Jak określić cel zawodowy?

Jak określić cel zawodowy?

Świadomość celu pomaga nie tylko przy tworzeniu CV lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanowienie się nad tym, co chcesz robić po studiach pozwoli Ci lepiej wykorzystać czas na uczelni. Jak określić cel zawodowy? Zapraszam na dziewiąty odcinek Serii z Jakiem.

W sierpniu Biuro Karier UŁ uruchomiło wakacyjny mini-cykl filmów, pomagający w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy i zwiększaniu efektywności (nie tylko) w pracy. Wszystkie odcinki serii znajdziesz W TYM MIEJSCU. W ostatnim odcinku podpowiadam jak wyznaczyć cel zawodowy.

Setki sprawdzonych CV

Nie przesadzę, jeśli napiszę, że przez ostatnie cztery lata sprawdziłem kilkaset CV podczas konsultacji doradczych dla studentów. Spośród dokumentów, które trafiły w moje ręce, niewiele zawierało podsumowanie zawodowe czy cel, do którego dąży kandydat. O ile pierwszą sytuację stosunkowo łatwo wyjaśnić (ciężko o bogate doświadczenia i podsumowania na starcie zawodowej ścieżki), brak sprecyzowanych planów jest niepokojący. Nie wiem, czy wynika on z braku refleksji nad przyszłą pracą i odkładaniem decyzji, co zrobić ze sobą po studiach na później, kiedy zakończy się przygoda z uczelnią. Być może nikt – w szkole, na studiach – nie zwracał trafiającym do mnie studentom uwagi dlaczego warto mieć plan i jak określić cel zawodowy.

Świadomość celu, czyli o co chodzi z wizją siebie za 5 lat?

Zdarzyło Ci się usłyszeć pytanie o to, co chcesz robić za 5 lub 10 lat? To prawdopodobnie jedno z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzą Ci na myśl, kiedy myślisz o rozmowie kwalifikacyjnej. Znienawidzone (i często wyśmiewane) przez kandydatów pytanie ma więcej sensu, niż mogłoby się wydawać. Zadając je, rekruter sprawdza, czy masz na siebie pomysł. A ten, zwłaszcza na początku ścieżki zawodowej, gdy brakuje Ci imponujących doświadczeń i osiągnięć, jest jedną z kluczowych rzeczy, którą możesz zaoferować pracodawcy.

Jak określić cel zawodowy?

Przede wszystkim – nie czekaj do końca studiów, żeby zastanowić się co dalej. Im szybciej postawisz przed sobą wyzwania i plany, tym łatwiej będzie Ci je zweryfikować. W najnowszej odsłonie Serii z Jakiem podpowiadam, jak zabrać się za cel zawodowy:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

72 − 67 =