warsztaty i szkolenia

Jesteś zwycięzcą? Wakacyjne szkolenie dla studentów UŁ

Nie da się ukryć, że w trakcie wakacji uczelniane korytarze świecą pustkami. Studenci albo odpoczywają po sesji, albo wykorzystują ten czas na pracę – czasem dla doświadczeń, czasem dla podreperowania budżetu. Z drugiej strony, przerwa między semestrami to dobra okazja do zrobienia czegoś więcej i zainwestowania w swoje kompetencje.

W pracy zdarza mi się słyszeć: Robicie fajne rzeczy, ale mam wtedy zajęcia. Nawet jeśli w niektórych wypadkach jest to kurtuazyjna odmowa udziału w aktywnościach, które proponuję, dla części osób napięty grafik jest realną przeszkodą. Z tego powodu rok temu w Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego uruchomiliśmy Studenckie Czwartki – cykl warsztatów dla studentów i absolwentów UŁ. Pomysł wypalił, zajęcia, które początkowo miały być letnią propozycją, weszły do stałej oferty Biura. Wspólnie z Joanną Muzal przygotowałem tegoroczną (wakacyjną) odsłonę Studenckich Czwartków. Pierwsze ze szkoleń – gra negocjacyjna Jesteś zwycięzcą? – już za nami.

IMG_20180809_173256

Z samą grą spotkałem się dwukrotnie: pierwszy raz (jako Kasyno) miałem okazję przetestować ją w trakcie jednego ze studenckich przedmiotów, kilka lat później przypomniał mi o niej kurs w Grupie SET (choć wtedy została przedstawiona jako Dylematy handlowca). Nie przywiązując się do tytułu (który – jak widać – nie był kluczowy) zaproponowaliśmy własny wariant, puszczając oko do osób, które mają zbliżony pogląd na mówców motywacyjnych.

IMG_20180809_173710

Mimo tej drobnej złośliwości, rozgrywka była jak najbardziej na serio. Gracze, podzieleni na drużyny, mają siedem rund na osiągnięcie jak najwyższego wyniku punktowego. Na każdym etapie mogą wręczyć jedną z dwóch kart drugiej drużynie – ich kombinacja decyduje o tym, czy zyskują, czy tracą punkty. Gracze mogą postawić na współpracę lub rywalizację – niektóre z rund poprzedzają negocjacje przedstawicieli drużyn, w innych występują premie punktowe. W każdym razie – ilość możliwych strategii jest całkiem spora, a obserwacja procesu negocjacji dostarcza wartościowego materiału do omówienia.

IMG_20180809_182624

Nie zdradzając zbyt wiele technicznych szczegółów (być może za jakiś czas odwiedzisz Biuro Karier UŁ podczas kolejnej edycji warsztatu), dodam tylko, że jednej z drużyn udało się osiągnąć wymagany próg punktów. Omawiając ćwiczenie przyjrzeliśmy się bliżej komunikacji, ale też postawom negocjacyjnym i technikom wpływu, które wykorzystują sprzedawcy i twórcy reklam. Ten wątek już niebawem pojawi się na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 28 = 33