Gry pomagają rozwijać kreatywność?

Czy gry planszowe i kreatywność mają ze sobą coś wspólnego? Zapraszam do lektury tekstu, który napisałem dla portalu psychologia-spoleczna.pl.

Kreatywność jest obecnie w cenie – przebojem wdarła się do różnych sfer naszego życia. Przeglądając ogłoszenia o pracę, praktycznie każda oferta wyraża oczekiwanie pracodawcy odnośnie kreatywności kandydata. Pojawiają się programy szkolne, projekty unijne (ba, rok 2009 został nawet określony mianem Roku kreatywności!), a ilość szkoleń, blogów i artykułów poświęconych tej tematyce jest imponująca. Kreatywność stała się tak popularna, że do języka przedarły się zwroty, które na dobrą sprawę nie mają z nią zbyt wiele wspólnego (nazywanie kreatywnym zdolnego piłkarza o dobrym przeglądzie pola gry jest chyba lekką przesadą, a takich przykładów jest więcej).

Obszar zainteresowań psychologii twórczości nie daje się zamknąć w wąskich ramach, a już na pewno nie w krótkim, popularnonaukowym artykule. Miałem tę świadomość, siadając do pracy nad kolejną częścią cyklu, poświęconego związkom gier planszowych i psychologii, i mam tę świadomość teraz, kiedy publikuję efekt moich wysiłków.

Dogłębne zbadanie zależności planszówek i rozwoju twórczych kompetencji na pewno wymaga czasu i badań. Fakt, że ten obszar jest w zasadzie pomijany wśród badaczy twórczości każe podejść do najnowszego tekstu z pewnym dystansem. Z drugiej strony- jeśli traktować tę publikację jako wskazówki dla rodziców, nauczycieli, wychowawców i osób pracujących z ludźmi- doświadczenia wielu godzin spędzonych z różnymi grupami pozwalają mi twierdzić, że polecane przeze mnie gry sprawdzają się jako uzupełnienie treningu twórczości.

Zapraszam do lektury- artykuł możesz przeczytać TUTAJ (kliknij, aby przejść do strony).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 7 = 3