Jak osiągnąć flow?

Jak osiągnąć flow?

W zeszły czwartek, 17 czerwca, byłem gościem Agnieszki Marszał w audycji Sztuka życia. Rozmawialiśmy o tym, jak osiągnąć flow.

Autorem koncepcji flow jest Mihaly Csikszentmihalyi – amerykański badacz węgierskiego pochodzenia. Flow, czyli stan przepływu (lub uniesienia), to jedno z kluczowych pojęć w nurcie psychologii pozytywnej – dziedziny, zajmującej się podłożem naszego szczęścia i dobrego samopoczucia.

Jak osiągnąć flow? Audycja sztuka życia
Jak osiągnąć flow? O tym rozmawialiśmy podczas audycji Sztuka życia w Radio PiK (źródło obrazka: radiopik.pl)
Sztuka życia

Audycja Agnieszki Marszał, emitowana w Polskim Radio PiK w każdy czwartek po 19.00, szuka odpowiedzi na pytanie jak żyć świadomie i szczęśliwie? Pojawiający się w niej goście poruszają tematy związane z samorealizacją, dobrostanem i szeroko rozumianym szczęściem. Stąd zainteresowanie flow i zaproszenie, z którego z przyjemnością skorzystałem.

Jak osiągnąć flow?

Uczucia przepływu doświadczamy w sytuacjach, w których tak mocno angażujemy się w wykonywane czynności, że kompletnie tracimy poczucie czasu. Co więcej, robimy to dla samej przyjemności, płynącej z realizowanego zadania. Źródłem flow może być angażująca rozmowa z przyjacielem, medytacja, uprawianie sportu czy działalność artystyczna. Stan pełnego zaangażowania jest możliwy również w działalności zawodowej.

Czy każdy może doświadczyć przepływu? Jakie cechy osobowości mu sprzyjają? Jakie korzyści wynikają ze stanu uskrzydlenia? Co zyskują pracownicy i firmy, w których jest on obecny? I – co najważniejsze – jak osiągnąć flow? O tym miałem przyjemność rozmawiać podczas czwartkowej audycji Sztuka życia z redaktor Agnieszką Marszał.

🎙️ Nagranie rozmowy jest dostępne TUTAJ.

Jak żyć świadomie i szczęśliwie?

W poszukiwaniu odpowiedzi zapraszam Cię na stronę audycji (TUTAJ). Znajdziesz tam kilkanaście nagrań, poruszających tematykę wokół szczęścia: od znaczenia ruchu w naszym życiu, przez floating i radzenie sobie ze stresem, po budowanie relacji czy przyjemność, płynącą z jedzenia.

Jeśli natomiast interesują Cię podstawy flow, zachęcam do sprawdzenia tekstu, który przygotowałęm jakiś czas temu (TU).