W semestrze zimowym 2020/2021 wróciłem do prowadzenia popołudniowych warsztatów w ramach Studenckich Czwartków. 21 stycznia przygotowałem Gry komunikacyjne – propozycję, która łączyła pracę nad efektywną komunikacją z grami szkoleniowymi.
Studenckie Czwartki to inicjatywa Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego, w której skupiamy się na kluczowych kompetencjach na rynku pracy. Cykl warsztatów zadebiutował w 2017 roku, a ja mam przyjemność koordynować go od samego początku (od bieżącego roku akademickiego wspólnie z Joanną Stompel). Idea projektu jest prosta. W krótkich, popołudniowych spotkaniach mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą poznać podstawy danego zagadnienia. Odnosimy się do wątków, które przydają się w pracy, niezależnie od branży i kierunku studiów. Dotychczas ćwiczyliśmy głównie kompetencje miękkie. Między innymi: autoprezentację, pracę w grupie, twórcze rozwiązywanie problemów czy radzenie sobie ze stresem. Zazwyczaj skupiamy się raczej na doświadczeniu, niż teorii i badaniach naukowych – te kwestie poruszamy w bardziej rozbudowanych kursach, do których wprowadzają Studenckie Czwartki. 21 stycznia wykorzystaliśmy gry komunikacyjne.
Gry komunikacyjne online
Czwartkowe spotkanie było testem. Chciałem sprawdzić, czy komunikacja online może wykorzystywać gry w równie angażujący sposób, co spotkania stacjonarne. Interesowały mnie też możliwości pakietu MS Teams i to, jak duże wyzwanie organizacyjne będzie stanowiło przeprowadzenie gry. Wysyłka kart do uczestników i zadbanie o to, żeby każdy otrzymał odpowiednie pliki bez przesadnego oczekiwania była dość stresującą perspektywą. W końcu, prowadziłem debiutancką rozgrywkę z wykorzystaniem autorskiej gry i ciekawiło mnie, na ile jest wyważona.
Budowa ku czci królowej i trasa kuriera
Podczas spotkania wykorzystałem dwie gry komunikacyjne. Pierwszą z nich, Obelisk, poznałem podczas mojej trenerskiej przygody z Grupą SET. Uczestnicy wcielają się w niej w członków plemienia Oktawiańczyków, którzy stoją przed zadaniem wzniesienia budowli ku czci ich królowej. Zadaniem zespołu jest określenie, jak długo będą trwały prace i którego dnia oktawiańskiego tygodnia obelisk zostanie ukończony. Każdy z graczy dysponuje informacjami, które – po zebraniu w całość – umożliwiają rozwiązanie zagadki.
Druga gra, Kurier, to moja autorska propozycja. Grupa towarzyszy w niej Marcinowi, który przemierza kolejne miejscowości, dostarczając przesyłki do adresatów. Znów mamy do czynienia z chaosem informacyjnym: plątaniną miejsc, postaci i kroków kuriera. Tylko sprawna komunikacja i wymienianie się informacjami pozwalają na rozwiązanie zadania. Celem uczestników jest określenie, ile paczek doręczył Marcin oraz ustalenie kto i o której odebrał ostatnią wydaną przesyłkę.
Jak graliśmy?
Obie gry komunikacyjne wykorzystywały ten sam mechanizm. Uczestnicy i uczestniczki otrzymywali karty z informacjami (udało się w miarę sprawnie zarządzać wysyłką), które trzeba było połączyć i uporządkować w określonym czasie. Jak grupa poradziła sobie z zadaniem?
Zagadka plemiennej budowli okazała się łatwiejszym zadaniem. Zespół doskonale poradził sobie z uporządkowaniem informacji i obliczeniami, podając poprawne odpowiedzi na kilka minut przed upływem czasu. Odtworzenie trasy kuriera Marcina nie było już takie proste – zwłaszcza, że trop zmyliły podobnie brzmiące nazwiska właściciela sklepu i jednego z adresatów. Co z tego wynika?
Co wpływa na efektywność komunikacji?
Charakterystyczną cechą gier szkoleniowych jest to, że rozgrywka stanowi punkt wyjścia do najważniejszej części – wyciągnięcia wniosków. Temu też miały służyć Gry komunikacyjne i kilkudziesięciominutowa zabawa z kartami. Po zakończeniu obu gier zaprosiłem studentów i studentki do krótkiej dyskusji nad efektywnością komunikacji. Spróbowaliśmy przełożyć doświadczenia z Obelisku i Kuriera na codzienne sytuacje. Efektem naszej pracy była lista czynników, która wpływa na to, w jaki sposób komunikujemy się z innymi. Oto ona:
Pokonaj stres przed sesją!
Cieszy mnie, że kolejny raz w ankietach ewaluacyjnych przeważały wysokie oceny warsztatów. Tworząc Studenckie Czwartki zależało nam, żeby spotkania nie tylko dostarczały przydatnych informacji i pozwalały kształtować kluczowe umiejętności, ale też były atrakcyjną formą spędzania czasu. Na razie wychodzi nam to całkiem dobrze i wierzę, że utrzymamy ten trend również w kolejnych miesiącach. Gry komunikacyjne są już przeszłością. Na stronie Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego jest już dostępna kolejna propozycja. Tuż przed sesją zapraszamy na warsztaty Uwaga-stres!, które przygotowała Małgorzata Sinior.