LinkedIn dla początkujących (4). Szukanie pracy na LinkedIn

Załóżmy, że chcesz zmienić pracę. Na jakie strony zaglądasz? Korzystasz z portali z ogłoszeniami? Sprawdzasz bezpośrednio u źródła, odwiedzając witryny pracodawców? A może śledzisz media społecznościowe interesujących Cię firm? Szukanie pracy na LinkedIn może być proste. Pokażę Ci, jak się za to zabrać.

W poprzednich częściach cyklu pisałem o efektywności profilu, podpowiadałem na co zwracać uwagę przy budowaniu sieci kontaktów i zapraszałem Cię do podejmowania aktywności w serwisie. W dzisiejszym wpisie znajdziesz kilka przydatnych wskazówek ułatwiających szukanie pracy na LinkedIn.

Otwórz się na zmiany

Szukasz pracy na LinkedIn? Otwórz się na zmiany i pokaż rekruterom, że chętnie podejmiesz się nowych wyzwań. Możesz to zrobić bezpośrednio w swoim profilu, przy okazji ustawiając preferencje, dotyczące stanowiska, lokalizacji i formy zatrudnienia. Informacja o tym, że masz w planach odejście od obecnego pracodawcy nie będzie ogólnodostępna, jeśli ograniczysz jej widoczność wyłącznie do rekruterów. To dobre rozwiązanie, jeśli obawiasz się reakcji bezpośredniego przełożonego albo dopiero dojrzewasz do decyzji i rozglądasz się za alternatywami. 

Otwórz się na zmiany na LinkedIn

Skorzystaj z wyszukiwarki

LinkedIn posiada rozbudowaną bazę ofert, która – moim zdaniem – w niczym nie ustępuje najpopularniejszemu na polskim rynku portalowi pracuj.pl. Na pewno przewyższa też możliwości wielu ogłoszeniowych serwisów, wybieranych w pierwszej kolejności przez studentów, z którymi spotykałem się na konsultacjach (nie wiem, może to charyzma Janusza Chabiora?). Podstawowe wyszukiwanie opiera się o stanowisko, kluczową umiejętność lub firmę. Możesz bazować także na lokalizacji.

Wyszukiwarka ofert pracy na LinkedIn

Na pierwszy rzut oka nic szczególnego, prawda? Na moją wysoką ocenę wpływają rozwiązania, które zauważysz po wyświetleniu ofert pasujących do Twojego zapytania. Nie chodzi wyłącznie o filtry, choć możliwość sortowania ogłoszeń ze względu na wymagany poziom doświadczenia albo formę zatrudnienia z pewnością jest przydatna. Ciekawą opcją jest wyświetlanie ofert w oparciu o Funkcje LinkedIn: łatwe aplikowanie, poniżej 10 kandydatów oraz w Twojej sieci. 

Filtry na LinkedIn

 

Jak działają Funkcje LinkedIn?

Każda z nich ułatwia szukanie pracy na LinkedIn. W jaki sposób? 

Łatwe aplikowanie umożliwia wysłanie zgłoszenia bez konieczności opuszczania portalu – możesz wypełnić wstępną aplikację bezpośrednio z profilu.

Po zaznaczeniu opcji poniżej 10 kandydatów zobaczysz oferty, na które w danym momencie zgłosiło się najmniej kandydatów. Co za tym idzie – konkurencja o pracę jest mniejsza, niż w przypadku pozostałych ogłoszeń. Niekoniecznie musi to oznaczać słabe warunki zatrudnienia – w tym miejscu zobaczysz również najświeższe oferty, a Twoja aplikacja może być jedną z pierwszych.

Ostatnia opcja, w Twojej sieci, wyświetla ogłoszenia z firm, w których pracują Twoje kontakty (więcej na temat sieci kontaktów w 2. części cyklu). Możesz wykorzystać tę wiedzę do zdobycia rekomendacji i lepszego przygotowania się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą.

Filtry to nie wszystko. Warto dokładnie przeanalizować samą ofertę. Jeśli dobrze się przyjrzysz, zauważysz przydatne informacje: ilość kandydatów, obszar działalności firmy czy Twoje kontakty, zatrudnione u pracodawcy. W zależności od ogłoszenia i stopnia Twojego dopasowania wyświetlane treści mogą się nieco różnić. Przy niektórych ofertach pojawia się zestawienie Twoich kompetencji z oczekiwaniami firmy, czasem także dane osoby, która opublikowała ofertę. W tym miejscu warto wrócić do wątku, który poruszałem w jednym z wcześniejszych wpisów. LinkedIn ma ułatwiać tworzenie wartościowych relacji biznesowych. Wysyłanie wiadomości do rekruterów i zapraszanie ich do sieci kontaktów jest jak najbardziej w porządku. Zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz dopytać o istotne informacje, które nie wynikają wprost z ogłoszenia o pracę.

LinkedIn dostarcza przydatnych informacji o ofercie

Ustaw alerty o interesujących Cię ofertach

Ciekawą funkcjonalnością portalu są alerty o ofertach pracy. Jeśli skorzystasz z tej opcji, LinkedIn będzie wysyłał Ci powiadomienia o nowych ogłoszeniach, pasujących do Twoich wyszukiwań. Możesz ustawić ich częstotliwość (codziennie lub raz w tygodniu) oraz formę przypomnienia (e-mail, powiadomienie na LI lub oba).

Ustaw alerty o interesujących ofertach pracy

Uzupełnij profil

W tekście, otwierającym cykl LinkedIn dla początkujących zachęcałem Cię do uzupełnienia profilu. Wróćmy na chwilę do tego wątku. Portal przypomina sieć połączonych ze sobą naczyń. Im wyższa efektywność Twojego profilu, tym łatwiejsze będzie szukanie pracy na LinkedIn. Serwis, bazując na wpisanych przez Ciebie danych, wyświetla propozycje ofert pracy (podobnie, jak ma to miejsce z potencjalnymi znajomymi). Nie wszystkie z nich są idealnie dopasowane (co jakiś czas widzę ogłoszenia o pracę ze szwedzkim, z którym łączy mnie co najwyżej sentyment do sagi Millenium Stiega Larssona). Mimo wszystko – warto mieć na uwadze wzajemne zależności pomiędzy poszczególnymi funkcjonalnościami LinkedIn.

Rekomendacje ofert pracy w oparciu o profil LI

Wchodź w interakcje

Coraz więcej firm posiada swoje profile na LinkedIn. Obserwuj interesujących Cię pracodawców i wykaż inicjatywę. Reakcje i komentarze pod postami albo włączenie się w merytoryczną dyskusję może stanowić przepustkę na rozmowę kwalifikacyjną. 

Profile, oprócz podstawowych informacji na temat przedsiębiorstw, pozwalają na wyświetlenie listy ich pracowników, posiadających konto na LinkedIn. Dzięki temu, zamiast wysyłać maila na ogólną skrzynkę (biuro@pracodawcaX.com, rekrutacja@pracodawcaY.pl itd.), możesz spróbować skontaktować się bezpośrednio z rekruterem lub managerem działu, do którego starasz się dostać.

Wchodź w interakcje z rekruterami

Szukanie pracy na LinkedIn – podsumowanie

Na koniec zbierzmy w jednym miejscu najważniejsze rzeczy, które zwiększą Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia z wykorzystaniem LinkedIn:

  1. Daj znać rekruterom, że jesteś otwarta/otwarty na zmiany i ustaw preferencje dotyczące zatrudnienia.
  2. Korzystaj z wyszukiwarki ofert na LinkedIn (wykorzystaj możliwości filtrów!).
  3. Ustaw alerty o interesujących Cię ofertach pracy.
  4. Uzupełnij profil (im wyższa efektywność, tym bardziej dopasowane oferty).
  5. Zadbaj o aktywność – wchodź w interakcje z pracodawcami na ich profilach i kontaktuj się z rekruterami.

Kolejne teksty (nie tylko o LinkedIn) niebawem. Jeśli podoba Ci się to, o czym piszę, daj znać, korzystając z TEJ zakładki. Bez problemu znajdziesz mnie również na LI – TUTAJ możesz wysłać zaproszenie do sieci kontaktów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

72 + = 76