20 marca wystartowała XVIII edycja Akademii Kompetencji. Miałem przyjemność przygotować i przeprowadzić jeden z warsztatów, który znalazł się w tegorocznym programie wydarzenia.
Akademia Kompetencji to inicjatywa Akademickiego Biura Karier Zawodowych Uniwersytetu Łódzkiego, mająca na celu wsparcie młodych ludzi w nabywaniu i rozwijaniu umiejętności przydatnych na rynku pracy. Studenci Uniwersytetu Łódzkiego co roku mogą skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych szkoleń i warsztatów, obejmujących szeroki zakres tematyczny. O dużym zainteresowaniu wydarzeniem świadczą liczby – w ciągu 10 lat w 668 szkoleniach i warsztatach wzięło udział 11 272 studentów i absolwentów. Tegoroczna edycja to kilkadziesiąt nowych propozycji. Za jedną z nich odpowiadałem osobiście.
27 marca odbyły się warsztaty kreatywności. W zajęciach wzięło udział 18 osób – z różnych wydziałów, z różnym doświadczeniem i – co okazało się szczególnie przydatne w późniejszych ćwiczeniach – z różnorodnymi pomysłami.
Podczas spotkania uczestnicy zmierzyli się z kilkoma zadaniami. Zaczęliśmy od rozgrzewki twórczej, w której studenci wcielali się w MacGyvera, starając się poszukiwać zamienników dla przedmiotów codziennego użytku. W kolejnym ćwiczeniu odwróciliśmy realia dobrze znanych quizów, układając jak największą ilość pytań do… gotowych odpowiedzi. Ostatnim elementem rozgrzewki twórczej było przełamywanie praw fizyki, gdzie wspólnie zastanawialiśmy się m.in. nad konsekwencjami wynalezienia szczepionki przeciw starości. Szybko okazało się, że zmiana perspektywy i wzajemne rozbudowywanie pomysłów pozwala wygenerować więcej sensownych rozwiązań.
Po krótkiej przerwie przeszliśmy do nieco trudniejszych zadań. Wykorzystaliśmy metodę sześciu kapeluszy myślowych de Bono podczas debaty nad sensownością wprowadzenia prawa, zakazującego organizacji darmowych staży i praktyk dla studentów. Przyjmowanie nowej, często sprzecznej z własnymi odczuciami, perspektywy doprowadziło do kilku zaskakujących wniosków.
Zwieńczeniem pracy były konferencje prasowe, w trakcie których uczestnicy wcielali się w role ekspertów i dziennikarzy, ćwicząc improwizację i szybkość reakcji. Odkrycie na surowej Kamczatce rośliny o cudownych właściwościach, obserwacja cywilizacji, rozwijającej się w ciągnących się kilometrami jaskiniach Afryki Północnej i egzoszkielet, mający zrewolucjonizować życie seniorów wywołały salwy pytań i rozbudziły wyobraźnię osób zebranych na sali.
Dziękuję uczestnikom dzisiejszych zajęć – za zaangażowanie, niebanalne pomysły i sporo dobrej zabawy. Dziękuję też za budujące informacje zwrotne, w tym motywujące do dalszej pracy komentarze w ankietach końcowych. Do zobaczenia na kolejnych warsztatach – najbliższa okazja już w piątek, 31 marca, podczas Nocy Warsztatów!