Król słodkości i stereotypy. Etykiety

Kiedy uruchamialiśmy Studenckie Czwartki, wydawało się, że to tymczasowa inicjatywa. Po kilkunastu miesiącach cykl warsztatów z kompetencji miękkich nie tylko ma pewne miejsce w ofercie Biura Karier UŁ, ale zdobywa kolejnych uczestników. W ubiegły czwartek otworzyliśmy jesienną edycję wydarzenia.

Na pierwszy ogień trafiły Etykiety – okazja do przyjrzenia się z bliska stereotypom i temu, jak mogą one wpływać na naszą pracę. Choć temat nie wydaje się szczególnie odkrywczy, dla mnie stanowił powiew świeżości. Nigdy wcześniej nie prowadziłem zajęć w tym obszarze, dlatego chętnie skorzystałem z doświadczeń i wiedzy Asi Muzal, która miała do zaproponowania grę, angażującą studentów i – co istotniejsze – skłaniającą do refleksji.

Istota gry sprowadzała się do zespołowego wykonania zleconego zadania (miałem sporo frajdy, tworząc scenariusz i osadzając uczestników w kontekście firmy spożywczej – pojawiającego się w tytule wpisu Króla Słodkości – aspirującej do wejścia na azjatycki rynek). Utrudnieniem były role, losowo przypisane członkom zespołu. Większość z nich bazowała na łatkach, które przyklejamy do innych osób. Nudziarz, leń, typowy Janusz – to tylko kilka postaci, które przewinęły się przez zajęcia.

IMG_20181025_184116

Szybko okazało się, że etykiety, którymi się posługiwaliśmy, praktycznie uniemożliwiały pracę. Nie liczyły się pomysły i zaangażowanie uczestników, ale to kim byli i jakie skojarzenia budzili. W konsekwencji starania grupy zakończyły się niepowodzeniem, a to doświadczenie zapoczątkowało wartościową dyskusję.

IMG_20181025_184020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 10 =