doradztwo zawodowe i planowanie kariery

Co robi doradca zawodowy?

Co robi doradca zawodowy? W jaki sposób wybrać kierunek studiów? W jakie aktywności warto zainwestować w trakcie przygody z uczelnią? Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym kilkanaście dni temu zostałem zaproszony na nagranie w lokalnej telewizji Ret-Sat. Materiał jest już dostępny w sieci. Gospodarzem rozmowy był Kacper Płusa.

Czym zajmuje się doradca zawodowy?

Co robi doradca zawodowy? Najprościej mówiąc, wspiera Cię w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w taki sposób, który uwzględnia Twoje zainteresowania i mocne strony. Informuje o możliwościach, z jakich warto skorzystać, pomaga rozwijać zasoby i wskazuje obszary do rozwoju. Oczywiście, w zależności od placówki, w jakiej zatrudniony jest doradca zawodowy, jego podstawowe obowiązki będą wyglądały w nieco inny sposób. Praca ze studentami wchodzącymi na rynek pracy będzie różnić się od zadań w urzędzie pracy czy spotkań z maturzystami, poszukującymi pomysłu na dalszą ścieżkę nauki.

W jakich miejscach szukać pomocy?

Gdzie może pracować doradca zawodowy? Wsparcie w planowaniu ścieżki kariery uzyskasz w Biurach Karier przy uczelniach wyższych (TUTAJ sprawdzisz ofertę Biura Karier Uniwersytetu Łódzkiego, w którym pracuję), urzędach pracy, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a także w części ośrodków pomocy społecznej czy agencjach zatrudnienia. Dodatkowo, w poznawaniu własnych zainteresowań i predyspozycji pomagają młodzieży szkolni doradcy zawodowi, zatrudnieni w placówkach oświatowych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Szukasz informacji o rynku pracy albo przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Na blogu znajdziesz teksty, które mogą okazać się przydatne. Przeczytasz m.in o kompetencjach przyszłości (TUTAJ), dowiesz się jak optymalnie wykorzystać portale do zarządzania karierą (W TYM MIEJSCU i TU), sprawdzisz jakie pytania warto zadać pracodawcy (LISTA) oraz dlaczego warto zrobić bilans kompetencji (ZOBACZ). Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

98 − = 94