LinkedIn dla początkujących (3). Aktywność na LinkedIn

Aktywności na LinkedIn

Dlaczego aktywność na LinkedIn jest ważna? Czym różnią się artykuły od publikacji? Jakie są rodzaje reakcji pod postami i jak hasztagi przekładają się na wartościowe treści? Zapraszam na trzecią część cyklu LinkedIn dla początkujących.

Badania Next Business Academy pokazują, że zaledwie 2,1% polskich użytkowników LinkedIn publikuje posty w portalu. Nie bądź jednym z nich. Z tekstu dowiesz się, w jaki sposób aktywność na LI wpływa na pozycjonowanie Twojego profilu. Pokażę Ci podstawowe rodzaje aktywności i kolejny raz zaproszę do zweryfikowania wyobrażeń o elektronicznym CV.

Artykuły

W tym miejscu wyświetlają się wszystkie teksty, które opublikujesz w LinkedIn Pulse. To sekcja portalu, umożliwiająca tworzenie merytorycznych artykułów. Dzięki prostemu w obsłudze edytorowi, bez problemu uzupełnisz teksty o grafiki i hiperłącza. 

Dodawanie artykułu na LinkedIn Pulse

Dlaczego warto sięgnąć po to rozwiązanie? LinkedIn Pulse to nieocenione narzędzie w budowaniu marki osobistej. Regularne publikowanie eksperckich artykułów nie tylko wzmacnia Twój wizerunek w sieci, ale przede wszystkim wpływa na pozycjonowanie Twojego profilu. Algorytm LI promuje użytkowników, którzy tworzą unikalne treści w serwisie. Mając do wyboru stworzenie własnego tekstu lub udostępnienie linku do zewnętrznej strony, zdecydowanie więcej zyskasz stawiając na autorski wpis.

Publikacje

Jeśli nie czujesz się pewnie, tworząc własne treści albo nie masz pomysłu na teksty – bez obaw! Nadal bardziej opłaca Ci się udostępnianie wartościowych materiałów od innych autorów niż traktowanie profilu wyłącznie w charakterze elektronicznego CV. Wszystkie zewnętrzne linki, które udostępnisz w swoim kanale na LinkedIn (odpowiednik Facebookowej tablicy), pojawią się w sekcji Publikacje.

Aktywność na LinkedIn - publikacje

Dokumenty

Twoja aktywność na LinkedIn może obejmować również udostępnianie plików, których objętość nie przekracza 300 stron, a rozmiar to maksymalnie 100 MB. W sekcji Dokumenty będą widoczne prezentacje (w formatach .ppt i .pptx), pliki tekstowe (.doc oraz .docx), a także materiały .pdf. Użytkownicy serwisu, którzy wyświetlą Twój post, zawierający dołączony dokument, będą mieli możliwość pobrania załącznika w postaci wygenerowanego przez LinkedIn pliku .pdf.

Dokumenty na LinkedIn

Pozostałe aktywności

W podglądzie sekcji Publikacje i aktywność znajdziesz jeszcze jedną zakładkę (Cała aktywność). Po kliknięciu, oprócz omawianych wyżej artykułów, publikacji i dokumentów, wyświetlą się również pozostałe działania, które podejmujesz na LinkedIn. Możesz prześledzić wszystkie reakcje na treści publikowane przez innych użytkowników (więcej o reakcjach za chwilę), a także opublikowane przez Ciebie komentarze. 

Cała aktywność na LI

Polecanie postów i angażowanie się w dyskusję pod wpisami to zdecydowanie najprostsza forma aktywności w portalu. Być może będzie wystarczająca na samym początku Twojej przygody z LI, jednak w dłuższej perspektywie postaraj się budować aktywność na LinkedIn przede wszystkim w oparciu o własne treści.

Rodzaje reakcji

Jeszcze rok temu jedyną reakcją na treści udostępniane na LI był symbol uniesionego kciuka – Poleć to. W kwietniu 2019 roku twórcy portalu wprowadzili cztery nowe rodzaje reakcji: Gratulacje, Super, Wnikliwe oraz Interesujące:

Reakcje na LinkedIn

Odkrywaj hasztagi

W kanale na LinkedIn wyświetlają się treści udostępniane przez osoby należące do Twojej sieci kontaktów. Dodatkowo, otrzymasz powiadomienia o najnowszych publikacjach w grupach, do których należysz (poświęcę im oddzielny wpis). Jak jeszcze dotrzeć do wartościowych materiałów? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie hasztagów. W pasku wyszukiwania wskaż obszar tematyczny i dodaj do obserwowanych interesujący Cię wątek:

Odkrywaj hasztagi na LinkedIn

Dodanie hasztagów sprawi, że w Twoim kanale pojawią się wzmianki o postach, które zostały nimi oznaczone. Możesz pomyśleć o wykorzystaniu hasztagów we własnych treściach – w ten sposób masz szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców. 

Aktywność na LinkedIn. Kto widzi Twoje posty?

Kiedy publikujesz artykuł w LinkedIn Pulse lub udostępniasz zewnętrzne linki, określasz dla kogo będą one widoczne. Domyślnie Twoja aktywność jest dostępna dla wszystkich – użytkowników serwisu oraz osób, które znajdą Cię przez wyszukiwarkę. Jeśli chcesz to zmienić, wystarczy kilka sekund. Możesz ograniczyć odbiorców do sieci kontaktów lub członków grupy, do której należysz. Ustawienia zaawansowane pozwalają Ci na wyłącznie komentarzy pod postem, który publikujesz w kanale. 

Widoczność postów

Trzecia część cyklu za Tobą. Wiesz już, że warto publikować własne treści na LinkedIn oraz znasz typy aktywności dostępne w Twoim profilu. W kolejnym wpisie pokażę Ci, jak wykorzystać możliwości portalu do szukania pracy. Zapraszam 5 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

44 − = 35