Kapelusze myślowe Edwarda de Bono

Kreatywność kojarzy się raczej z nieskrępowaną wyobraźnią i zabawą formą, niż z określoną strukturą i schematami działania. Generowaniu wartościowych pomysłów sprzyjają elastyczność i umiejętność spojrzenia na problem z różnych perspektyw. Kapelusze myślowe, które przedstawiam w najnowszym artykule na LinkedIn, rozwijają zdolność przełączania się pomiędzy różnymi stylami myślenia, wspierając rozwiązywanie problemów. Zapraszam Cię do spojrzenia na najbardziej znaną koncepcję Edwarda de Bono.

Od ostatniego artykułu, który opublikowałem na LinkedIn minęło ponad 9 miesięcy. Jeszcze dłużej – od maja 2020 – nie wrzucałem tekstów na blogu. W międzyczasie pojawiło się sporo relacji z warsztatów i szkoleń, parę zaproszeń do wspólnych działań czy linki do konferencji i webinarów, w trakcie których opowiadałem (głównie) o kreatywności. Odczuwam potrzebę powrotu do (w miarę regularnego) pisania i dzielenia się czymś więcej, niż wrażeniami z prowadzonych przeze mnie zajęć. Na początek zapraszam do spotkania na pograniczu krytycznego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów.

Kapelusze myślowe

Kapelusze myślowe to najbardziej znana koncepcja Edwarda de Bono. Odnosi się do sześciu sposobów myślenia. Każdy z nich jest przypisany do kapelusza w określonym kolorze. Ich naprzemienne wykorzystywanie ma – zdaniem autora – porządkować pracę dzięki skupieniu się na jednym aspekcie danego problemu w określonym momencie.

Tekst Kapelusze myślowe Edwarda de Bono. 6 spojrzeń na rozwiązywanie problemów jest dostępny TUTAJ.