doradztwo zawodowe i planowanie kariery

Co robi doradca zawodowy?

Co robi doradca zawodowy? W jaki sposób wybrać kierunek studiów? W jakie aktywności warto zainwestować w trakcie przygody z uczelnią? Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym kilkanaście dni temu zostałem zaproszony na nagranie w lokalnej telewizji Ret-Sat. Materiał jest już dostępny w sieci. Gospodarzem rozmowy był Kacper Płusa.

Czym zajmuje się doradca zawodowy?

Co robi doradca zawodowy? Najprościej mówiąc, wspiera Cię w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w taki sposób, który uwzględnia Twoje zainteresowania i mocne strony. Informuje o możliwościach, z jakich warto skorzystać, pomaga rozwijać zasoby i wskazuje obszary do rozwoju. Oczywiście, w zależności od placówki, w jakiej zatrudniony jest doradca zawodowy, jego podstawowe obowiązki będą wyglądały w nieco inny sposób. Praca ze studentami wchodzącymi na rynek pracy będzie różnić się od zadań w urzędzie pracy czy spotkań z maturzystami, poszukującymi pomysłu na dalszą ścieżkę nauki.

W jakich miejscach szukać pomocy?

Gdzie może pracować doradca zawodowy? Wsparcie w planowaniu ścieżki kariery uzyskasz w Biurach Karier przy uczelniach wyższych (TUTAJ sprawdzisz ofertę Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego, w którym pracuję), urzędach pracy, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a także w części ośrodków pomocy społecznej czy agencjach zatrudnienia. Dodatkowo, w poznawaniu własnych zainteresowań i predyspozycji pomagają młodzieży szkolni doradcy zawodowi, zatrudnieni w placówkach oświatowych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Szukasz informacji o rynku pracy albo przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Na blogu znajdziesz teksty, które mogą okazać się przydatne. Przeczytasz m.in o kompetencjach przyszłości (TUTAJ), dowiesz się jak optymalnie wykorzystać portale do zarządzania karierą (W TYM MIEJSCU i TU), sprawdzisz jakie pytania warto zadać pracodawcy (LISTA) oraz dlaczego warto zrobić bilans kompetencji (ZOBACZ). Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =