What’s on Earth – Festiwal Myśli Zrównoważonych

Czym jest zrównoważony rozwój? Na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu? Jak wykorzystać Design Thinking do podnoszenia jakości życia? W dniach 11-15 kwietnia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się premierowa edycja Festiwalu Myśli Zrównoważonych.

Organizatorem wydarzenia jest SKN Inwestor – organizacja studencka działająca przy Ek-Socu. Możesz kojarzyć ją m.in. z magazynem studenckim Deal czy cykliczną akcją Zbudujmy razem serce, od kilku lat towarzyszącą Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. What’s on Earth – Festiwal Myśli Zrównoważonych to najnowsza inicjatywa koła, mająca na celu promocję idei społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. CSR – corporate social responsiblity).

Po co nam CSR?

Społeczna odpowiedzialność biznesu to koncepcja zakładająca włączenie do strategii przedsiębiorstwa działań, uwzględniających ochronę środowiska, interesy społeczne czy wpływ na jakość życia odbiorców. Firmy odpowiedzialne społecznie stawiają sobie za cel bycie częścią zmian, prowadzących do zrównoważonego rozwoju – w tym podnoszenia dobrobytu społeczeństwa. Więcej o idei CSR możesz przeczytać m.in. na stronie Forum Odpowiedzialnego Biznesu (TUTAJ). Z tą tematyką jest również powiązana część tekstów, które publikuję na blogu w sekcji poświęconej społecznej zmianie (WIĘCEJ).

Spotkanie z biznesem

Pierwszy dzień wydarzenia to okazja do spotkania z praktykami biznesu. 11 kwietnia na studentów czekały panele dyskusyjne, pokazy dobrych praktyk oraz sprzyjająca relaksowi strefa Art&Fun. Organizatorzy What’s on Earth zadbali o zróżnicowanie ekspertów – wśród prelegentów pojawili się przedstawiciele międzynarodowych korporacji, lokalnych firm oraz reprezentanci otoczenia biznesu.

Design Thinking a CSR

Miałem przyjemność dołożyć cegiełkę do ostatecznego kształtu Festiwalu. Jakiś czas temu skontaktowały się ze mną Karolina Pasikowska i Kasia Parszewska – koordynatorki inicjatywy, poszukując pomocy w organizacji warsztatów Design Thinking dla uczestników wydarzenia. Biuro Karier UŁ zostało partnerem merytorycznym imprezy, a ja chętnie skorzystałem z zaproszenia, żeby podzielić się ze studentami jedną z najpopularniejszych technik twórczego rozwiązywania problemów. Pracowaliśmy z faktycznymi wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby, zaangażowane w szerzenie idei CSR. Dziewczyny (z moją drobną pomocą) zebrały informacje o sukcesach, ale też o trudnościach członków ruchu Open Eyes Economy, aktywistów Fashion Revolution Poland oraz pracowników zaangażowanej społecznie firmy DafiWywiady, które trafiły w moje ręce stanowiły dobrą bazę do projektowania warsztatów, ale – przede wszystkim – były źródłem wiedzy o fantastycznych inicjatywach, o których nigdy wcześniej nie słyszałem. Jeśli wymienione przeze mnie organizacje są dla Ciebie znakiem zapytania, koniecznie zajrzyj na ich strony. Biblioteki ubrań, pasieki w miejscu pracy, włączanie globalnych marek w budowanie lepszego jutra – skala opisywanych działań jest niesamowita. Warto mieć świadomość wartościowych pomysłów, które są realizowane w naszym najbliższym otoczeniu.

Rozwiązania odpowiedzialne społecznie

Zadaniem, jakie postawiłem przed uczestnikami warsztatu było stworzenie produktu lub usługi wpisującej się w ideę CSR. Zgłaszane przez grupy pomysły miały być odpowiedzią na potrzeby, zgłaszane przez rozmówców. W ciągu kilkunastominutowej sesji generowania rozwiązań udało się wypracować blisko 150 koncepcji, z których 9 – wyselekcjonowanych przez zespoły – przeszło do etapu prototypowania. Dzięki informacjom zwrotnym i dociekliwości osób, biorących udział w warsztacie, luźne idee ewoluowały, nabierając wyraźniejszych kształtów. Nie zaryzykuję stwierdzenia, że po 5 godzinach skończyliśmy z w pełni ukształtowanymi usługami, jednak efekt pracy grup jest satysfakcjonujący. Pomysł na punkty wymiany filtrów do butelek, połączony z promocją firmy, wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości do zwiększenia zasięgu konferencji czy oparty o indywidualne preferencje portal, który mógłby wyprzeć znienawidzony przez studentów system USOS to pomysły, które przy odpowiednim wsparciu mają szansę ewoluować w komercyjne rozwiązania. Jednak nie to było najważniejsze podczas warsztatów.

Sposób myślenia

Psychologia twórczości oferuje wiele przydatnych narzędzi, umożliwiających generowanie pomysłów i ich późniejsze dopracowanie. Design Thinking jest jednym z nich. Nie podejmę się zestawiania jego skuteczności z analizą morfologiczną, synektyką, czy rozmaitymi odmianami burzy mózgów. Przygotowując zajęcia, stworzenie dopracowanych biznesowych idei odstawiłem na boczny tor. Ważniejsze było dla mnie prowokowanie do myślenia i umożliwienie studentom doświadczenia, na czym polega Design Thinking. Skłanianie do szukania różnorodnych rozwiązań i budowanie nawyku nie zadowalania się pierwszą dostępną odpowiedzią. Pokazanie, że Biuro Karier UŁ to miejsce, gdzie kreatywność jest doceniana i gdzie stwarzamy przestrzeń do jej pielęgnowania. Biorąc pod uwagę komentarze uczestników w sesji, podsumowującej warsztaty – chyba udało mi się osiągnąć przynajmniej część z założonych celów.

Na koniec – dziękuję zespołowi SKN Inwestor za zaproszenie do współtworzenia Festiwalu Myśli Zrównoważonych. Trzymam kciuki za dalsze, pomyślne losy inicjatywy. Kto wie, może wypracowane podczas warsztatów rozwiązania za jakiś czas zostaną wprowadzone w życie przez partnerów wydarzenia? Powodzenia!

Zdjęcia w tekście wykorzystałem dzięki uprzejmości organizatorów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 21 = 23