Silver Starters, czyli DT i przedsiębiorczość 50+

Czy start-upy są zarezerwowane wyłącznie dla młodych? Czym jest Silver Starters i jaką rolę odegrał w nim Design Thinking?

Właśnie zamknąłem niezwykle intensywny tydzień. Ledwo zdążyłem podsumować ostatnie warsztaty w ramach Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, a już zaangażowałem się w kolejną inicjatywę wokół Design Thinking. W sobotę, dzięki Silver Starters, miałem okazję pracować w innym niż zazwyczaj środowisku. Co z tego wyszło? Zapraszam do lektury!

Przedsiębiorczość 50+

Silver Starters to inicjatywa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, będąca częścią międzynarodowej sieci przedsiębiorczości i innowacji EIT Health. Projekt stanowi propozycję dla przedsiębiorczych osób, które skończyły 50 lat i myślą o własnym biznesie. Elementem 8-tygodniowego cyklu spotkań był sobotni warsztat Design Thinking, zrealizowany w Centrum Innowacji i Transferu Technologii UMed przez DT Institute. Katarzyna Talaga-Korcz zaprosiła mnie do jego współprowadzenia, dzięki czemu miałem okazję do kolejnego spotkania z twórczym rozwiązywaniem problemów.

Silver Starters

Usługi dla dojrzałych

Wyzwaniem, przed jakim stanęli uczestnicy projektu było stworzenie nowego produktu, usługi lub rozwiązania dedykowanego odbiorcom w wieku 50+. Choć znaczna część osób, biorących udział w Silver Starters dysponuje już zalążkiem pomysłu na własny biznes, zależało nam na daniu im nowej perspektywy. Design Thinking świetnie sprawdza się bowiem nie tylko przy projektowaniu nowych rozwiązań, ale także przy rozwijaniu już istniejących propozycji.

Miałem szczęście współpracować z Iwoną Gasińską-Mulczyńską – założycielką i mózgiem Design Thinking Institute. To kolejna po DT Fest okazja do podpatrywania jej warsztatu, z której chętnie skorzystałem. Podzieliliśmy uczestników na cztery grupy, uwzględniając ich zainteresowania i biznesowe aspiracje. Dzięki temu dysponowaliśmy zespołami zainteresowanymi rozwiązaniami w dziedzinie ochrony i promocji zdrowia (grupa Zdrowie), Internetu i nowoczesnych technologii (Digital), edukacją i rozwojem osób 50+ (Edukacja) oraz rozwijaniem hobby: od rękodzieła i ceramiki po historię (Pasja). Nieocenione wsparcie organizacyjne zapewniała Ewa Nocuń z CIITT UMed – koordynatorka projektu.

Silver Starters

Dragons’ Den: Senior

Spotkanie opierało się na wypracowanej przez DT Instytut strukturze DT Jam – intensywnym warsztacie projektowania nowych rozwiązań. W ciągu kilku godzin przeszliśmy przez pięć etapów Design Thinking: empatię, diagnozę potrzeb, generowanie pomysłów, prototypowanie i testowanie. Wywiady, przeprowadzone przez uczestników były punktem wyjścia do poszukiwania odpowiedzi na kluczowe potrzeby użytkowników.

Po wygenerowaniu kilkudziesięciu rozwiązań, członkowie grup stanęli przed koniecznością dokonania wyboru trzech pomysłów, które ich zdaniem w największym stopniu stanowią odpowiedź na zdefiniowane wcześniej wyzwanie projektowe. Następny krok to kolejna selekcja rozwiązań i przygotowanie dwóch prototypów, z których jeden – po uwzględnieniu informacji zwrotnych od pozostałych drużyn – przechodził do wielkiego finału.

Silver Starters

Ostatnia część warsztatu przypominała nieco popularny kilka lat temu program Dragons’ Den. Członkowie grup mieli za zadanie przekonać potencjalnych inwestorów podczas prezentacji wybranych prototypów. Do decydującej fazy dostały się:

  • Drzewo (Nie)pamięci – aplikacja umożliwiająca kategoryzację danych i porządkowanie wspomnień w oparciu o wątki tematyczne,
  • Zielona Ściana – propozycja dla osób o ograniczonej mobilności lub z brakiem dostępu do zieleni, dzięki której mogłyby one obcować z przyrodą w swoim mieszkaniu,
  • Klub Integracyjny Szczęśliwego Seniora (KISS) – wykorzystujące elementy grywalizacji, prozdrowotne warsztaty zakupowe,
  • Aplikacja Łódzka – mobilne rozwiązanie dla mieszkańców i turystów odwiedzających Łódź, umożliwiające m.in. zgłaszanie barier architektonicznych. Inna funkcjonalność aplikacji to wyszukanie w okolicy propozycji aktywności, wpisujących się w zainteresowania użytkownika;

Każdy z uczestników dysponował żetonem, symbolizującym milion złotych, którym mógł wesprzeć najlepszy jego zdaniem pomysł. Inwestorzy nie mogli dotować własnych pomysłów, poza tym nie było żadnych ograniczeń.

Największy budżet zgromadziła propozycja Zielonej Ściany, na którą oddano blisko połowę głosów (9 z 21). Czy uda się ją wprowadzić w najbliższym czasie na rynek? Niezależnie od odpowiedzi, trzymam kciuki za dalsze losy uczestników Silver Starters.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

84 − = 76