Trwa rekrutacja na EKSplozję Pomysłów – szkolenie wprowadzające do projektów solidarności i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Jeśli masz 18-30 lat i chcesz zmieniać swoje najbliższe otoczenie, Europejski Korpus Solidarności (EKS) to propozycja dla Ciebie. Pod koniec sierpnia odbędzie się jedyne w tym roku szkolenie, wprowadzające w tematykę projektów solidarności.
Projekty solidarności
To prawdopodobnie najprzyjemniejsze do napisania i realizacji projekty, z jakimi się zetknąłem. Skomplikowany formularz? Zawiłe rozliczenia budżetu? To nie tutaj.
Projekty solidarności są skierowane do młodych ludzi i mają być możliwie przejrzyste i przyjazne podczas tworzenia. Z doświadczenia potwierdzam, że to nie tylko deklaracja Narodowej Agencji EKS, która pilotuje program w Polsce. Rzeczywiście, poruszanie się po nich jest intuicyjne. Co najważniejsze – projekty solidarności służą oddolnej zmianie. Możesz pozyskać środki na działania, które rozruszają Twoje najbliższe otoczenie: dzielnicę, miasteczko, wieś. Dzieją się lokalnie – tu, gdzie mieszkasz i budujesz relacje.
Co możesz zrobić?
Warsztaty międzypokoleniowe, stworzenie lokalnego, internetowego radia, cykl zajęć dla dzieci, spotkania z historią, ogród społeczny… Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Twój projekt musi wpisywać się w jeden z priorytetów Komisji Europejskiej na lata 2021-2027:
- włączanie społeczne i różnorodność
- ochrona środowiska i zmiany klimatyczne
- transformacja cyfrowa
- aktywne uczestnictwo
To daje duże pole manewru.
Co jeszcze warto wiedzieć? Projekty solidarności trwają od 2 do 12 miesięcy. Na każdy z nich otrzymasz dofinansowanie w wysokości 595 euro. Możesz pozyskać dodatkowe środki na wsparcie coacha oraz nadzwyczajne koszty. Szczegóły poznasz na EKSplozji Pomysłów.
EKSplozja Pomysłów 2023
25 i 26 sierpnia razem z FRSE i Hrystią Pavlutską zapraszam na szkolenie, dzięki któremu poznasz możliwości programu. Nie ma znaczenia, czy masz już doświadczenia w realizacji projektów, czy dopiero sprawdzasz, czy to ścieżka dla Ciebie. Nie musisz też mieć super dopracowanego planu na lokalne działania. Jeśli masz luźny zarys pomysłu, co warto byłoby zrobić w Twoim otoczeniu, to wystarczy. Program szkolenia ułożyliśmy w taki sposób, że zyskasz szansę na przemyślenie najważniejszych punktów, o które musisz zadbać we wniosku i podczas realizacji projektu.
Rozwiejesz wszystkie organizacyjne wątpliwości podczas sesji Q&A z przedstawicielkami Narodowej Agencji.
Dowiesz się jak diagnozować potrzeby odbiorców.
Poukładasz w głowie informacje na temat tego, czym jest projekt, z jakich elementów się składa i jak wyznaczać realistyczne cele.
Poznasz narzędzia, ułatwiające ocenę ryzyka.
Sprawdzisz swoje mocne strony i obszary do rozwoju w kontekście pracy zespołowej – dzięki grze szkoleniowej.
Weźmiesz udział w sesji dobrych praktyk, zdobywając inspiracje od innych osób.
A to nie wszystko!
Jak się zgłosić?
Formularz zgłoszeniowy jest dostępny TUTAJ. Rejestracja będzie otwarta do 3 sierpnia.
Dodatkowe informacje
Szkolenie odbędzie się w ośrodku Taira i Leliwa w Konstancinie-Jeziornie. Organizatorzy zapewniają noclegi, wyżywienie i zwrot kosztów podróży. Jeśli jedziesz z daleka, masz możliwość dodatkowego noclegu przed i po szkoleniu (sesje szkoleniowe zaczynają się rano i trwają do 18.30).
Ewentualne pytania kieruj do Olgi Kokot i Pauli Krzykowskiej z Narodowej Agencji EKS:
okokot@frse.org.pl
paula.krzykowska@frse.org.pl
W TYM MIEJSCU znajdziesz relację z jednej z wcześniejszych EKSplozji Pomysłów, która odbyłą się w listopadzie 2021 roku.