mnie wysokie oceny szkolenia i słowa z sesji ewaluacyjnej. Jeszcze większą przyjemność dało mi obserwowanie pracy grupy, jej otwartość do dzielenia się doświadczeniami i autentyczne zaangażowanie w proponowane przez nas aktywności. Jestem pozytywnie zaskoczony tym, jak solidną reprezentację stanowiły osoby z Uniwersytetu Łódzkiego. W poprzednich szkoleniach studenci i studentki z Łodzi nie pojawiali się wcale albo robiły to pojedyncze osoby. Myślę, że ta zmiana pokazuje nie tylko zaufanie do naszej pracy (w końcu oboje z Asią jesteśmy zatrudnieni również w Biurze Karier UŁ), ale też – i to ważniejsze – daje nadzieję, że wartościowe projekty solidarności dotrą również do mojego miasta. Czego sobie i innym mieszkańcom Łodzi życzę.
Na koniec – podziękowania dla Asi Stompel za kolejną świetną współpracę. Podziwiam Twoją uważność na grupę, organizację pracy i merytorykę. Czuję się dobrze w tym trenerskim duecie i jestem pewien, że przed nami jeszcze wiele wspólnych szkoleń.