Program Społecznik

Większość środków, umożliwiających wprowadzanie oddolnych zmian, to granty przeznaczone dla trzeciego sektora – stowarzyszeń i fundacji. Czasem środki są dostępne dla grup nieformalnych, jeszcze rzadziej – dla pojedynczych osób, które chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. W 2017 roku województwo zachodniopomorskie rozpoczęło pilotaż jednej z ciekawszych inicjatyw, wspierających lokalnych aktywistów.

Program Społecznik to działanie bez precedensu – jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby samorząd prowadził działania na tak szeroką skalę. W wielu miejscach w Polsce pojawia się budżet obywatelski. Najczęściej w miejskiej odsłonie, czasem – jak w wypadku budżetu obywatelskiego samorządu województwa łódzkiego – obejmuje on cały region. Program Społecznik stworzył mieszkańcom Pomorza Zachodniego warunki do wprowadzania oddolnych zmian.

Wraz z końcem czerwca ukazała się lista wniosków, które otrzymały dofinansowanie. Mikrogranty w wysokości 3000 zł nie są może kwotą, która umożliwia realizację rozbudowanych projektów, ale w regionie, z którego pochodzę nawet taka kwota robi różnicę. Brzmi śmiesznie? W moim rodzinnym mieście konkursy dla NGO są przeprowadzane w taki sposób, że z góry wiadomo, która organizacja otrzyma środki. Burmistrz notorycznie utrudnia prowadzenie działalności stowarzyszeniu, które jako jedno z nielicznych pozyskuje środki z zewnątrz. Sytuacja, w której zabijane są inicjatywy społeczników wyznających inną wizję, niż lokalne władze; budżet obywatelski zmienia się w karykaturę, a realizacja zadań publicznych przypomina nagradzanie lojalnych wyborców, a nie zdrową konkurencję trzeciego sektora, wymaga zewnętrznej pomocy. I tutaj świetnie sprawdza się Program Społecznik.

Procedury są możliwie uproszczone, a samo wsparcie – dostępne dla wszystkich zainteresowanych na równych, przejrzystych zasadach. Nie ma znaczenia, czy chcesz przeprowadzić wakacyjne warsztaty matematyki, przygotować plenerową imprezę dla mieszkańców, zorganizować festiwal grup teatralnych czy rajd rowerowy – jeśli masz pomysł, możesz go zgłosić. Co więcej, możesz liczyć na wsparcie lokalnych animatorów, przypisanych do każdego z pięciu subregionów, objętych Programem.

Trzymam kciuki za dalszy rozwój Społecznika i kontynuowanie działań w przyszłych latach. Więcej na temat tegorocznej edycji Programu możesz przeczytać w ulotce informacyjnej oraz na stronie internetowej organizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 4