kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemówrelacjewarsztaty i szkolenia

Aktywni mogą więcej cz. 4. Koło Badaczy Nowych Mediów

W tym roku Mikołajki spędziłem na sali szkoleniowej. 6 grudnia spotkałem się z członkami Koła Badaczy Nowych Mediów UŁ na warsztacie wprowadzającym do Design Thinking. To kolejna odsłona projektu Aktywni mogą więcej – akcji Biura Karier UŁ, dedykowanej kołom naukowym i organizacjom studenckim.

Badacze Nowych Mediów UŁ działają po sąsiedzku – siedzibę Wydziału Filologicznego, przy którym funkcjonuje koło, od Biura Karier dzieli kilkaset metrów. Mimo bliskości, dla uczestników była to pierwsza okazja do sprawdzenia, co oferujemy. Mam nadzieję, że pierwsza z wielu.

Design Thinking na pomoc studentom

Wprowadzenie do Design Thinking to jedna z trzech propozycji, którą przygotowaliśmy dla najaktywniejszych. Podczas piątkowego warsztatu w ekspresowym tempie przeszliśmy przez kolejne etapy procesu. Punktem wyjścia było stworzenie produktu, usługi lub rozwiązania, które zapewni wsparcie studentom.

Koło Badaczy Nowych Mediów

Znając cel, uczestnicy warsztatu – podzieleni na dwie grupy – przeszli do działania. Rozpoczęli od analizy wywiadów i przygotowania moodboardów oraz mapy empatii. Te z kolei umożliwiły studentom określenie głównych potrzeb i stworzenie wyzwania projektowego.

Od potrzeb do rozwiązań

Po fazach empatii i diagnozy potrzeb, przeszliśmy do generowania pomysłów, ich prototypowania oraz testowania. W ciągu dwudziestominutowej sesji oba zespoły wypracowały w sumie blisko 70 propozycji rozwiązań. Do finałowych prezentacji zakwalifikowały się cztery z nich:

  • modułowe, wielofunkcyjne meble, pozwalające na wykorzystanie ograniczonej przestrzeni w studenckim mieszkaniu,
  • elastyczna, szybka do przearanżowania przestrzeń biurowo-rekreacyjna,
  • kawiarnia językowa, wspierająca naukę języków obcych,
  • obozy gastronomiczno-językowe, łączące pasję do gotowania i łączenia niebanalnych smaków z rozwijaniem zdolności lingwistycznych;

Koło Badaczy Nowych Mediów

Koło Badaczy Nowych Mediów otworzyło tegoroczną edycję projektu, a już wkrótce odbędą się kolejne szkolenia. Jeśli reprezentujesz koło naukowe lub organizację studencką działającą przy Uniwersytecie Łódzkim, zajrzyj TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 1