Nie da się ukryć, że w trakcie wakacji uczelniane korytarze świecą pustkami. Studenci albo odpoczywają po sesji, albo wykorzystują ten czas na pracę – czasem dla doświadczeń, czasem dla podreperowania budżetu. Z drugiej strony, przerwa między semestrami to dobra okazja do zrobienia czegoś więcej i zainwestowania w swoje kompetencje.
W pracy zdarza mi się słyszeć: Robicie fajne rzeczy, ale mam wtedy zajęcia. Nawet jeśli w niektórych wypadkach jest to kurtuazyjna odmowa udziału w aktywnościach, które proponuję, dla części osób napięty grafik jest realną przeszkodą. Z tego powodu rok temu w Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego uruchomiliśmy Studenckie Czwartki – cykl warsztatów dla studentów i absolwentów UŁ. Pomysł wypalił, zajęcia, które początkowo miały być letnią propozycją, weszły do stałej oferty Biura. Wspólnie z Joanną Muzal przygotowałem tegoroczną (wakacyjną) odsłonę Studenckich Czwartków. Pierwsze ze szkoleń – gra negocjacyjna Jesteś zwycięzcą? – już za nami.
Z samą grą spotkałem się dwukrotnie: pierwszy raz (jako Kasyno) miałem okazję przetestować ją w trakcie jednego ze studenckich przedmiotów, kilka lat później przypomniał mi o niej kurs w Grupie SET (choć wtedy została przedstawiona jako Dylematy handlowca). Nie przywiązując się do tytułu (który – jak widać – nie był kluczowy) zaproponowaliśmy własny wariant, puszczając oko do osób, które mają zbliżony pogląd na mówców motywacyjnych.
Mimo tej drobnej złośliwości, rozgrywka była jak najbardziej na serio. Gracze, podzieleni na drużyny, mają siedem rund na osiągnięcie jak najwyższego wyniku punktowego. Na każdym etapie mogą wręczyć jedną z dwóch kart drugiej drużynie – ich kombinacja decyduje o tym, czy zyskują, czy tracą punkty. Gracze mogą postawić na współpracę lub rywalizację – niektóre z rund poprzedzają negocjacje przedstawicieli drużyn, w innych występują premie punktowe. W każdym razie – ilość możliwych strategii jest całkiem spora, a obserwacja procesu negocjacji dostarcza wartościowego materiału do omówienia.
Nie zdradzając zbyt wiele technicznych szczegółów (być może za jakiś czas odwiedzisz Biuro Karier UŁ podczas kolejnej edycji warsztatu), dodam tylko, że jednej z drużyn udało się osiągnąć wymagany próg punktów. Omawiając ćwiczenie przyjrzeliśmy się bliżej komunikacji, ale też postawom negocjacyjnym i technikom wpływu, które wykorzystują sprzedawcy i twórcy reklam. Ten wątek już niebawem pojawi się na stronie.