Podsumowanie 2019 roku

To było szalone 12 miesięcy. 2019 rok niósł ze sobą wszystko: pracowe i domowe wyzwania, nowe inicjatywy i powroty do sprawdzonych działań. Przemęczenie i satysfakcję z prowadzonych działań. Sięganie po pojawiające się możliwości, ale też poczucie niedosytu. Zapraszam na podsumowanie 2019 roku.

Mijający rok bez wątpienia był rekordowy, jeśli chodzi o tempo pracy. Nigdy wcześniej nie byłem zaangażowany w tak dużą ilość projektów, ani też nie spędzałem na sali szkoleniowej tylu godzin. Wysiłek, jaki wkładam w działania od dłuższego czasu, w końcu zaczął przynosić efekty. Biorąc pod uwagę to, ile rzeczy zajmowało mnie w 2019 roku, zachowanie ich chronologii wydaje się karkołomnym zadaniem. Dlatego podsumowując ostatnie miesiące będę skupiał się raczej na głównych wątkach, niż kurczowo trzymał się dat i chronologii.

Zamknięcie rozdziału

We wrześniu 2019 zamknąłem KreaTOR Kariery. Projekt, który sprawił, że po blisko trzyletniej przerwie wróciłem do Łodzi i trafiłem do Biura Karier UŁ. To spory kawał moich zawodowych doświadczeń: od lipca 2016 roku spotkałem się z ponad 500 studentami! To tysiące godzin konsultacji, rozmów i indywidualnych wyzwań. Poznawałem dręczące ich obawy, związane z wejściem na rynek pracy. Słuchałem o planach i dotychczasowych działaniach – często zaskakujących i wzbudzających podziw. Momentami frustrowała mnie powtarzalność kroków (sprawdź CV – przygotuj do rozmowy kwalifikacyjnej – pokaż możliwości leżące na wyciągnięcie ręki), jednak KreaTOR Kariery dał mi zdecydowanie więcej pozytywnych emocji niż powodów do narzekania.

KreaTOR Kariery

Dzięki konsultacjom i kontaktowi ze studentami mogliśmy uruchomić pilotaż Programu Ambasadorskiego i stworzyć przestrzeń do eksperymentowania dla studentów. Rozmowy o potrzebach sprawiły, że wystartowały szkoleniowe Studenckie Czwartki, które teraz – po trzech latach – mają się całkiem nieźle i zdobywają kolejnych odbiorców. A ja? Nie tylko znalazłem przestrzeń do testowania pomysłów, które chodziły mi po głowie, ale zbudowałem kilka wartościowych relacji, które nadal utrzymuję. I choć w najbliższym czasie zdecydowanie nie będę tęsknił za doradztwem zawodowym, pewnych elementów projektu z pewnością będzie mi brakowało.

Nowości i powroty, czyli rok warsztatów

Ostatnie 12 miesięcy upłynęło pod znakiem szkoleń. Dzięki Asi Stompel mogłem wziąć udział w wielkiej przygodzie, jaką był Rozwój Kompetencji Cyfrowych. Współpraca z Freeformers w realizacji międzynarodowego programu Facebooka to świetne doświadczenie. Satysfakcję dawał już sam fakt, że jako pierwsza uczelnia w Polsce przystąpiliśmy do tego projektu. Większe wrażenie daje jednaj jego skala: ponad 20 szkoleń i 776 osób, które zaprosiliśmy do świata marketingu społecznościowego, innowacji, sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa to liczby, których z pewnością nie powinniśmy się wstydzić.

Rozwój Kompetencji Cyfrowych

Stopniowo rozwijał się program dla kół naukowych i organizacji studenckich Aktywni mogą więcej! Na razie uczestniczyły w nim cztery grupy studentów z UŁ, ale spotkania z końcówki 2019 roku pozwalają sądzić, że w nowym roku dołączą następne organizacje. Moja współpraca z kołami nie ograniczała się wyłącznie do projektu – zostałem zaproszony jako ekspert do premierowej edycji What’s on Earth: Festiwalu myśli zrównoważonych, za którym stoi SKN Inwestor.

Sprawdzone inicjatywy

Latem uruchomiłem kolejną edycję Przystanku Pomysł – wakacyjnego kursu kreatywności dla studentów i absolwentów UŁ. Po ubiegłorocznych testach wprowadziłem kilka zmian do programu, decydując się na bardziej skondensowaną formę zajęć. Z programu kursu wyleciał Design Thinking, który trafił do kolejnej reaktywowanej inicjatywy Biura Karier UŁ. Program Ambasadorski (bo o nim mowa) wrócił do oferty po roku przerwy i zyskał grupę aktywnych uczestników. Aktualnie jesteśmy na półmetku działań i zżera mnie ciekawość, jak projekt rozwinie się w nadchodzących miesiącach.

Program Ambasadorski Biura Karier UŁ

W mijającym roku nie zabrakło też innych uczelnianych projektów. Kolejny raz miałem przyjemność do spotkań z Kołem Kreatywności Biznesowej i Creative Vibes. Oprócz dobrze znanej roli (warsztaty podczas wiosennej edycji konferencji), zostałem zaproszony do współtworzenia najnowszej inicjatywy Joli Bieńkowskiej i studentów – Magazynu Creative Vibes.

W trakcie szczecińskiej konferencji Biur Karier przedstawiłem nasz model współpracy ze studentami, włączający ich we współtworzenie oferty Biura.

Dodatkowo, podobnie, jak w poprzednich edycjach, miałem okazję do spotkania z uczestnikami programu mentoringowego Absolwent VIP, przygotowując mentees do pierwszego kontaktu z mentorami.

Spotkania (nie tylko) z biznesem

Podsumowanie 2019 roku to nie tylko szkolenia w ramach Biura Karier UŁ. Z wielką przyjemnością włączyłem się w Fabrykę Pomysłów – inicjatywę Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, w której młodzież ma szansę na wprowadzanie oddolnych, wartościowych zmian w swoim otoczeniu. Dotychczasowe spotkania z Europejskim Korpusem Solidarności pozwoliły mi na chwilę wrócić do czasów sprzed pracy na uczelni, kiedy największą satysfakcję czerpałem ze współpracy z lokalnymi społecznikami. Cieszę się, że mogę dołożyć swoją cegiełkę do powstawania kolejnych młodzieżowych projektów.

Fabryka Pomysłów

Małymi krokami rozwijałem współpracę z biznesem. Od kilkunastu miesięcy mam przyjemność okazjonalnie pojawiać się jako moderator na warsztatach organizowanych przez Design Thinking Institute. W 2019 roku do kursu moderatora Design Thinking dołączyły: lutowy debiut w charakterze prelegenta na DT Fest i współpraca w projekcie Silver Starters, dedykowanym osobom 50+.

Pod koniec roku dołączyłem do trenerskiego zespołu DT w szkole, korzystając z zaproszenia do współprowadzenia warsztatów Lepsza szkoła, których odbiorcami byli edukatorzy z łódzkich i mazowieckich placówek.

W międzyczasie czekał mnie wyjazd na Pomorze i spotkanie z kadrą jednej z tamtejszych organizacji, podczas którego zastanawialiśmy się nad wykorzystaniem Design Thinking i metod twórczego rozwiązywania problemów w bieżących działaniach spółki.

Wśród tych wszystkich szkoleń, projektów i działań potrzebowałem też chwili na rozwijanie swoich pasji. Już po raz trzeci pochłonęło mnie Laboratorium Gier, czyli przyspieszone warsztaty tworzenia planszówek. Jeśli tylko będę miał taką możliwość, wracam na kolejne edycje w przyszłym roku (nadal nie mogę przeboleć odpuszczenia wakacyjnej odsłony).

Choć daleko mi do rzucenia pracy i przejścia na swoje (czuję się dobrze w miejscu, w którym teraz jestem), spotkania z biznesem były odskocznią: szansą na oderwanie myśli od codziennego rytmu na uczelni i zmierzenia się z wyzwaniami, jakich potrzebowałem.

Patrząc w przyszłość – wyzwania na 2020 rok

Są rzeczy, które mogły wyjść lepiej. Na blogu nadal pojawiały się teksty, choć popularnonaukowe artykuły stopniowo ustępowały miejsca relacjom z warsztatów i konferencji. Przez pewien czas pisałem niewiele lub wcale. I choć można to usprawiedliwić coraz większym zaangażowaniem w szkolenia i przeprowadzką, mam pewien niedosyt. Chciałbym, żeby w 2020 roku cykliczne artykuły znów były ważną częścią tej strony. Zwłaszcza, że zalążki kilku z nich od miesięcy czekają na rozbudowanie (a parę kolejnych pomysłów chodzi mi po głowie).

Większe skupienie na treściach bloga to jeden z planów na nadchodzące miesiące. Nie zabraknie też innych, głównie szkoleniowych wyzwań. W pierwszym kwartale 2020 roku startuje Students’ Power, w którym będę prowadził kurs Design Thinking i warsztaty twórczego rozwiązywania problemów. W tym samym czasie czekają mnie spotkania z uczestnikami innego projektu – Absolwent IT, w którym podzielę się pomysłami na wykorzystanie LinkedIn. Wiosną pojawią się jeszcze: Akademia Kompetencji, kolejne odsłony Studenckich Czwartków i warsztatów dla kół naukowych, finał Programu Ambasadorskiego i szkolenie zamykające Fabrykę Pomysłów… To wszystko sprawia, że w 2020 roku z pewnością nie będę narzekał na nudę.

Podsumowanie 2019 roku już za mną. Jaki powinien być kolejny? Nie mam oczekiwań. W końcu to, jak się ułoży będzie zależało w głównej mierze od tego, na ile wykorzystam pojawiające się możliwości. Mam to szczęście, że otaczają mnie ludzie, z którymi tworzenie wartościowych inicjatyw jest możliwe. Dziękuję, że byliście ze mną w 2019 roku. Zostańcie na kolejny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 − = 62