Laboratorium Innowacji UŁ

Idea:

Laboratorium Innowacji to pilotażowy program Uniwersytetu Łódzkiego, skierowany do uczniów i uczennic szkół średnich z Łodzi i regionu. Jego pomysłodawczynią jest doktor Jolanta Bieńkowska, głównym organizatorem - Biuro Karier Uniwersytetu Łódzkiego.

Program wykorzystuje podejście Design Thinking do projektowania rozwiązań, zmieniających najbliższe otoczenie. Uczestnicy i uczestniczki, pracując w różnorodnych zespołach,  przechodzą przez kolejne etapy DT w trakcie warsztatów i wykonują zadania pomiędzy spotkaniami. Dzięki temu zdobywają wiedzę na temat innowacyjnego projektowania, poznają istotę kreatywności i innowacyjności oraz ich rozwijania, a także uczą się pracy w zespole projektowym. Dodatkowo, korzystają ze wsparcia mentorów i mentorek, dzielących się swoim biznesowym i akademickim doświadczeniem. Zamknięcie projektu stanowi gala konkursowa, w trakcie której zespoły prezentują wypracowane przez siebie propozycje rozwiązań przed jury. Najlepsi mogą liczyć na nagrody rzeczowe.

Inicjatywa zadebiutowała w roku akademickim 2021/2022. Jej pilotaż jest realizowany online, docelowo planowana jest kontynuacja w trybie stacjonarnym. Wchodzę w skład zespołu organizacyjnego - wspólnie z dr Jolantą Bieńkowską z Wydziału Zarządzania UŁ, Joanną Arndt-Mordzak z Centrum Promocji UŁ i Fatimą Shawesh z Koła Kreatywności Biznesowej BIZAKTYWNE. Ponadto, wspólnie z Joanną Stompel opracowałem i przeprowadziłem cykl 6 warsztatów dla uczniów i uczennic, biorących udział w Laboratorium Innowacji.

Okres realizacji:

październik 2021 - styczeń/luty 2022