Sieć EuroPeers Polska powoli się rozkręca. Za nami kolejne spotkania, podczas których wypracowaliśmy ramy współpracy i plan działania na najbliższe miesiące. Co już udało się zrobić? Jakie są kolejne kroki? Zapraszam na krótki przegląd.
W październiku pisałem o szkoleniu, podczas którego wspólnie z Asią Stompel pomagaliśmy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w łączeniu doświadczeń młodych osób, które działały w różnych programach europejskich. Przede wszystkim – w Europejskim Korpusie Solidarności oraz Erasmus+. Od tego czasu wydarzyło się sporo. Sieć EuroPeers Polska powoli nabiera kształtów, a nasza dwójka na stałe zasiliła zespół wspierający działania EuroPeersów.
W kierunku Strategii
Jednym z najważniejszych zadań, przed jakim stanęliśmy, było stworzenie strategii działań Sieci. Jesienne spotkanie miało przede wszystkim integracyjny charakter, a pojawiające się w jego trakcie pomysły były raczej przeglądem zasobów i potrzeb grupy, niż wiążącą deklaracją programu działań. Zabrakło czasu i przestrzeni na dookreślenie ram, głównych celów Sieci czy odbiorców działań.
Zdawaliśmy sobie z tego sprawę zarówno my, przedstawiciele koordynującej program Narodowej Agencji, jak i EuroPeersi, którzy wprost zgłaszali potrzebę wejścia w bardziej szczegółowe ustalenia. Odpowiedzi na zgłaszane wątpliwości miała dostarczyć strategia działań. Uznaliśmy, że zaprosimy do jej współtworzenia samych EuroPeersów.
Porozmawiajmy o potrzebach
Zaczęliśmy od krótkiego spotkania online w kwietniu. Z jednej strony, była to okazja do przedstawienia się EuroPeersom (od spotkania w Białobrzegach do Sieci dołączyła spora liczba nowych osób). Z drugiej – zarysowaliśmy wstępny plan działań, zapraszając grupę do zgłaszania swoich uwag i pomysłów. Wszystko po to, żeby kolejne (już stacjonarne) spotkanie było szyte na miarę i odpowiadało na faktyczne potrzeby EuroPeersów. Przy okazji dowiedzieliśmy się o ciekawych inicjatywach, w które zaangażowali się członkowie i członkinie Sieci. Międzynarodowa Advisory Group, prace nad wypracowaniem uniwersalnego, europejskiego modelu szkolenia, Europejskie Igrzyska Akademickie… Lista i rozmach robią wrażenie.
Konkrety
Pod koniec maja spędziliśmy intensywny weekend w Konstancinie-Jeziornej. W kameralnym gronie poznawaliśmy się i szukaliśmy pomysłów na Sieć EuroPeers. Tym razem postawiliśmy na konkrety. Wypracowaliśmy kalendarz działań na najbliższe półrocze, dzieląc się nie tylko pomysłami, ale i odpowiedzialnością za ich wdrożenie. Skoro już o dzieleniu się – podczas sesji open mic zaprosiliśmy EuroPeersów do opowiedzenia o zrealizowanych przez nich inicjatywach. To byłą prawdziwa dawka wartościowych inspiracji (i dowód na to, że Sieć EuroPeers może czerpać z wartościowych doświadczeń i w zasadzie nieograniczonych możliwości działania).
Wracając do efektów spotkania: określiliśmy najważniejsze cele Sieci i grupy docelowe, do których chcemy trafić. Co więcej, stworzyliśmy zarys działań onboardingowych dla nowych członków i członkiń, a także wstępną wersję Karty EuroPeersa, obejmującej najważniejsze zasady naszej współpracy. W międzyczasie odbyła się mini-sesja zdjęciowa, której efekty będą dostępne na nowej stronie Sieci. Nieźle, jak na 16 godzin pracy.
Co dalej?
Mimo wakacyjnego okresu, najbliższe miesiące przyniosą sporo działań. Już w lipcu w Łodzi odbędą się Europejskie Igrzyska Akademickie, podczas których prawdopodobnie spotkasz reprezentantów i reprezentantki Sieci EuroPeers. Będą na Ciebie czekać także w trakcie tegorocznej edycji Pol’and’Rock Festival. Zapraszam do odwiedzenia stoiska na Akademii Sztuk Przepięknych, gdzie dowiesz się o możliwościach, jakie stwarza udział w programach europejskich.
Liczę, że jesienią wystartuje dedykowana strona internetowa, dzięki której poznasz zespół EuroPeersów i dowiesz się o realizowanych przez Sieć działaniach. Plany są ambitne. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będę mógł stworzyć krótką relację ze zrealizowanych inicjatyw. Trzymaj kciuki!