Jak udzielać informacji zwrotnej?

Jak udzielać informacji zwrotnej

Choć to dwie różne rzeczy, feedback bywa mylony z oceną pracowniczą. W najnowszym odcinku Serii z Jakiem podpowiadam jak udzielać informacji zwrotnej.

Seria z Jakiem – wakacyjny cykl Biura Karier UŁ – powoli zbliża się ku końcowi. Od sierpnia, aż do rozpoczęcia roku akademickiego, publikujemy krótkie filmy, ułatwiające radzenie sobie (nie tylko) w zawodowych sytuacjach. Siódmy odcinek serii poświęciliśmy poprawnemu feedbackowi.

Jak udzielać informacji zwrotnej?

Umiejętność udzielenia feedbacku przydaje się nie tylko managerom. Dzięki informacji zwrotnej możesz docenić współpracownika czy nazwać swoje oczekiwania. Niestety, często mylimy feedback z oceną, a szkoła i studia robią niewiele, żeby to zmienić. Dlatego przygotowałem krótki film, w którym prezentuję jeden ze sposobów na udzielenie informacji zwrotnej – model SPiNKA:

Oczywiście, istnieje wiele innych podejść do feedbacku. Sięgnąłem po model SPiNKA, bo jego struktura wydaje mi się naturalna i łatwa w użyciu. Po raz pierwszy spotkałem się z nim podczas kursu w Szkole Trenerów Biznesu Grupy SET i uważam, że jest o wiele bardziej efektywny niż najczęściej kojarzona z informacją zwrotną kanapka (w uproszczeniu: pochwała-krytyka-pochwała).

Jeśli interesują Cię również inne modele udzielania informacji zwrotnej, zajrzyj do tekstu, który przygotowałem dla Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − = 8