Na Uniwersytecie Łódzkim właśnie wystartował kolejny rok akademicki. Wraz z nim – nowe programy i możliwości. Również szkoleniowe. Choć, prawdę mówiąc, przerwa od warsztatów nie trwała zbyt długo. W czwartek oficjalnie zamknęliśmy wakacyjne szkolenia w sezonie 2023!
Staram się, aby co roku w ofercie Biura Karier UŁ pojawiała się propozycja letnich aktywności. Zwłaszcza, że to okres, w którym (obiektywnie) brakuje opcji dla studentów i studentek. W tym roku przygotowałem trzy propozycje.
Przystanek Pomysł
To autorski kurs kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów. Po raz pierwszy przeprowadziłem go w 2018 roku. Każda kolejna edycja różni się od poprzednich. Nie tylko grupą i technikami, po które sięgam, ale także motywem przewodnim. W tym roku postawiłem na analogie, bionikę i wybrane techniki rozwijania pomysłów.
Relacja z zajęć jest dostępna TUTAJ.
Wakacyjne szkolenia z grami
Do przeprowadzenia pozostałych dwóch spotkań sięgnąłem po gry szkoleniowe, rozwijające przydatne kompetencje. Podczas sierpniowych zajęć ćwiczyliśmy zdolności negocjacyjne, we wrześniu – radzenie sobie z konfliktem.
W dżungli negocjacji
Od kilku miesięcy w Biurze Karier UŁ dysponujemy niewielką biblioteczką gier i narzędzi trenerskich. Kilka z nich zadebiutowało podczas wiosennych WorkShow: Branżowych Targów Pracy. Wakacyjne szkolenia wydawały się doskonałą okazją, żeby sięgnąć po nie kolejny raz. Postawiłem na Magneto, czyli grę, w której amazońskie plemiona starają się przetrwać, handlując magnetycznymi minerałami. To rywalizacja o ograniczone zasoby i możliwie największy zysk na odległym targowisku. Każde z nich ma inne surowce na starcie, a końcowy sukces zależy od rozpoznania dostępnych opcji, sprawnych negocjacji i umiejętności domykania transakcji.
Laboratorium konfliktu
We wrześniu wykorzystałem Laboratorium konfliktu. Gra toczy się na fikcyjnym kontynencie, gdzie 5 państw rywalizuje o dominację. W ostatnich latach zawierały mniej lub bardziej trwałe sojusze, wchodziły w konflikty i nie zawsze satysfakcjonujące relacje handlowe. Napięcie wzrasta, gdy w wyniku trzęsienia ziemi odkryte zostaje tajne laboratorium, do którego nie przyznaje się żadna ze stron. Rządy wysyłają na miejsce swoich agentów, którzy znikają bez śladu. Krążą plotki, że laboratorium zawiera tajną technologię, która może zapewnić przewagę nad sąsiadami.
Gra jest punktem wyjścia do omówienia koła konfliktów Moore’a, czyli jednej z najpopularniejszych typologii konfliktów w zależności od ich źródła.
Niezła frekwencja, apetyt na więcej
Cieszy mnie przyzwoita jak na wakacyjne szkolenia frekwencja. W Przystanku Pomysł uczestniczyło 12 osób, w kolejnych szkoleniach – odpowiednio – 11 i 10. Nie są to może imponujące liczby – zwłaszcza, jeśli zestawić je z Akademią Kompetencji, która w tym roku akademickim przyciągnęła 431 uczestniczek i uczestników. Z drugiej strony, ani razu nie miałem problemu z zebraniem grupy, co pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tego typu działania. Nawet w martwym okresie na uczelni.
Traktuję te spotkania jako szansę na pozyskanie nowych osób, ale też utrzymanie kontaktu z tymi, które wcześniej odwiedziły już Biuro Karier UŁ. To także okazja na rozmowę o usprawnieniach w szkoleniowej ofercie Biura. Choć od kilku lat co roku prowadzimy duże badanie potrzeb szkoleniowych w okolicach stycznia, lubię na bieżąco konsultować pomysły na nasze działania. A ciężko o lepsze testy niż te, w których bierze udział nasza grupa docelowa.
Na kolejne wakacyjne szkolenia w Biurze Karier UŁ trzeba poczekać do 2024 roku. Znacznie wcześniej – bo już w listopadzie – zaprosimy na pierwsze spotkania w nowym roku akademickim.