Warsztaty kreatywności dla studentów UŁ

W poniedziałek (06.03.2017) miałem okazję spotkać się ze studentami biotechnologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wspólnie pracowaliśmy nad jedną z kluczowych kompetencji na rynku pracy – kreatywnością.

Spotkanie było elementem akcji promocyjnej projektu KreaTOR Kariery, organizowanej przez Akademickie Biuro Karier Zawodowych Uniwersytetu Łódzkiego. Dzięki uprzejmości prof. Elżbiety Kuźniak – Gębarowskiej mogłem przeprowadzić zajęcia dla grupy jej studentów. Przygotowując Warsztaty kreatywności – wprowadzenie przede wszystkim chciałem, aby ich uczestnicy mieli okazję do dobrej zabawy. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę ich specjalizację i plany zawodowe – wielu z nich prawdopodobnie będzie w przyszłości zaangażowanych w innowacyjne projekty badawcze – zależało mi, aby oprócz rozrywki dostarczyć choćby podstawy wiedzy z zakresu psychologii twórczości. Patrząc na zaangażowanie studentów i zbierając informacje zwrotne, chyba udało się zrealizować oba te założenia.

Zdawałem sobie sprawę, że 1,5 godziny to niewiele. Na pewno nie na tyle, by skupić się na złożonych metodach rozwiązywania problemów czy poruszyć temat w największym stopniu powiązany z kompetencjami i wiedzą uczestników zajęć – bionikę (w dużym skrócie – chodzi o inspirację rozwiązaniami występującymi w naturze i wykorzystanie ich np. w technice i automatyce). Czas, którym dysponowaliśmy stwarzał jednak okazję do przeprowadzenia przynajmniej kilku ćwiczeń.

Po krótkim, teoretycznym wprowadzeniu, przeszliśmy do mini-gry, w której główną walutą były pomysły, nietypowe rozwiązania i skojarzenia. Uczestnicy, podzieleni na dwa zespoły, rywalizowali w szeregu zadań, które rozwijały m.in. umiejętność tworzenia analogii, płynność myślenia oraz abstrahowanie. Każda z czterech rund gry obejmowała inne zdolności. Rozpoczęliśmy od szukania związków pomiędzy pojęciami, później tworzyliśmy historie, w których wszystkie wyrazy rozpoczynały się tą samą literą i szukaliśmy nietypowych zastosowań dla przedmiotów codziennego użytku. O wyniku (drużyna Mitologicznych stworzeń po wyrównanej walce pokonała Pieczywo) zadecydowała jednak ostatnia runda, w której zmierzyliśmy się w pojedynku na skojarzenia.

Poniżej kilka propozycji uczestników dzisiejszych zajęć:

1. Do czego możemy wykorzystać okulary?

Do rozpalenia ogniska, jako mini-szklarnię, do kontaktu poprzez sygnały świetlne, do przecięcia czegoś (po rozbiciu), jako wata szklana (po dokładnym pokruszeniu szkieł), do (nieco ryzykownego) ogolenia twarzy, jako opaskę do włosów, mieszadełko do herbaty i… zabawka dla psa.

2. W jaki sposób może przydać się kartka papieru?

Jako otwieracz do piwa, do wykonania ozdób, jako podstawka do wyrównania krzywego stolika, w charakterze linijki, przy robieniu manicure, zamiennik dla nici dentystycznej, jako mini-półeczka, osłona lub zakładka do książki.

To oczywiście tylko kilka pomysłów – w ciągu 10 minut obie grupy wygenerowały w sumie 99 sposobów, w jaki można wykorzystać okulary, kartkę papieru i cegłę. Najwięcej zabawy dostarczyło jednak tworzenie historii. Romantyczna historia szczęśliwej miłości czy nietypowa kolekcja tajemniczego prezesa? Oceńcie sami:

Propozycja nr 1:

Piękny piekarz Przemek piekł pełnoziarniste pieczywo. Potem Przemek poszedł pocałować Paulinę, powodując powstanie przypalonych pączków, posypanych pudrem. Paulina polubiła pyszne przysmaki Przemusia. Paulina postanowiła polepić pierogi palcami. Przemek pokochał Pracowitą Paulinę! Przemek postanowił podarować Paulinie pierścionek.

Propozycja nr 2:

Przyjaciel Pawła – Piotrek – postanowił pójść późnym popołudniem piechotą po pachnące pieczywo. Podczas podróży przeszedł przez paskudny parking pełen podniszczonych polonezów pana prezesa Przemysława Popławskiego, pochodzenia podlaskiego. Przy przystanku przyuważy pięknego ptaka, piskającego pod paprocią.

Kolejna okazja do spotkania z warsztatami kreatywności już wkrótce. W drugiej połowie marca startuje XVIII edycja Akademii Kompetencji – cykl bezpłatnych szkoleń, skierowanych do studentów Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku będę miał przyjemność przeprowadzić zajęcia, poświęcone rozwijaniu kompetencji twórczych. Więcej informacji o inicjatywie na stronie Akademickiego Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 21 = 27