Pierwsze kroki na rynku pracy

Czym kierować się przy wyborze miejsca pracy? Na co zwrócić uwagę tworząc CV? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? 10 maja spotkałem się z uczniami i uczennicami Liceum Ogólnokształcącego w Ozorkowie na warsztatach Pierwsze kroki na rynku pracy.

Większość szkoleń i warsztatów, które prowadzę, jest dedykowana studentom i studentkom Uniwersytetu Łódzkiego. Poza pracą na uczelni, w miarę cyklicznie prowadzę zajęcia dla dorosłych, reprezentujących świat biznesu, organizacje pozarządowe albo samorządy. Praca z młodzieżą jest czymś, z czym spotykam się rzadziej, jednak – mimo upływu lat – nadal daje mi sporo satysfakcji.

W zeszły poniedziałek miałem okazję do kolejnej współpracy ze szkołami. Wszystko za sprawą akcji Uniwersytet Zawsze Otwarty (UZO), w której pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami i uczennicami szkół średnich z regionu.

Pierwsze kroki na rynku pracy

To jedna z propozycji, jakie przygotowaliśmy razem z Joanną Stompel w ramach oferty Biura Karier UŁ w UZO. Po raz pierwszy mogłem przeprowadzić warsztaty dla szkół w wersji online. Przełożenie ćwiczeń, które dotychczas wykonywaliśmy na żywo, przy równoczesnym zachowaniu dynamiki spotkania i zaangażowaniu grupy było sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę zmęczenie pracą zdalną i przyzwyczajenie do wygaszonych kamer podczas lekcji. Mimo wszystko – spróbowałem.

Jak wybrać przyszłą pracę?

Czym kierować się przy wyborze miejsca pracy? Albo – wcześniej – jakie aspekty uwzględnić, kiedy przyjdzie pora na decyzje o kierunku studiów? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, przygotowujących się do matury.

Pierwsze kroki na rynku pracy - czym kierować się przy wyborze pracy
Zarobki, zainteresowania i możliwości rozwoju to najważniejsze czynniki, wpływające na wybór przyszłego miejsca pracy przez osoby uczestniczące w warsztatach.

Zarobki, pasje i perspektywy rozwoju – takie odpowiedzi nie powinny dziwić. Podczas poniedziałkowego spotkania rozmawialiśmy również o innych czynnikach, które – w mniejszym lub większym stopniu – mogą wpływać na podjęcie ostatecznej decyzji. Szczególnie ważne było dla mnie pokazanie grupie, że wybór studiów nie musi zaważyć na ścieżce kariery. Mam wrażenie, że doradztwo zawodowe dla młodzieży zbyt często skupia się na sugerowaniu potencjalnych zawodów czy kierunków, zamiast skupiać się na kluczowych kompetencjach i budowaniu świadomości, że zmiana zawodowej drogi jest czymś naturalnym i nie należy się jej obawiać. Wierzę, że po naszym spotkaniu uczniowie i uczennice z LO w Ozorkowie spojrzą na rynek pracy właśnie w kategoriach nadarzających się możliwości, po które warto sięgać.

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV?

Dobre CV, czyli jakie? Które elementy są niezbędne, a które bez żalu możemy wyrzucić z dokumentu? Dlaczego warto wpisywać zainteresowania, co zrobić z klauzulą RODO i jak opisać doświadczenie, żeby pokazać się z dobrej strony? To tylko część pytań, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów.

Pierwsze kroki na rynku pracy - uporządkuj CV
Tak z zadaniem uporządkowania CV poradził sobie jeden z zespołów.

Korzystając z miro przygotowałem zadanie, w którym zespoły musiały ułożyć CV stawiającej pierwsze kroki na rynku pracy Sylwii. W każdej sekcji członkowie grup musieli wybrać jedną z trzech opcji. Czasem więcej, niż jedno rozwiązanie było poprawne, co pokazało grupie, że nie istnieje jeden uniwersalny wzór CV.

Przy okazji – jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć estetyczne, wyróżniające się na tle innych kandydatów CV, zajrzyj do tekstu, który przygotowałem w ramach cyklu #CareerFullyCharged (TUTAJ).

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Ostatnia część spotkania wprowadziła element rywalizacji. W oparciu o Mentimeter stworzyłem quiz, który dotyczył kluczowych aspektów rozmowy kwalifikacyjnej – w tym przygotowań do spotkania z pracodawcą i przykładowych pytań, które mogą paść z ust rekruterów. Z zadaniem najlepiej poradził sobie Juliusz, który zdobył ponad 5000 punktów. Gratulacje!

Pierwsze kroki na rynku pracy - quiz
Juliusz okazał się bezkonkurencyjny w quizie, poświęconym rozmowie kwalifikacyjnej.
Inne propozycje

Pierwsze kroki na rynku pracy to jedna z kilku możliwości, które czekają na uczniów i uczennice szkół średnich w Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego. Oprócz tego przygotowaliśmy spotkanie zapraszające do refleksji nad zasobami (Moje mocne strony i zasoby), mini-turniej kreatywności (Kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemów) oraz warsztaty, ułatwiające podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów (Czym kierować się przy wyborze studiów?). Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 1