kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemówrelacjewarsztaty i szkolenia

Aktywni mogą więcej cz. 4. Koło Badaczy Nowych Mediów

W tym roku Mikołajki spędziłem na sali szkoleniowej. 6 grudnia spotkałem się z członkami Koła Badaczy Nowych Mediów UŁ na warsztacie wprowadzającym do Design Thinking. To kolejna odsłona projektu Aktywni mogą więcej – akcji Biura Karier UŁ, dedykowanej kołom naukowym i organizacjom studenckim.

Badacze Nowych Mediów UŁ działają po sąsiedzku – siedzibę Wydziału Filologicznego, przy którym funkcjonuje koło, od Biura Karier dzieli kilkaset metrów. Mimo bliskości, dla uczestników była to pierwsza okazja do sprawdzenia, co oferujemy. Mam nadzieję, że pierwsza z wielu.

Design Thinking na pomoc studentom

Wprowadzenie do Design Thinking to jedna z trzech propozycji, którą przygotowaliśmy dla najaktywniejszych. Podczas piątkowego warsztatu w ekspresowym tempie przeszliśmy przez kolejne etapy procesu. Punktem wyjścia było stworzenie produktu, usługi lub rozwiązania, które zapewni wsparcie studentom.

Koło Badaczy Nowych Mediów

Znając cel, uczestnicy warsztatu – podzieleni na dwie grupy – przeszli do działania. Rozpoczęli od analizy wywiadów i przygotowania moodboardów oraz mapy empatii. Te z kolei umożliwiły studentom określenie głównych potrzeb i stworzenie wyzwania projektowego.

Od potrzeb do rozwiązań

Po fazach empatii i diagnozy potrzeb, przeszliśmy do generowania pomysłów, ich prototypowania oraz testowania. W ciągu dwudziestominutowej sesji oba zespoły wypracowały w sumie blisko 70 propozycji rozwiązań. Do finałowych prezentacji zakwalifikowały się cztery z nich:

  • modułowe, wielofunkcyjne meble, pozwalające na wykorzystanie ograniczonej przestrzeni w studenckim mieszkaniu,
  • elastyczna, szybka do przearanżowania przestrzeń biurowo-rekreacyjna,
  • kawiarnia językowa, wspierająca naukę języków obcych,
  • obozy gastronomiczno-językowe, łączące pasję do gotowania i łączenia niebanalnych smaków z rozwijaniem zdolności lingwistycznych;

Koło Badaczy Nowych Mediów

Koło Badaczy Nowych Mediów otworzyło tegoroczną edycję projektu, a już wkrótce odbędą się kolejne szkolenia. Jeśli reprezentujesz koło naukowe lub organizację studencką działającą przy Uniwersytecie Łódzkim, zajrzyj TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 69 = 73