Rozwój Kompetencji Cyfrowych

Za mną Rozwój Kompetencji Cyfrowych – jedna z większych trenerskich przygód. Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem Facebooka. Zapraszam do podróży w głąb programu, który zmienił sposób, w jaki korzystam z sieci.

Design Thinking, User Experience, ochrona przed wykradaniem danych, tworzenie algorytmów, planowanie kampanii w sieci… to tylko część wątków, które poruszyliśmy podczas Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. 17 października odbyło się ostatnie szkolenie, ostatecznie zamykające fascynującą trenerską przygodę. Będę tęsknił. Za czym? O tym (ale też o ekspresowych aplikacjach, bezpiecznych hasłach i treningu AI) przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Czym jest Rozwój Kompetencji Cyfrowych?

Rozwój Kompetencji Cyfrowych to międzynarodowy program szkoleniowy Facebooka. Jest dedykowany osobom, które chcą nabyć kluczowe umiejętności, przydatne w realiach gospodarki cyfrowej i życiu prywatnym. Warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych, choć docelową grupę stanowią odbiorcy w wieku 18-30 lat. Od marca do października program był realizowany w Łodzi, w Biurze Karier UŁ.

Rozwój Kompetencji Cyfrowych w Łodzi

Liczby mówią same za siebie. W ciągu kilku miesięcy zrealizowaliśmy 23 szkolenia, w których wzięło udział 776 osób. Biorąc pod uwagę zakres działania, Rozwój Kompetencji Cyfrowych był największą inicjatywą szkoleniową Biura Karier UŁ w 2019 roku. Myślę, że nie będzie przesady w stwierdzeniu, że kluczową rolę w projekcie odegrała Joanna Stompel. Dzięki jej spostrzegawczości i staraniom Uniwersytet Łódzki nawiązał kontakt z europejskim operatorem programu – Freeformers oraz Przestrzenią From Facebook, gdzie zostaliśmy wprowadzeni w tajniki projektu. Jako pierwsza uczelnia w Polsce przystąpiliśmy do inicjatywy. Studenci zyskali okazję do udziału w praktycznych warsztatach (i zdobycia certyfikatu Facebooka), a ja miałem szansę na wyjątkową, szkoleniową przygodę. Dzięki Asiu!

Rozwój Kompetencji Cyfrowych
Noemi Gryczko i trenerskie trio tuż po egzaminie

Przygotowania do projektu rozpoczęliśmy jeszcze w grudniu 2018 roku. W styczniu – razem z Marią Nyklewicz – wziąłem udział w szkoleniu dla trenerów, a kilka tygodni później oboje zdaliśmy egzamin pod okiem Noemi Gryczko – koordynatorki Rozwoju Kompetencji Cyfrowych w Polsce. Odbierając certyfikat dołączyliśmy do Joanny Stompel, tworząc trenerskie trio, które przez kolejne miesiące odpowiadało za łódzką odsłonę inicjatywy.

Ekspresowy Design Thinking

Program obejmuje 6 sekcji tematycznych. W Łodzi realizowaliśmy 5 z nich. Z oczywistych względów najbliżej było mi do sesji o innowacjach, wykorzystującej elementy Design Thinking. Muszę przyznać, że przejście przez cały proces w niespełna 1,5 godziny początkowo wydawało mi się ogromnym wyzwaniem. Zwłaszcza, że poza Design Thinking robiliśmy jeszcze rozgrzewkę twórczą! W trakcie zajęć wykorzystywaliśmy m.in. kombinatorykę, a sam proces generowania pomysłów i ich prototypowania był ukierunkowany na stworzenie aplikacji. Podczas zajęć uczestnikom udało się wygenerować kilkadziesiąt mobilnych rozwiązań. Część z nich z pewnością ma potencjał, aby za jakiś czas trafić do Google Play.

Rozwój Kompetencji Cyfrowych
Sesja poświęcona innowacjom to sprint przez Design Thinking, zakończony prezentacją prototypów aplikacji mobilnych
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Drugi moduł dotyczył cyberbezpieczeństwa. Analizując zapisy, to sesja, która prawdopodobnie cieszyła się najmniejszym zainteresowaniem uczestników. Niesłusznie! Ci, którzy ją opuścili, mogą żałować. Pod (być może) mało porywającym tytułem kryły się praktyczne wskazówki oraz mnóstwo przydatnych stron i aplikacji. Zaglądaliśmy do skrzynki narzędziowej cyberprzestępców, uczyliśmy, jak wykrywać próby wyłudzenia danych i dlaczego certyfikat SSL nie zawsze jest gwarancją bezpieczeństwa. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób stworzyć mocne hasło i śledziliśmy wycieki danych. TUTAJ możesz sprawdzić, czy (i skąd) wykradziono Twoje dane. Jeśli tak, koniecznie zmień hasła do witryn, które zanotowały wpadkę.

Rozwój Kompetencji Cyfrowych
Jak długo potrwa złamanie Twojego hasła?
Daj się zauważyć

Co najbardziej interesowało studentów? Biorąc pod uwagę tempo, w jakim znikały wolne miejsca na sesje o marketingu społecznościowym i obecności w sieci, wniosek jest oczywisty. Oba moduły poruszały tematykę budowania wizerunku w Internecie, a ich elementy częściowo się pokrywały. Podczas sesji poświęconej obecności w sieci prezentowaliśmy darmowe rozwiązania, umożliwiające stworzenie prostej strony internetowej czy wizytówki w sieci. Odwoływaliśmy się do User Experience i dotykaliśmy elementów SEO. Sesja o marketingu społecznościowym rozwijała ten wątek, wprowadzając narzędzia do analityki i skupiając się na wykorzystaniu portali do promowania swoich usług i idei. Jedną z ciekawszych propozycji jest Answer The Public – strona, umożliwiająca przyjrzenie się najczęściej wyszukiwanym hasłom, powiązanym z interesującym Cię tematem.

Rozwój Kompetencji Cyfrowych
Weebly to jedna z aplikacji, które pozwolą Ci w kilka minut stworzyć prostą wizytówkę w sieci
Czy roboty pozbawią Cię pracy?

Ostatnia z realizowanych przez nas sesji dotyczyła sztucznej inteligencji (AI – od ang. artificial intelligence) i automatyzacji. To chyba najbardziej interaktywna część programu. Z jednej strony poruszaliśmy istotne tematy, jak choćby przyszłość rynku pracy i to, czy rozwój technologii pozbawi nas zatrudnienia. Na ile bezpieczny jest Twój zawód? Możesz to sprawdzić NA TEJ STRONIE. Równocześnie, dyskusji o AI towarzyszyły luźna atmosfera i spora dawka zabawy. Aplikacją, od której najtrudniej było odciągnąć uczestników szkoleń była Quick, Draw! od Google. To narzędzie, które przypomina kalambury – w ciągu 20 sekund masz za zadanie narysować losowy przedmiot. Sztuczna inteligencja stara się go rozpoznać w jak najkrótszym czasie. Do tego celu wykorzystuje bazę danych, zawierającą rysunki wykonane przez inne osoby. W rzeczywistości ta prosta zabawa jest eksperymentem, który sprawdza w jaki sposób przebiega uczenie się maszyn – więcej na ten temat TUTAJ.

Rozwój Kompetencji Cyfrowych
Podczas sesji o AI uczestnicy tworzyli i testowali prosty algorytm
Dla dociekliwych

Podsumowując blisko roczną przygodę z programem, jestem pewien, że pomógł mi nie tylko w trenerskim rozwoju, ale przede wszystkim w bardziej świadomym korzystaniu z Internetu. Rozwój Kompetencji Cyfrowych nie jest kompendium wiedzy o gospodarce cyfrowej. Ciężko oczekiwać od pięciogodzinnego szkolenia wprowadzenia w tajniki tworzenia aplikacji, wnikliwej analizy ataków hakerskich czy recepty na stworzenie biznesu i wypromowanie go w sieci. Program stanowi raczej lekkie wprowadzenie dla ciekawskich, którzy poświęcą czas na dalsze, samodzielne poszukiwania. Akcentując możliwe kierunki i sygnalizując pokaźną ilość darmowych narzędzi, Rozwój Kompetencji Cyfrowych przypomina mapę, która pozwala na swobodne poruszanie się w kontakcie z nowymi technologiami. To od odbiorców zależy, w jaki sposób z niej skorzystają.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

44 − = 37