Nieprawdopodobne nagłówki i gra skojarzeń. Warsztaty kreatywności w Biurze Karier UŁ

Po krótkiej przerwie, spowodowanej zaangażowaniem w finał Programu Ambasadorskiego i majówką, wróciłem do mojego ulubionego obszaru zajęć. W ostatnią środę spotkałem się z grupą studentek drugiego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej w ramach warsztatów kreatywności.

Do współpracy zaprosiła mnie dr Ewelina Wejbert-Wąsiewicz, która w letnim semestrze realizowała zajęcia poświęcone społecznym i komercyjnym kampaniom reklamowym w perspektywie socjologicznej. Uzupełnieniem programu miały być praktyczne warsztaty, przybliżające studentkom wybrane techniki twórczego rozwiązywania problemów.

Zdecydowałem się podzielić spotkanie na dwie części. W pierwszej – po krótkim wprowadzeniu do teorii – skupiliśmy się na rozgrzewce twórczej. Wybrałem ćwiczenia, które pozwalały na ćwiczenie kompetencji, sprawności i postaw, powiązanych z kreatywnością. Studentki zmierzyły się m.in. z poszukiwaniem analogii, generowaniem skojarzeń, czy myśleniem pytajnym. Przydało się również poczucie humoru – zwłaszcza podczas zadania, polegającego na wygenerowaniu najbardziej nieprawdopodobnych nagłówków dla fikcyjnego tabloidu.

IMG_4590

Drugą część poświęciliśmy na projektowanie rozwiązań faktycznych problemów. Przejście od prostych zabaw do bardziej złożonych wyzwań ułatwiło wprowadzenie podstawowych technik twórczego rozwiązywania problemów: odmiany burzy mózgów, znanej jako technika 635 (lub burza mózgów dla introwertyków), metody Walta Disney’a (pisałem o niej niedawno), czy zaproponowanego przez Edwarda de Bono narzędzia ZWI (Zalety-Wady-to, co Interesujące). Uczestniczki warsztatu najpierw zmierzyły się z wyzwaniem zaprojektowania miasta, dostosowanego do potrzeb wylosowanej grupy mieszkańców, a na zakończenie zajęć ruszyły na ratunek gazetom, generując pomysły działań i kampanii, które zatrzymałyby odpływ czytelników.

IMG_4624

Mam wrażenie, że trzygodzinne warsztaty stwarzają o wiele większe możliwości, niż tradycyjne, o połowę krótsze akademickie zajęcia. Dodając do tego optymalną liczebność grupy, jestem zadowolony z efektu. Przede wszystkim – z zaangażowania wszystkich studentek, które pojawiły się w środę w Biurze Karier. Dla osób, które po raz pierwszy mają okazję uczestniczyć w podobnych warsztatach, proponowane aktywności często wymagają sporej odwagi lub – po prostu – budzą opory przed zaangażowaniem się w kolejne zadania. Tym razem nie dało się tego odczuć, a ilość wygenerowanych pomysłów i panująca w trakcie zajęć atmosfera, którą chwaliły w informacjach zwrotnych uczestniczki, sprawiły, że ja również odczuwałem satysfakcję z udziału w warsztacie.

IMG_4612

Kolejne warsztaty kreatywności już w sobotę – wspólnie z Marią Nowicką przygotowaliśmy propozycję w ramach IV edycji konferencji Creative Vibes. Relacja na stronie wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

44 − 42 =