Aktywni mogą więcej cz. 8. SKN Inwestor

Czy praca nad komunikacją może być tak samo efektywna w wersji online, jak podczas tradycyjnych zajęć? Odpowiedzi szukałem wspólnie ze studentami i studentkami tworzącymi SKN Inwestor.

Spotkanie z SKN Inwestor to druga w grudniu odsłona akcji Aktywni mogą więcej! – oferty szkoleniowej Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego dla kół naukowych i organizacji studenckich. Kilka dni wcześniej spotkałem się z SKN HRM na warsztatach, w ramach których szukaliśmy pomysłów na nowe inicjatywy koła. Tym razem zajęcia miały zupełnie inną formę i tematykę. W ciągu niespełna 1,5 godziny pracowaliśmy nad komunikacją i współpracą w zespole, a to wszystko z wykorzystaniem gry szkoleniowej online.

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów.
SKN Inwestor

SKN Inwestor to koło naukowe, działające przy Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Możesz kojarzyć je z różnych inicjatyw, między innymi wydawania studenckiego magazynu Deal czy corocznej akcji Zbudujmy Razem Serce, realizowanej we współpracy z WOŚP. Choć grudniowe warsztaty były naszym pierwszym spotkaniem w ramach akcji Aktywni mogą więcej!, w 2019 roku miałem okazję współpracować z tworzącymi koło osobami w ramach What’s on Earth – Festiwalu myśli zrównoważonej, gdzie przygotowałem i przeprowadziłem warsztaty Design Thinking.

Skojarzenia studentów i studentek z hasłem komunikacja. A co Ty dodasz do tej listy?
Jak pracowaliśmy?

Ze względu na ograniczony czas, w części teoretycznej postawiłem na niezbędne minimum. Zamiast ogrywanego do znudzenia schematu z nadawcą i odbiorcą komunikatu oraz szumem informacyjnym, zdecydowałem się na lekkie wprowadzenie do kwadratu komunikacyjnego Friedemanna Schulza von Thuna. Potraktowałem jego koncepcję raczej jako ciekawostkę – z nadzieją, że uczestnicy i uczestniczki spotkania poszerzą wiedzę w tym zakresie na własną rękę. Na przykład w ramach rozbudowanego kursu Skuteczna komunikacja, który w Biurze Karier UŁ prowadzi Joanna Muzal w ramach projektu Students’ POWER.

Przykładowa karta z gry.

Główna część zajęć to gra komunikacyjna. Zadanie polegało na stworzeniu drzewa genealogicznego rodziny przed upływem 20 minut. Każda z osób, biorących udział w grze, otrzymała 2 lub 3 karty z informacjami, niezbędnymi do osiągnięcia celu. Co istotne, nie mogła pokazywać ich innym uczestnikom i uczestniczkom – jedyną dopuszczalną formą komunikacji była rozmowa. Sam rysunek drzewa mógł z kolei zawierać wyłącznie imiona krewnych, bez dodatkowych notatek. Do dodatkowe utrudnienie: aby osiągnąć sukces potrzebna była nie tylko sprawna współpraca i świetna komunikacja, ale też umiejętność łączenia faktów i selekcja potrzebnych w danym momencie informacji.

Początek rozgrywki wydawał się chaotyczny, jednak grupa szybko poradziła sobie z porządkowaniem informacji.

Z przyjemnością obserwowałęm pracę grupy. W swoich szkoleniach chętnie sięgam po tę grę i muszę przyznać, że dawno żądna grupa nie radziła sobie z nią równie sprawnie. Choć nie udało się pobić rekordowego wyniku, zespół SKN Inwestor i tak zaoszczędził kilkadziesiąt sekund przed upływem czasu. Co więcej, do poprawnego rozwiązania doszedł 4 minuty wcześniej, wykorzystując je do skrupulatnego sprawdzenia wszystkich rodzinnych połączeń. Dobra robota!

Wyzwania organizacyjne

Prowadzenie gier szkoleniowych online wymaga więcej wysiłku, włożonego w przygotowania i logistykę, niż podczas zajęć w sali szkoleniowej. Zwłaszcza, jeśli prowadzisz je w pojedynkę i chcesz upewnić się, że każda z osób otrzymała niezbędne komponenty. W spotkaniach na żywo po prostu tasujesz karty i rozdajesz je graczom. Zdalnie sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Łatwo kogoś przeoczyć, a wystarczy chwilowy problem z łączem, żeby karta z kluczową informacją nie dotarła do odbiorcy/odbiorczyni, z góry skazując grupę na porażkę. Na szczęście, moje obawy okazały się niepotrzebne. Ok, przygotowanie do gry trwało kilka dodatkowych minut, jednak finalnie cała ekipa SKN Inwestor, biorąca udział w zajęciach otrzymała pliki, umożliwiające rozgrywkę. Co najważniejsze – efekt wydaje się satysfakcjonujący. Poniżej opinia Michała Świeczewskiego, który jest koordynatorem grupy HR w SKN Inwestor.

Szkolenie z Biurem Karier było możliwością dla członków SKNu do rozwinięcia swoich umiejętności i wiedzy z zakresu komunikacji. Warsztaty były poprowadzone w sposób angażujący dla słuchaczy, przekaz wiedzy był klarowny i w formie praktycznych zadań. Każdy z obecnych na szkoleniu zdobywał umiejętności w sposób aktywny oraz pełny współpracy z innymi członkami, więc była to też świetna okazja do zaciśnięcia więzi między uczestnikami. Wiedzę nabytą w trakcie szkolenia na pewno będziemy mogli wykorzystać w trakcie dalszej pracy, nie tylko na uczelni, lecz również w życiu zawodowym. Czas spędzony na szkoleniu można określić jako przyjemny i produktywny!

Dziękuję i zapraszam na kolejne szkolenia!