LinkedIn dla początkujących (1). Od czego zacząć?

Stawiasz pierwsze kroki na LinkedIn (LI)? Korzystanie z najpopularniejszego portalu do zarządzania karierą nie musi być trudne. Przygotowałem cykl wpisów, dzięki któremu poznasz podstawowe funkcjonalności serwisu i wykorzystasz jego możliwości. Dziś podpowiadam, jak zadbać o efektywność profilu.

Masz konto na LinkedIn? Jeśli szukasz pracy, to kwestia czasu. Ważne jest nie tyle zarejestrowanie się w serwisie, co sensowne wykorzystanie możliwości, jakie stwarza. Część użytkowników portalu traktuje swój profil jako elektroniczne CV. Na LinkedIn zaglądają rzadko lub wcale, przypominając sobie o nim przed wysłaniem aplikacji do pracodawcy. Jeśli jesteś w tej grupie, nie martw się. Możesz to nadrobić, a ja pokażę, jak się za to zabrać. 

Kto korzysta z LinkedIn?

Na początek kilka liczb. W zależności od źródła, szacuje się, że w LinkedIn funkcjonuje 645660 mln użytkowników. Według danych Next Business Academy 2,7 mln z nich zostało zarejestrowanych w Polsce. Na pierwszy rzut oka to niewiele. Zwłaszcza jeśli przyjrzysz się statystykom dotyczącym Facebooka (w 2018 roku korzystało z niego 16,7 mln polskich Internautów). 

W wypadku LinkedIn istotna jest nie liczba, a profil odbiorców. To zdecydowanie najpopularniejszy portal wśród kadry zarządzającej. Z badań, które w latach 2011 – 2016 przeprowadził dr Paweł Korzyński z Akademii Leona Koźmińskiego, wynika, że konto w serwisie posiada 97% managerów. Pod tym względem LI bije na głowę Facebooka (wykorzystywanego przez 21% badanych), GoldenLine (18%) oraz Twittera (8%). 

Portal stał się podstawowym narzędziem pracy rekruterów. Coraz częściej korzystają z niego agencje zatrudnienia oraz wewnętrzne działy HR, poszukujące wyróżniających się kandydatów. Jeśli szukasz możliwości kontaktu z osobami decyzyjnymi w firmie, nie może zabraknąć Cię na LinkedIn!

Krok 1. Zadbaj o efektywność profilu

LinkedIn wyświetla informację o poziomie efektywności Twojego profilu. W zależności od tego, ile czasu poświęcisz na jego uzupełnienie i jak starannie to zrobisz, trafisz na jeden z trzech stopni: początkowy, średnio zaawansowany lub najwyższy poziom. To bardzo ważne. Wraz ze wzrostem efektywności będą pojawiać się kolejne korzyści: dopasowane treści w strumieniu informacji, powiązane z Twoimi umiejętnościami oferty pracy czy łatwiejszy dostęp do ekspertów – liderów w branży i kilka innych możliwości. Jak uzupełnić profil na LinkedIn?

Efektywność profilu

Przede wszystkim dodaj istotne informacje. LinkedIn podpowie Ci obszary, którym warto poświęcić uwagę. Oprócz oczywistych kwestii – jak doświadczenie zawodowe (koniecznie wpisz zakres zadań!) czy kluczowe kompetencje – pomyśl o nagłówku i podsumowaniu. Istotny będzie również odpowiedni dobór zdjęcia profilowego i zdjęcia w tle.

Nagłówek

Nagłówek to jedna z pierwszych rzeczy, które pojawiają się w Twoim profilu – razem z imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem. Jest widoczny, kiedy komentujesz publikacje innych użytkowników lub tworzysz własne treści. Wyświetla się również w wynikach wyszukiwania, dlatego możesz spojrzeć na niego jak na elektroniczną wizytówkę. Domyślnie w treści nagłówka wyświetlane jest Twoje aktualne stanowisko pracy. Oczywiście, możesz zdecydować się na inne rozwiązanie: wpisanie fraz kluczowych, posługiwanie się hashtagami lub odwołanie do misji/wartości, którymi się kierujesz (albo których dostarczasz klientowi). Niezależnie od wyboru, pamiętaj, że dobry nagłówek jest czytelny – pozwala odbiorcy zrozumieć, czym się zajmujesz. Ja zdecydowałem się na wariant mieszany:

Nagłówek

Podsumowanie

Podsumowanie zawodowe to jedna z najważniejszych części Twojego profilu. Unikaj dublowania treści, które znajdują się w innych sekcjach. Zamiast pisać o zakresie obowiązków i wymieniać kolejne firmy, spróbuj wzbudzić autentyczne zainteresowanie u potencjalnego pracodawcy lub klienta. Co oznacza to w praktyce? Postaw na zwięzłość. Ciężko przykuć uwagę epopeją. Twoje podsumowanie powinno obejmować kilka zdań, w których odniesiesz się do najważniejszych wątków. Jakich? Napisz, czym się zajmujesz i co Cię wyróżnia. Pokaż, jakie sukcesy udało Ci się osiągnąć i które aspekty Twojej pracy dają Ci najwięcej frajdy. Jesteś na początku swojej zawodowej ścieżki? Wykorzystaj podsumowanie do pokazania swoich zainteresowań, odnieś się do celów zawodowych i określ, w jakim kierunku chcesz się rozwijać.

W tej części profilu możesz ponadto zamieścić dane kontaktowe lub call to action – zaproszenie na do odwiedzenia strony, bloga czy portfolio. LinkedIn umożliwia dodanie załączników – jeśli chcesz, uzupełnij opis o wideo lub prezentację. Pamiętaj, że algorytm wyszukiwarki, z której korzystają rekruterzy, wykorzystuje słowa kluczowe. Uwzględnij je, tworząc podsumowanie.

Potraktuj podsumowanie jak autoprezentację. W tym celu możesz wykorzystać odpowiednio zmodyfikowaną wersję elevator pitch (więcej na ten temat pisałem TUTAJ).

Zdjęcie profilowe

Zdania na temat dodawania zdjęcia do CV są podzielone. Część pracodawców preferuje dokumenty z fotografią, podkreślając wygodę takiego rozwiązania. Łatwiej skojarzyć twarz z rozmówcą, zwłaszcza w przypadku dużej liczby rekrutacji lub uczestnictwa w Targach Pracy, podczas których stoisko firmy odwiedza kilkaset osób. Najbardziej zatwardziali przeciwnicy (w tym eksperci RODO) argumentują, że na zatrudnienie kandydata powinny wpływać jego kompetencje, a nie wygląd. Pracodawca nie ma prawa wymagać zdjęcia w CV, a ostateczna decyzja, czy je zamieścić zależy wyłącznie od Ciebie. W LinkedIn jest podobnie, choć… tylko teoretycznie. Dodanie fotografii do profilu wydaje się niezbędne, biorąc pod uwagę, że w ten sposób zwiększasz szanse na wyświetlenie przez innych użytkowników nawet 21 razy. Serwis informuje o tym wprost:

 

Zdjęcie profilowe

Jakie zdjęcie wybrać? Postaw na profesjonalizm. LinkedIn to portal biznesowy. Fotki z wakacji, grupowe ujęcia albo Instagramowe selfie zupełnie się nie sprawdzą. Wbrew pozorom, zdjęcia do dokumentów wcale nie muszą być lepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza te z paszportu, przywołujące nieprzyjemne skojarzenia z policyjnym przesłuchaniem. Najlepszym wyborem będą biznesowe zdjęcia, wykonane przez fotografa. Jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić, zadbaj o fotografię na w miarę jednolitym tle, z dobrym oświetleniem i kadrowaniem, które obejmuje Twoją twarz i ramiona. Zdjęcie całej sylwetki może być nieczytelne, zwłaszcza jeśli rekruter korzysta z mobilnej wersji LinkedIn.

Zdjęcie w tle

LinkedIn daje Ci możliwość dodania zdjęcia w tle (musisz sięgnąć po komputer – w aplikacji mobilnej ta opcja nie jest dostępna). Choć tym razem twórcy portalu nie podają, jak zdjęcie w tle wpływa na ilość wyświetleń Twojego profilu, możesz rozważyć jego zamieszczenie z kilku względów.

Jednym z nich jest wyróżnienie się z tłumu. Jeśli zrezygnujesz z dodania zdjęcia w tle, na Twoim profilu będzie wyświetlała się standardowa grafika:

Standardowe zdjęcie w tle na LinkedIn

Niektórzy użytkownicy stawiają na estetykę, decydując się na ładne zdjęcia – na przykład ujęcie krajobrazu. Fotografia może jednak pełnić inną funkcję: dostarczać informacji o Twojej działalności, ułatwiać kontakt lub wzywać do podjęcia określonych działań. Na przykład zapraszać do odwiedzenia strony internetowej:

LinkedIn. Zdjęcie w tle

Optymalny rozmiar zdjęcia w tle to 1584 x 396 px. W serwisie Canva znajdziesz gotowe, darmowe szablony. Ich wymiary nieznacznie różnią się od zalecanych, jednak w zupełności nadają się do wykorzystania. Zwłaszcza, jeśli nie czujesz się pewnie z obsługą programów graficznych.

Krok 2. Ustaw unikalny adres URL

Chcesz, żeby odnośnik do LinkedIn wyglądał dobrze w CV? Zmień adres URL Twojego profilu. Wystarczy kilka kliknięć.

Rozwiń menu, dostępne pod miniaturą Twojego zdjęcia w górnym pasku i wybierz Wyświetl profil:

Niestandardowy adres URL

W prawym górnym rogu pojawi się opcja Edytuj profil publiczny i adres URL. Wejdź w nią:

Zmiana adresu URL na LinkedIn

Otworzy się nowe okno. W sekcji Edytuj niestandardowy adres URL możesz usunąć niepotrzebne ciągi liter i cyfr, skracając odnośnik do pożądanej formy. W tym celu kliknij ikonę ołówka i edytuj adres URL:

Edytuj URL

Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej, procedura będzie nieznacznie różniła się od kroków opisanych powyżej. Po wyświetleniu profilu wejdź w opcje (ikona zębatki w prawym górnym rogu) i wybierz zakładkę Prywatność. Kliknij Edytuj swój profil publiczny i ustaw adres URL.

LinkedIn. Ustawianie adresu URL

Krok 3. Nawiązuj znajomości

LinkedIn to portal społecznościowy. Co za tym idzie – budowanie sieci kontaktów jest jednym z kluczowych działań, jakie musisz podjąć. W jaki sposób? Dlaczego to tak istotne? O tym dowiesz się z kolejnego wpisu, który pojawi się na stronie 24 marca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 4